Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Mutfak Bilgileri

evde bulgur unu nasıl yapılır

bulgur unu 1
Evde bulgur unu nasıl yapılır, ne işe yarar? Bulgur unu, bulgurun öğütülmüş halidir. Kimi yörelerde bulgur elendikten sonra elekten çıkan küçük bulgur parçacıklarına da bulgur unu adı veriliyor. Bizim konumuz bulgurun öğütülerek un haline getirilmesiyle ilgilidir. Üstte gördüğünüz görsel, tam olarak bulgur ununu temsil etmektedir. Evde bulgur unu yapmanın tek yolu vardır.


Kategoriler
Mutfak Aletleri Mutfak Bilgileri

indüksiyonlu ocakta yemek pişirme

induksiyon ocak 1
İndüksiyonlu ocakta yemek pişirme yaparken ocak ısı ayarı nasıl yapılır? Bu sitedeki tarifleri kullanıyor ve evinizde indüksiyonlu ocak varsa işiniz kolay. Bizim mutfağımızda eski model ve tamamen mekanik bir indüksiyonlu ocak mevcut. Görseller kullandığımız indüksiyonlu ocak görüntüleridir.


Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Mutfak Bilgileri Yöresel Yemek Tarifleri

evde kahvaltılık zahter yapımı

zahter
Evde kahvaltılık zahter yapımı, tarifi, malzemeleri ve nasıl yenir?
Malzemeleri:
100 gr. Sarı Leblebi veya Bulgur Unu
1 Yemek Kaşığı Susam
1 Yemek Kaşığı Kuru Kekik
1 Yemek Kaşığı Kimyon
1 Yemek Kaşığı Pul Biber
1 Yemek Kaşığı Sumak
1 Tatlı Kaşığı Çörek Otu
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Evde kahvaltılık zahter yapımında kullanılan malzemeler yöreden yöreye değişsede, genelde 12 çeşit baharatla kahvaltılık zahter tozu (unu) hazırlanabiliyor.  Zahter unu içerisinde karpuz çekirdekleri öğütülerek bulunuyor. Karpuz çekirdeği elimizde olmadığı için değil, zahter karışımında gerekli olmadığını düşünerek kullanmadık. Zahter unu baharatlarında kullanılan susam, çörek otu ve karpuz çekirdeği kavrulduktan sonra öğütülüyor. Hazırlanan zahter unu bir kaba, sızma zeytinyağı başka bir kaba konuyor. Ekmekten parça koparılıyor, önce zeytinyağına batırılıyor, ardından zahter ununa batırılarak tüketiliyor. Afiyet olsun.