Kategoriler
Hamur İşleri Tarifleri

kolay ekşi mayalı ekmek tarifi

ekşi mayalı ekmek
Kolay Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Tatlı Kaşığı Aktif Kuru Maya
1.5 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Su Bardağı Ekşi Maya
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Aldığı Kadar Un, yaklaşık 4 su bardağı
Ekmek Tavası Çap: 22×7 Cm.

Ön Hazırlık:
Kase içerisine, 1.5 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı aktif kuru maya katılacak ve karıştırılacak. 1 su bardağı ekşi maya katılacak, karıştırılacak. Ekmek tavası iç yüzeyi yağlanacak, üzerine un serpilecek.

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine, 3 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ve kase içerisindeki maya katılacak. Pürüzsüz, ele yapışmayan bir hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak ve iki katına çıkıncaya kadar dinlendirilecek. Hamur iki katına çıkınca tekrar yoğurulacak ve tek beze yapılacak. Beze, ekmek kalıbı içerisine konulacak ve üzeri kapatılacak. Hamurun iki katına kabarması için bekletilecek. Fırın, 230 °C dereceye ayarlanacak ve ısıtılacak. Mayası gelen hamur üzerine fırça veya fısfıs ile su veya süt sürülecek. Üzerine istediğiniz baharatları serpiştirebilirsiniz.

Ekmek kalıbı, fırınınızın orta rafına sürülecek. Metal bir kap içerisine, 3 adet buz parçası konularak fırının en alt köşesine sürülecek. Fırın kapağı kapatılacak, saat’a bakılacak not edilecek. Fırın ayarı 180 °C dereceye düşürülerek ayarlanacak. 20 dakika süre ile bu ısıda hamur pişirilecek. 20 dakika sonrası fırın ayarı 200 °C dereceye yükseltilecek. Bu ısı da hamur 25 dakika pişecek. Toplam 45 dakika hamur pişirme süresi olacak. Süre sonunda ekmeğimiz tel ızgara üzerinde 3 saat bekletildikten sonra kesilmeye ve tüketilmeye hazır olacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com