rulo köfte


Malzemeler:
500 gr. Köftelik Kıyma
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Galeta Unu (tepeli)
1 Adet Yumurta
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz
1 Adet Fırın Torbası (25×38 cm.)

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve rendelenecek. Sarımsak soyulacak ve ezilecek. Yeterli miktarda maydanoz kıyılacak. Yumurta köfte içerisinde çiğ olarak kullanılacak. Fırın torbası içerisi 1 yemek kaşığı bitkisel sıvı yağ ile yağlanacak.

Köfte Sosu:
Kaseye 1 tatlı kaşığı domates salçası ve üzerine 1.5 su bardağı soğuk su konulacak, salça güzelce ezilecek. Karışımın içerisine 1 çay kaşığı kekik ilave edilecek ve karıştırılacak.

Köfte’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, rendelenmiş soğan, sarımsak, Karabiber, kimyon, pul biber, galeta unu, çiğ yumurta, kıyılmış maydanoz ve tuz konulacak ve karıştırılacak. Karışım macun kıvamında yoğurulacak. Köftenin tuzu belli olmayacak.

Maharetini Göster:
Mutfak tezgahı üzerine yeterli uzunlukta streç folyo veya yağlı kağıt serilecek. Üzerine köfte konulacak ve 20-25 cm. uzunluğunda rulo yapılacak. Ardından buzlukta 30 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde köfte folyadan çıkarılacak ve fırın torbası içerisine konulacak. Üzerine köfte sosu ilave edilecek. Fırın torbası bağlama teli ile bağlanacak ve tepsi içerisine konulacak. Torbanın üst kısmına “buhar çıkması için” iğne ile üç delik açılacak. Önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 40 dakika süre sonunda rulo köfteniz servise hazır. Köftenizi şimdi dilimleyebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Rulonun şeklini silindir veya dikdörtgen yapabilirsiniz. Rulo köfteyi içli yapmak isterseniz, yoğurulmuş kıymayı tezgah üzerine açar içerisine dilediğiniz içi koyduktan sonra rulo yaparsınız. İç olarak haşlanmış yumurta, patates, havuç, bezelye üçlüsünü konserve olarak kullanabilirsiniz. Ya da, çiğden sebzeleri haşlayarak kullanabilirsiniz. Köftenin yanına patates püresi hazırlayabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop