Kategoriler
Sebze Yemekleri Tavuk Yemekleri

beyaz etli kuru bamya

beyaz etli kuru bamya 1
Beyaz Etli Kuru Bamya Yemeği, Nasıl Yapılır? Tavuk etiyle yapılır ve kırmızı etle yapılan kuru bamya yemeğinden daha lezzetli olur.
Malzemeleri:
60 gr. Kuru Çiçek Bamya
1 Adet Tavuk Budu
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Adet Orta Boy Kırmızı Kapya Biber (50 gr.)
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su (600 ml.)

Kuru Bamya Haşlama Malzemesi:
4 Su Bardağı Su (800 ml.)
1 Yemek Kaşığı Sirke

Ön Söz:
Evimizde, genellikle kuru bamya yemeği etsiz yapılır. Etli yaptığımızda dana eti kullanırız. Bu yıl, kuru bamyayı tavuk etiyle yapmayı denedik ve sonuçtan memnun kaldık. Tavuk etiyle yapılan kuru bamya yemeği, diğer etlerle yapılan yemeklerden daha lezzetli oluyor. Tavuk etini yemek yaparken kavurmuyor ve derisini de kullanmıyoruz. Bu yöntem bir deneyim işi. Bu yemekte tavuk budunun derisini soyduk, etini kemiğinden ayırdık ve eti kuşbaşı doğradık. Ayırdığımız kemiği çöpe atmadık. Kemiğe bıçağın sırtını vurarak ikiye böldük ve böldüğümüz kemik parçalarını tencerenin içine koyduk. Tabi ki, yemek piştikten sonra kemik parçalarını tencereden çıkardık. Kuru bamyayı yemek yapımında 50-60 gr. arası kullanıyoruz. Bu miktardan 3 porsiyon yemek çıkıyor. Siz dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Kategoriler
Diyet Yemekleri Tarifleri Sebze Yemekleri

keto sucuklu ıspanak yemeği

keto sucuklu ispanak 1
Keto Sucuklu Ispanak Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1 Kg. Organik Kuzu Ispanak
100 gr. Ev Yapımı Sucuk
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
6 Yemek Kaşığı Sızma Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Silme Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Kaya Tuzu
1.5 Çay Bardağı Kaynar Su (150 ml.)

Ön Söz:
Diyete başladıktan sonra, birkaç kez farklı tariflerle ıspanak yemeği yapmayı denedim. Yaptığım yemeklerden hiçbiri damak tadıma uymadı. Pirinç, bulgur diyetimde olmadığından, yemekte bu ürünleri kullanamadım. Soğan ve salçayıda kontrollü kullanıyorum. Ispanak yemeğinde son tarifim bu sucuklu kuzu ıspanak oldu ve haddinden fazla beğendim. Tarifte 100 gr. sucuk miktarı karbonhidrat ağırlıklı beslenenler için uygun ölçü. Fakat; diyet yapanlar ve keto beslenmede malzeme miktarları kalori hesaplamalarıyle belirlendiğinden yemekte 50 gr. sucuk kullandım. Ketojenik beslenenler, tarifimden memnun kalacaklarını ümit ederim. Afiyet olsun.

Kategoriler
Diyet Yemekleri Tarifleri Sebze Yemekleri Yumurtalı Yemek Tarifleri

keto yumurtalı ıspanak kavurması

keto yumurtali ispanak
Keto Yumurtalı Ispanak Kavurması Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
150 gr. Organik Ispanak
1 Yemek Kaşığı Sızma Zeytinyağı
20 gr. Köy Tereyağı
2 Adet Organik Tavuk Yumurtası
40 gr. Taze Kaşar Peyniri
2 Yemek Kaşığı İçme Suyu
1 Çay Kaşığı Silme Kaya Tuzu
Kapaklı Tava veya Tencere

Ön Söz:
Uzun zamandır tek öğün ketojenik besleniyorum. Bu nedenle yemeklerimi beslenme yöntemime göre hazırlıyor ve konuyla ilgilenen insanlarla paylaşıyorum. Bu gün ana öğünüm yumurtalı ıspanak kavurması idi. Keto diyet, kendine özgü bir mantığı ve kesin kuralları olan beslenme biçimidir. Uzun süreli uygulanabilir olup olmaması tartışılır olsa da, hedeflediğim kiloya ulaştıktan sonra, keto beslenmemi lazy keto diet ile sürdüreceğim. Konu keto diyet olunca, malzeme seçimide ister istemez değişiyor. Soğuk sıkım zeytinyağı, organik tavuk yumurtası, kaya tuzu gibi malzeme isimlerinin de keto jargonuna uygun olması gerekiyor. Bu malzemeleri kullanıyor muyum? Evet. Ne var ki, dünyada ve ülkemizde bu organik konusu çok su kaldırır bir konu. Bırakalım konu yerinde organik kalsın.. Tarifimi deneyecek olan keto kafalara, afiyet olsun.

Kategoriler
Sebze Yemekleri Tavuk Yemekleri

tavuklu kuru bamya

tavuklu kuru bamya
Tavuklu Kuru Bamya Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
50 gr. Kuru Çiçek Bamya
400 gr. Tavuk Pirzola (derisiz)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Kuru Bamya Haşlama Malzemesi:
4 Su Bardağı Su
1 Yemek Kaşığı Sirke

Ön Söz:
Siteye yemek tarifi hazırlarken, öncelik evde bulunan malzemedir. Dolapta kullanımdan artan malzemeleri bir an önce elden çıkarmaya bakarız. Tavuklu kuru bamya yemeğimizde aynı düşünce ile hazırlandı. Ailemiz, etli veya etsiz bamya yemeklerini sever ve çoğu yemekler etsiz pişirilir. Dolapta bir paket tavuk pirzoladan artmış olan 400 gr. tavuk pirzola kuru bamya yemeği yapmamıza vesile oldu. Dolapta et artmamış olsaydı, bu yemeği yapmak aklımızdan bile geçmezdi. Uzatmadan söyleyeyim; bundan böyle etli bamya yemeği yaparken, ilk tercihimiz derisiz kemikli tavuk budu olacaktır. Yemek içinde eti kemiği ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz. Afiyet olsun.