sebzeli sulu köfte


Malzemeler:
300 gr. Kıyma
1 Adet Soğan
2 Yemek Kaşığı Pirinç
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Patates
1 Adet Havuç
1 Çay Bardağı Bezelye (konserve)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/4 Demet Maydanoz
6 Su bardağı Kaynar Su
Yeterli Miktar Un

Ön Hazırlık:
Soğan, çok ince yemeklik doğranacak. Patates soyulacak ve küp doğranacak. Havuç soyulacak küp veya halka doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Bezelye yıkanacak ve süzülecek. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Yeterli miktar un, tepsi tabanına yayılacak. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Köfte’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabına kıyma, soğan, pirinç, maydanoz, karabiber, kimyon, tuz konulacak ve yoğurulacak. Yoğurma işlemi bittikten sonra köfte top yapılacak. Ardından köfteden parçalar koparılacak ve misket iriliğinde köfte yapılacak. Yapılan köfteler tabanı unlu tepsiye konulacak.

Maharetini göster:
Tencereyezeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine domates salçası ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su, patates ve havuç ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra köfte, tuz ilave edilecek ve kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 25 dakika bitiminde, tencereye bezelye ilave edilecek ve yemek 5 dakika daha pişirileck. Toplam 30 dakika bitiminde sebzeli sulu köfte yemeği servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Çiğ bezelye kullanılacaksa bezelyeler 15 dakika süre ile haşlandıktan sonra, patates ve havuçlarla birlikte tencereye ilave edilecek. Yemeğin köftesini yoğururken yumurta, un veya galeta un’u ilave etmiyorum. Köftelerin içerisindeki maydanoz ve bezelerin un’a bulanması köftelerin dağılmasını engelliyor.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop