sebzeli sulu köfte


Malzemeler:
300 gr. Kıyma
1 Adet Soğan
2 Yemek Kaşığı Pirinç
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Patates
1 Adet Havuç
1 Çay Bardağı Bezelye (konserve)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/4 Demet Maydanoz
6 Su bardağı Kaynar Su
Yeterli Miktar Un

Ön Hazırlık:
Soğan, çok ince yemeklik doğranacak. Patates soyulacak ve küp doğranacak. Havuç, kabuğu soyulacak küp veya halka doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Bezelye yıkanacak ve süzülecek. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Yeterli miktar un, tepsi tabanına yayılacak. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Köfte’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine, kıyma, soğan, pirinç, maydanoz, karabiber, kimyon ve tuz katılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak. Yoğurma işlemi sırasında karışımın tuzu karar hale getirilecek. Yoğurma işlemi bittikten sonra karışım top edilecek ve misket büyüklüğünde parçalar koparılarak avuç içerisinde beze yapılacak. Bezeler tabanına un serpilmiş tepsi içerisine aktarılacak. Bezelerin bütün yüzeyi un’a bulanacak.

Maharetini göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine domates salçası ilave edilecek ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su, patates ve havuçlar tencereye ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra köfteler ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere tekrar kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika bitiminde bezelye ilave edilecek. Toplam 30 dakika bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Çiğ bezelye kullanılacaksa bezelyeler 15 dakika süre ile haşlandıktan sonra, patates ve havuçlarla birlikte tencereye ilave edilecek. Yemeğin köftesini yoğururken yumurta, un veya galeta un’u ilave etmiyorum. Köftelerin içerisindeki maydanoz ve bezelerin un’a bulanması köftelerin dağılmasını engelliyor.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop