Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Mutfak Bilgileri

evde bulgur unu nasıl yapılır

bulgur unu 1
Evde bulgur unu nasıl yapılır, ne işe yarar? Bulgur unu, bulgurun öğütülmüş halidir. Kimi yörelerde bulgur elendikten sonra elekten çıkan küçük bulgur parçacıklarına da bulgur unu adı veriliyor. Bizim konumuz bulgurun öğütülerek un haline getirilmesiyle ilgilidir. Üstte gördüğünüz görsel, tam olarak bulgur ununu temsil etmektedir. Evde bulgur unu yapmanın tek yolu vardır.


Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Mutfak Bilgileri Yöresel Yemek Tarifleri

evde kahvaltılık zahter yapımı

zahter
Evde kahvaltılık zahter yapımı, tarifi, malzemeleri ve nasıl yenir?
Malzemeleri:
100 gr. Sarı Leblebi veya Bulgur Unu
1 Yemek Kaşığı Susam
1 Yemek Kaşığı Kuru Kekik
1 Yemek Kaşığı Kimyon
1 Yemek Kaşığı Pul Biber
1 Yemek Kaşığı Sumak
1 Tatlı Kaşığı Çörek Otu
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Evde kahvaltılık zahter yapımında kullanılan malzemeler yöreden yöreye değişsede, genelde 12 çeşit baharatla kahvaltılık zahter tozu (unu) hazırlanabiliyor.  Zahter unu içerisinde karpuz çekirdekleri öğütülerek bulunuyor. Karpuz çekirdeği elimizde olmadığı için değil, zahter karışımında gerekli olmadığını düşünerek kullanmadık. Zahter unu baharatlarında kullanılan susam, çörek otu ve karpuz çekirdeği kavrulduktan sonra öğütülüyor. Hazırlanan zahter unu bir kaba, sızma zeytinyağı başka bir kaba konuyor. Ekmekten parça koparılıyor, önce zeytinyağına batırılıyor, ardından zahter ununa batırılarak tüketiliyor. Afiyet olsun.


Kategoriler
Diyet Yemekleri Tarifleri Evde Nasıl Yapılır Hamur İşleri Tarifleri

ocakta ekşi mayalı ekmek yapımı

ocakta ekmek 1
Ocakta ekşi mayalı ekmek yapımı çok kolay. Hemde tambuğday unundan, ekonomik.
Malzemeleri:
5 Su Bardağı Tam Buğday Unu (500 gr.)
1.5 Su Bardağı Ekşi Maya (300 ml.)
1.5 Su Bardağı Su (300 ml.)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz (10 gr.)
Çelik Tencere 22 cm.
Fırın Kağıtı

Ön Söz:
Ocak üzerinde ekşi mayalı ekmek yapımını birkaç zamandır deniyorum. Sonuçtan oldukça memnunuz ki yapmaya devam ediyoruz. Hamuru pişirmek için kapaklı çelik tencere kullanıyoruz. Tencerenin yan kenarlarını çepeçevre sıvı yağına batırılmış kağıt peçete ile çok ince yağlıyoruz, tabanına iki kat fırın kağıtı kesip yayıyoruz. Hamuru ocağın büyük gözünde, en düşük ısı ayarında (ilk yüzünü 35 dakika + ikinci yüzünü 30 dakika) toplam 65 dakikada pişiriyoruz. Pişme süresi için, tencereyi ocağın üzerine koyduktan sonra saate bakıyoruz. Afiyet olsun.