Blog Archives

işkembeli nohut yemeği

işkembeli nohut yemeği 400x267 işkembeli nohut yemeği
Malzemeler:
1 Su Bardağı Nohut
250 gr. Haşlanmış İşkembe
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Su Bardağı Kaynar İşkembe Haşlama Suyu
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Dana işkembesini düdüklü tencerede bir bütün soğan, üç diş sarımsak ve yarım limonla 45 dakika tuzu karar haşladım. Haşladığım işkembeden 250 gramını ayırdım ve küp küp doğradım. Haşlama suyundan da 3 su bardağı dolusu ayırdım ve yemek yapımında kullandım. Düdüklüde nohut yemeği yaparken 5 su bardağı su kullanırım. Yemeğim ağır olmasın diye, suyun tamamını işkembe suyundan kullanmadım. Yemekte 3 su bardağı işkembe suyu ve 2 su bardağı çeşme suyu kullandım. Yemekte hiç tuz kullanmadım. İşkembeyi haşlarken ve nohutu ıslatırken gereken tuzu kullanmıştım. Bu sebeple yemeğimim tuzu tam karar geldi.

Tarifin devamı ›işkembe nasıl haşlanır

işkembe nasıl haşlanır 400x267 işkembe nasıl haşlanır
Malzemeler:
Dana İşkembesi
Çeşme Suyu
Soyulmuş Bütün Soğan
Soyulmuş Diş Sarımsak
Kabuklu Limon Parçası
Tuz

İşkembe temizlendikten sonra, tencerede veya düdüklü tencerede haşlanır. İşkembeyi tencerede haşlamak, işkembenin miktarına göre çok fazla zaman gerektirir. Fazla miktarda işkembe haşlayacaklar için en doğru yol, işkembeyi tencerede haşlamaktır. 1-2 Kg. işkembe haşlamanın en kestirme yolu ise; işkembeyi ocak üzerinde, düdüklü tencerede haşlamaktır. İyi bir düdüklü tencere işkembeyi 40 ila 45 dakika arasında haşlar. İşkembeyi sakatatçıdan almışsanız, düdüklü tencere işkembeyi 40 dakikada haşlar.

İşkembeyi kendiniz temizlemişseniz; işkembe düdüklü tencerede 45 dakikada haşlanır. Verdiğim işkembenin haşlama süreleri kendi deneyimlerimin sonucudur.

Tarifin devamı ›dalak nasıl temizlenir

dalak nasıl temizlenir 400x267 dalak nasıl temizlenir
Malzemeler:
Dana Dalağı
Kesme Tahtası
Keskin Bıçak

Ön Söz:
Büyükbaş hayvan sakatatı olan dana dalağı ile çeşitli yemekler yapılır. Dalağın yemek yapımında kullanılabilmesi için, üzerinde bulunan kalın zarın çıkartılması gerekir. Dalak, ciğerciden alındığında dalak zarı temizlenmiş olarak verilir. Evlerimizde kurban bayramında kesilen kurban veya sair zamanlarda kesilen adak kurbanın dalağını temizlemek için, kasap aramamız gerekmez.

Keskin bir bıçak, bir dalak ve bu tarifle kendi dalağımızı kendimiz temizleriz.

Tarifin devamı ›klasik tatlar kuzu kelle

klasik tatlar kuzu kelle 400x267 klasik tatlar kuzu kelle
Malzemeler:
1 Adet Kuzu Kelle
4 Litre Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Fırın Tepsisi
Alüminyum Folyo
8 Su Bardağı Kaynar Su (1.6 Litre)

Ön Söz:
Klasik Tatlar kuzu kelle tarifi, kendi çalışmamın sonucu oluşturduğum şahsıma ait tariftir. İnternette, evde fırında kelle nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek bir tarif yok. Nette, sakatat yemeklerine ait revaçta olan tarifler, benim tariflerimdir. Öncesinde, fırında kuzu kelle diye bir tarif yayınladım. Fakat, tarifimde kelecilerin yaptığı kelle tat ve lezzetine ulaşamdım. Çok çalıştım ve bu tarifi ortaya çıkardım. Deneneyin, memnun kalacaksınız.

Tarifin devamı ›Top