Blog Archives

kolay sucuk yapımı

kolay sucuk yapımı kolay sucuk yapımı
Malzemeler:
1 Kg. Kaburga Kıyması (dana eti)
100 gr. Kavram Yağı Kıyması
50 gr. Soyulmuş Sarımsak
25 gr. Tatlı Toz Biber
25 gr. Acı Toz Biber
20 gr. Kimyon
2 gr. Karabiber (normal doldurulmuş 1 tatlı kaşığı)
1 gr. Toz Tarçın (çay kaşığı normal dolu)
1 gr. Toz Karanfil (çay kaşığı normal dolu)
1 gr. Çemen Unu (çay kaşığı normal dolu)
20 gr. Sofra Tuzu
100 gr. İçme Suyu (bir çay bardağı)
Pamuklu Dokuma Bez Torba (30×40 cm.)
Streç Film

Ön Söz:
Kolay sucuk yapımı bu tarifle çok kolay. Sucuk yapımının uğraştırıcı tarfı, hazırlanan sucuk harcının bağırsak içine doldurulmasıdır. Bu işlem, sucuk doldurma tertibatı olan kıyma makinelerinde rahatlıkla yapılabilir. Ne var ki; kıyma makinelerinde sucuk doldurma işi, sucuğun kalitesini bozuyor. Makine kullanılarak yapılan sucuk aynen salam, sosis dokulu oluyor. Bu yüzden sucuğu bağırsağa elle basarım. Yaptığım iş çok çaba gerektirir ve bol zamana ihtiyaç duyar. Evde kolay sucuk yapımı tarifimle, sucuk yapama işini çok kolaylaştırdım. Tarifimi denerseniz, mareket sucuğuna bir daha dönüp bakmazsınız.

Yaptığınız sucuk harcını bez torbaya doldurduktan sonra; tel ızgara üzerinde bir gece mutlaka bekletin ki, sucuk sertleşsin. Sertleşen sucuk torbasını astığınız zaman şekil bozulması yapmaz. Kavram yağı, et üzerinden çıkarılan yağdır ve kasaplarda satılır.

Tarifin devamı ›balık fileto nasıl yapılır

balık fileto nasıl yapılır balık fileto nasıl yapılır
Malzemeler:
1 Adet Uskumru Balığı
1 Adet Keskin Bıçak
Mutfak Tahtası

Ön Söz:
Balık fileto nasıl yapılır veya çıkarılır, fileto nedir? İnce dilim halinde kemiksiz kırmızı et, tavuk eti veya balık etine fileto adı verilir. Örneğin; tavuk göğsü kemiğinden ayrılıp yaprak yaprak kesilirse, tavuk göğüs eti fileto kesilmiş olur. Fileto çıkarmaya uygun iri balık çeşitleri de, bıçakla eti kılçığından ayrılarak fileto kesim yapılır. Önemli olan, hayavan etinin veya balık etinin kemiğinden ayrılması ve eşit olarak pişirmeye uygun ince dilmlenmesidir. Yazımın konusu balık fileto nasıl yapılır veya nasıl kesilir konusunda bilgilerimi paylaşmaktır.

Bu konuda örnek olarak, bir adet dondurulmuş Norveç uskumrusunu ele aldım. Bu örnek, diğer balık çeşitlerinin filetosu nasıl çıkarılır sorusuna yanıt olacaktır.

Tarifin devamı ›fajita baharatı yapımı

fajita baharatı yapımı fajita baharatı yapımı
Malzemeler:
1 Yemek Kaşığı Tatlı Toz Biber (12 gr.)
1 Tatlı Kaşağı Toz Acı Biber (6 gr.)
1 Yemek Kaşığ Kurutulmuş Granül Soğan (8 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Toz Sarımsak (2 gr.)
1 Çay Kaşığı Öğütülmüş Kimyon (1 gr.)
1 Çay Kaşığı Silme Öğütülmüş Karabiber (0.5 gr.)
1 Çay Kaşığı Silme Tuz (1 gr.)

Ön Söz:
Fajita baharat karışımı’nın düya mutfaklarına çıkış yeri, Güney Amerika mutfağıdır. Fajita baharat karışımı kurutulmuş soğan, toz halinde sarımsak, acı ve tatlı toz biber, kimyon, karabiber, tuz ağırlıklı baharat karışımıdır. Fajita baharatı verilen bu karışım her çeşit yemeklerin tatlandırılmasında kullanılabilir. Özellikle kırmızı et ve tavuk etinden yapılan fajita yemeklerinin çeşnilendirmesinde ve barbekü yapımında kulanılacak kırmızı et ve tavuk etinin terbiyesinde kullanılır. Fajita baharat karışımını beğendiğim yabancı bir firmanın fajita baharat tadını örnek alarak hazırladım. Kurutulmuş granül soğan ve sarımsağı kendim yaptım. Tarifimi deneyin, hoşunuza giderse malzemelerin katlarını alarak dilediğiniz miktarda fajita baharatınızı yapın derim.

Tarifin devamı ›ev yapımı granül soğan sarımsak

granül soğan ev yapımı granül soğan sarımsak
Malzemeler:
Kuru Soğan (içi beyaz olanı)
Kuru Sarımsak
Yanmaz Fırın Kağıdı
Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Ev yapımı granül soğan sarımsak, taze soğan ve sarımsağın dilimlenerek fırında kurutulmasıyle yapılır. Soğan, sarımsak (kendi yöntemim) fırında önce 70°C derece sıcaklıkta kurutulmaya başlar ve 50°C derecede kurutma işlemi tamamlanır. Granül halinde kurutulan soğan ve sarımsak mutfak robotunda istenilen irilikte çekilir. Bu irilik soğan ve sarımsağın kullanılacağı yere göre iri çekim, orta çekim, toz çekim olarak değişir. Ev yapımı granül soğan ve sarımsak; yemeklerin tatlandırılmasında, köfte harcında, etlerin terbiyesinde, hamur işlerinin yapımında, özel baharat karışımlarının hazırlanmasında kullanılır. Doğranmış soğan ve sarımsak fırında aynı yöntemle kurutulur. Bu sebeple tarifim, ev yapımı granül soğan’ın nasıl yapıldığı ile ilgilidir.

Fırında soğan, sarımsak ayrı tepsilerde kurutulur ve 1/2 Kg. doğranmış soğan 6-7 saatte kurur. 500 gr. doğranmış soğan kurutulduktan sonra, yaklaşık 60 gr. civarında granül kuru soğan elde edilir.

Tarifin devamı ›Top