ıspanaklı börek


Malzemeler:
1.5 Kg. Ispanak
8 Adet Hazır Yufka
1 Adet İri Soğan
1 Çay Bardağı Sıvı yağ
1 Tatlı Kaşığı Salça
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Sos Malzemeleri:
2 Su Bardağı Yoğurt
1 Çay Bardağı Süt
3 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
Çok Az Tuz

Ön Hazırlık:
Ispanakların kökleri kesilecek, yıkanacak ve yaprakları doğranacak. Ispanak kökleri kullanılmayacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Fırın tepsisi tabanı hafif yağlanacak.

ıspanaklı börek içi


İç Harçın Hazırlanması:
Tencere içerisine 1 çay bardağı sıvı yağ konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından, 1 tatlı kaşığı domates salçası ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine ıspanak, karabiber, pul biber ve tuz ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak. Ispanak suyunu salıncaya kadar harç normal ısıda kavrulacak. Ardından ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Tencere açık olarak, ıspanak suyunu çekinceye kadar kavrulacak. İç harç soğutulduktan sonra kullanılacak.

Sos’un Hazırlanması:
Kase içerisine 2 su bardağı yoğurt, 1 çay bardağı süt, 3 adet yumurta ve 1 çay bardağı zeytinyağı katılacak. Karışım çırpma teli ile bir güzel çırpılacak.

Yufkaların Kesimi:
8 adet yufka üst üste konulacak ve orta yerinden iki parçaya bölünecek. Parçalar üst üste yarım daire olacak şekilde bindirilecek ve 3 eşit parçaya bölünecek.

ıspanaklı börek iç yayılmış

ıspanaklı börek sarılıyor

ıspanaklı börek şekil verilmiş

ıspanaklı börek pişmiş


Maharetini Göster:
Mutfak tezgahı üzerine tek dilim yufka yayılacak ve üzerine 1 yemek kaşığı iç harç serpiştirilecek. Ardından, üzerine 2 yemek kaşığı sos gezdirilecek. Tek dilimin geniş kenarından başlamak üzere yufka rulo yapılacak. Rulo, sağ veya sol farketmez spiral şeklinde sarılacak. Bütün yufka dilimlerine aynı işlem uygulanacak ve börekler tepsiye yerleştirilecek. Üzerlerine sos karışımı sürülecek ve tercihinize göre çörek otu serpilecek. Önceden 180°C’ye ısıtılmış fırının orta rafına tepsi sürülecek. 35 dakika süre bitiminde ıspanaklı böreğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Kulandığım sıvı yağ, yarı yarıya zeytinyağı ve ayçiçeği yağı karışımıdır. İç harç yufka üzerine susuz konulacak. Bu tarif, 2 adet kare fırın tepsisi içindir. Malzemelerin yarısını kullanarak tek fırın tepsisi börek yapabilirsiniz. Ne güzel..
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop