Kategoriler
Tavuk Yemekleri Düdüklü Tencere Yemekleri

düdüklüde kaz nasıl haşlanır

kaz haslama 1
Düdüklüde Kaz Nasıl Haşlanır Tarifi
Malzemeler:
1.5 Kg. Temizlenmiş Kaz
5 Su Bardağı Soğuk Su (1 litre)
2 Tatlı Kaşığı Tepelice Tuz
Termo Klasik Düdüklü Tencere (7 litre)

Ön Söz:
Elimizde 3 kilo ağırlığında temizlenmiş kaz vardı. Kazın iriliğinden dolayı, kanat ve göğsünü bir parça, butlarını sırtı ile beraber ikinci parça olarak ikiye böldük. Kanat ve göğsünü başka bir zaman değerlendirmek için, derin dondurucuya kaldırdık. Kalan butlarını ve sırtını tek parça olarak düdüklüde haşladık. Haşladığımız kaz, kars kazı gibi tuzlanmış kurutulmuş kaz değildi. Aynen çiftlik tavuğuna benzer yeni kesilmişti. Kaz tencere veya düdüklü tencerede pişirirken pişme süresi, kazın yaşına ve cinsiyetine göre değişir. Kazın pişmesini kaz haşlanırken çıkardığı kokuyu alarak (deneyim işi) anlıyoruz. Genellikle 1.5 kilo ağırlıkta olan kaz, ocak ve düdüklünün durumuna göre 45-50 dakika arasında pişer. Kazın çıkardığı pişme kokusunu aldıktan sonra kazı kontrol edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kategoriler
Çorba Tarifleri Düdüklü Tencere Yemekleri

şevketi bostan çorbası nasıl pişer

sevketi bostan corbasi
Düdüklüde Şevketi Bostan Çorbası Nasıl Pişer Tarifi, Etli Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
250 gr. Dondurulmuş Şevket-i Bostan Otu
200 gr. Kaburgadan Dana Kuşbaşı
6 Yemek Kaşığı Natürel Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı
100 gr. Rendelenmiş Domates (buzluktan)
50 gr. Kapya Biber Kırmızı Yeşil Karışık (buzluktan)
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan (100 gr.)
6 Su Bardağı Kaynar Su (1200 ml.)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Çankırı Kaya Tuzu
1 Tutam Maydanoz

Terbiye Malzemeleri:
1 Adet Organik Yumurta Sarısı
1/2 Organik Limon Suyu (1 yemek kaşığı dolusu)

Ön Söz:
Şevketi bostan çorbası tarifi tamamen bize aittir, hiçbir tariften esinlenilmemiştir. Çorbanın tek kusuru, terbiyesinde un kullanılmamış olmasıdır. Sağlıklı vücut için, sağlıklı beslenmek ve fazla kilolardan kurtulmak gerekli diyoruz ya. İşte bu yüzden, ketojenik diyet yapıyoruz ve diyetin yasaklı besinler listesinde un bulunduğundan un kullanmadık. Oysaki çorba, 1 tatlı kaşığı tepeleme unun terbiysine konulması için bas bas bağırıyor. Hazırladığımız bu çorba aynen mantar çorbası tadında ve enfes. Şevketi bostan otu yemekleri normal tencerelerde olması gerektiği gibi pişmiyor. Bu iş için en ideali düdüklü tencere kullanmaktır. Derin dondurucunuzda şevketi bostan otu bulunuyorsa, tarifimi mutlaka deneyin derim. Afiyet olsun.

Kategoriler
Düdüklü Tencere Yemekleri Etli Yemek Tarifleri Hindi Yemekleri Tarifi Tavuk Yemekleri Yöresel Yemek Tarifleri

kars kazı nasıl pişirilir

kars kazı nasıl pişirilir 1
Kars Kazı Nasıl Pişirilir Tencerede ve Düdüklü Tencerede:
Yarım Parça Kurutulmuş Kars Kazı
2 Litre Su

Ön Söz:
Kaz nasıl pişirilir, kazın iriliğine göre bütün veya parça olarak haşlanır veya kızartılır. Ayrıca, kaz eti kullanılarak çeşitli tencere ve fırın yemekleri yapılır. Anadoluda kaz, daha çok haşlanarak tüketilir. Bir tarihte ailemizde kaz beslerdi ve kazlar kış mevsiminde kesilir ve günübirlik tüketilirdi. Tarifim, Kars kazının pişirilmesi ile ilgilidir. Kaz eti tuz kullanılarak kurutulduğundan, et fazlasıyle tuzlu oluyor. Bu nedenle, kaz eti ile yemek yapılabilmesi için tuzunun giderilmesi gerekir.

Bunun için yapılacak yemeğin çeşitine göre, kaz etinin tuzdan arındırılmasının yöntemi de farklıdır. Tariflerim içerisinde bu yöntemleri zaten belirtirim. Bu tarifimde bir bütün kazın yarısını kullanarak tencerede haşlamasını yaptım.
Kategoriler
Bakliyat Yemekleri Düdüklü Tencere Yemekleri Etsiz Yemek Tarifleri

koçbaşı nohut yemeği

nohut yemeği
Düdüklüde Kemikli Etli Koçbaşı Nohut Yemeği Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
2 Su Bardağı Koçbaşı Kuru Nohut
½ Kg. Kemikli Dana Eti
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan
1 Yemek Kaşığı Silme Domates Salçası
5.5 Su Bardağı Et Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Reis marka koçbaşı nohut aldım ve kemikli et ile düdüklüde pişirdim. Eti düdüklüde 7.5 bardak su ile orta ısıda 40 dakika haşladım. Ardından çıkarıp süzdüm ve eti ve suyu bir kaseye koydum. Et haşlandıktan sonra, 5.5 su bardağı et suyu kaldı ve bunu yemeğe su verirken kullandım. Termo marka düdüklü tencerede, koçbaşı nohut yemeğini orta ısı ayarında 30 dakikada pişirdim. Deneyecek olanlara afiyet olsun.