Blog Archives

evde künefe yapımı

evde künefe yapımı evde künefe yapımı
Malzemeler:
150 gr. Kadayıf
40 gr. Tuzsuz Tereyağı
100 gr. Künefe Peyniri veya Dil Peyniri
1.5 Su Bardağı Toz Şeker (200 gr.)
1 Su Bardağı Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Limon Suyu
2 Adet Künefe Tabağı (iç çapı 19 cm.) 3 kişilik

Ön Söz:
Evde künefe yapımı ayrı bir yöntem değildir. Künefe nasıl yapılırsa, aynı yol izlenerek evde künefe yapılır. Teflon veya alüminyum tava ve tepsiler evde künefe yapımına uygun kaplardır. Tarifimde künefeyi 3 kişilik standart alüminyum künefe tabağı kullanarak yaptım. Malzeme miktarkarını kendi damak zevkime göre ayarladım. Künefeyi ocak üzerinde kızartmaya tabağın kenarlarından başlayın ve tabağı sürekli döndürün.

Künefe peyniri yerine tuzsuz dil peyniri kullanabilirsiniz, afiyet olsun.

Tarifin devamı ›erzincan kesme kadayıf

erzincan kesme kadayıfı 400x267 erzincan kesme kadayıf
Malzemeler:
2 Su Bardağı Un (200 ml.)
1 Çay Bardağı Süt (100 ml.)
1 Adet Yumurta ( 55-60 gr.)
Bir Fiske Tuz

Ön Söz:
Erzincan kesme kadayıfı nasıl yapılır? Erzincan kesme kadayıfı un, süt, yumurta ve çok az tuz kullanılarak yoğurulan hamurla yapılır. Hamur yoğurulur, beze yapılır, dinlendirilir ve çok ince yufka açılır. Açılan yufka ısınmış yufka pişirme sacı üzerinde nemi alındıktan sonra, katlanarak çok ince kesilir. Kesilmiş parçalar elle harmanlanır, katları açılır ve arzu edildiği gibi kadayıf tatlısı yapılır. Verdiğim malzemelerle 400 gram civarında Erzincan kesme kadayıfı yapılır. Malzemelerin katlarını alarak ihtiyacınız kadar kesme kadayıf yapabilirsiniz. Yaptığınız kadayıfı aynen diğer kadayıflar gibi dilediğiniz şekilde kızartır ve şerbetlersiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›teflon tavada kadayıf

teflon tavada kadayıf 400x267 teflon tavada kadayıf
Malzemeler:
200 gr. Çiğ Tel Kadayıf
80 gr.Tuzsuz Tereyağı
50 gr. Ceviz İçi
Teflon Tava (24 cm.)
1 Su Bardağı Toz Şeker (200 ml.)
1 Su Bardağı Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Teflon tavada ceviz içli kadayıf tatlısı favori tatlılarımdan biridir. Sebebi ise, malzeme ölçülerinin tam olarak tutuyor olmasıdır. Bu yüzden; ocak üstü teflon tavada kadayıf tatlısı yaptığımda tek seferde biter gider, bereketsizdir. Bilirsiniz, 80 gram tereyağını ocak üstünde ılıtırsanız; erimiş tereyağını yemek kaşığı ile ölçtüğünüzde 8 yemek kaşığı dolusu tereyağı olduğunu görürsünüz. Bütün sıvı yağların bir kaşığı 10 gr. gelir. İşte erittiğiniz tereyağından iki kaşığını (yani, 20 gramını) teflon tava tabanının yağlanmasında kullanacaksınız, unutmayın. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›yumurtalı puding

yumurtalı puding 1 yumurtalı puding
Malzemeler:
1/2 Litre Soğuk Süt (pastorize süt veya kutu süt, 500 ml.)
2 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağı (20 gr.)
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Mısır Nişastası (15 gr.)
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Kakao (15 gr.)
4 Yemek Kaşığı Tepeli Toz Şeker (100 gr.)
1 Adet Yumurta

Ön Söz:
Ev yapımı kakaolu yumurtalı puding tarifim enfes, mutlaka denemelisiniz. Malzemelerin katlarını alarak, dilediğiniz miktarlarda yumurtalı puding yapabilirsiniz. Mutfağınızda hassas teraziniz varsa eğer; malzeme miktarlarını terazi ile ölçün derim. 20 gr. tereyağını eritirseniz, iki yemek kaşığı dolusu erimiş tereyağınız olur. Yani; bir yemek kaşığı dolusu tereyağı, 10 gr. ağırlıktadır. Terazisi olmayanlar için, malzeme ölçülerini tatlı kaşığı ve yemek kaşığı olarak verdim.

Malzemeleri tatlı kaşığı veya yemek kaşığına doldururken, tepeli olarak doldurmayı ihmal etmeyin. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›Top