Blog Archives

tereyağlı kurabiye

tereyağlı kurabiye tereyağlı kurabiye
Malzemeler:
2 Su Bardağı Un (220 gr.)
150 gr. Tuzsuz Tereyağı
1 Çay Bardağı Toz Şeker (85 gr.)
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Çay Kaşığı Tuz
Susam Tohumu

Ön Söz:
Ev yapımı tereyağlı kurabiye yapımı hem kolay ve bir o kadar da lezzetli. Yapılması gereken, verdiğim malzemeleri tedarik etmek ve tereyağlı kurabiyeyi yapmaktır. Tereyağlı kurabiye hamurunu yoğurduktan sonra, hamura dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Hamur yapımında toz şeker yerine pudra şekeri kullanabilirsiniz. Fazla miktarda kurabiye yaparsanız, bir yumurtayı iki kaşık su ile incelttikten sonra kurabiyelerin üzerine sürebilirsiniz. Yaptığınız kurabiyeleri kapalı kavanozlarda uzun süre saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tereyağlı kurabiye hamurunu açtıktan sonra (elinizde kurabiye kesici yoksa) su bardağı veya çay bardağı ile kesim yapabilirsiniz.

Tarifin devamı ›lor kurabiyesi

lor kurabiyesi 400x267 lor kurabiyesi
Malzemeler:
300 gr. Tuzsuz Lor Peyniri
150 gr. Tuzsuz Tereyağı
1 Adet Yumurta
3 Su Bardağı Un (böreklik)
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Çay Kaşığı Karbonat
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Lor kurabiyesi malzemelerini (un ve karbonat haricinde) kesici bıçak takılmış mutfak robotunda yüksek hızda çalıştırarak karıştırırsanız, kurabiyenizde çatlama ve şekil bozukluğu sorunu yaşamazsınız. Yoğurduğunuz hamurdan istediğiniz irilikte parçalar koparıp elinizi kullanarak kurabiye şekli verebilirsiniz. Ya da, çeşitli şekillerde kurabiye kesicisi kullanarak tarifimdeki gibi kurabiyeleri şekillendirebilirsiniz. Tepsiye dizdiğiniz kurabiylerin üzerine yumurta sarısı sürerseniz, kurabiyenize fazladan tat katmış olursunuz.

Tarifin devamı ›fırında karamelli şeftali tatlısı

fırında karamelli şeftali tatlısı 400x267 fırında karamelli şeftali tatlısı
Malzemeler:
2 Adet Yarma Şeftali
2 yemek Kaşığı Toz Şeker
2 Yemek Kaşığı Musluk Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tereyağı (20 gr.)
20×3 cm. Çapında Metal Kap

Hamur Malzemesi:
200 gr. Böreklik Un
100 gr. Tereyağı (buzdolabından çıkmış)
3 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Ön Söz:
Fırında karamelli şeftali tatlısı, şeftali ile yapılan tatlıların efendisidir. Bu tatlının yapımında kullanılan malzemelerin ölçüleri, tarifimde belirttiğim oranlardadır. Malzemelerin katlarını kullanarak, evinizde dilediğiniz ölçüde karamelli şeftali tatlısı yapabilirsiniz. Tarifimdeki malzemelerle iki veya üç porsiyon şeftali tatlısı çıkar. Bu tatlıyı her yaptığımda, soğumasını bekleyecek sabra ulaşamadım.  Zaten bu tatlı ılık, ya da sıcak yeniyor. Anlayacağınız; o kadar leziz bir tatlı, denemenizi tavsiye ederim.

Tarifin devamı ›klasik kakaolu kek

klasik kakaolu kek 400x267 klasik kakaolu kek
Malzemeler:
3 Adet Yumurta (oda sıcaklığında)
1.5 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
1 Su Bardağı Süt (200 ml)
3 Yemek Kaşığı Kakao Tozu (tepeli)
2.5 Su Bardağı Un
1 Paket Vanilya
1 Paket Kabartma Tozu

Ön Söz:
Klasik kakaolu kek yapımında, malzemeleri ölçerken 200 ml. lik su bardağı kullandım. Üç yemek kaşı kakao tozunu ölçerken, herbir kaşığı tepelice doldurdum. Yanlış bilinenin aksine, kabartma tozunu kuru malzemelerle karıştırdım ve mikserle çırptım. Kek’i iyi pişmiş sevdiğim için, fırında 175°C derece’de 45 dakika pişirdim. Ardından, kürdan daldırma testi yaparak keki fırından aldım ve tel ızgara üzerinde soğuttum.

Tarifin devamı ›Top