Püflü Şeyler

Püflü Şeyler 400x267 Püflü Şeyler
MUTFAKTA IZGARALAR
Mutfak içerisinde ızgara yemekleri yapmak her zaman sorunludur. Mutafkta ızgara, ocak üzerinde veya elektrikli ızgara üzerinde yapılır. Piyasada, ocak üzerinde ızgara yapmak için kullanılacak çok çeşitli ızgara aletleri vardır. Aynı şekilde elektrikli ızgara aletleride öyle. Piyasada bulunan “ocak üzeri, ya da elektrikli olan” çoğu ızgara aletlerini aldım ve kullandım. Kullandığım aletler içerisinde en güzeli, resimde görünen ocak üzeri demir döküm ızgara tavasıdır. Duman ve koku yapmayan elektrikli ızgaralar mutfakta kullanışlı olsa da “bir seferde” fazla miktarda yapılan ızgara yapımında yeterli olmuyor.

Bu nedenle, ızgaranın soğumaması için ızgara yapılacak malzemeleri ızgaranın üzerine az miktarda koymak zorunda kalıyorsunuz. Demir döküm tavada böyle sorun olmuyor. Izgarayı ocağın en büyük gözü üzerine oturtup ısıttıktan sonra, dilediğiniz miktarda ızgara yapmanız mümkün. Bu aletin tek sorunu “yağ sıçratmasından dolayı” ocak üzerini az da olsa kirletiyor olmasıdır. Izgara yaparken önlem olarak, alüminyum kağıtla ocağın çevresini kapatmak gerekiyor.

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.


Top