Blog Archives

hazır yufkalı kıymalı börek

kıymalı tepsi böreği hazır yufkalı kıymalı börek
Malzemeler:
150 gr. Orta Yağlı Dana Kıyması
150 gr. Kuru Soğan
2 Adet Hazır Yufka (400 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsi tabanı için)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (börek için)
4 Yemek Kaşığı Su (börek için)
1 Adet Yumurta Sarısı
Bir Tutam Maydanoz
Fırın Tepsisi 30 cm.

Ön Söz:
Hazır yufkalı kıymalı tepsi börek yapımında iki tane yufka kullandım. Bilirsiniz, normal açılmış yufkanın bir tanesi 200 gr. gelir. İki yufkalı börek yapımında 30 cm. çapında tepsi kullanılır. Böreğinizi 3 tane hazır yufkadan yapmak isterseniz, 34 cm. çapında tepsi kullanabilirsiniz. Hazır yufkalı kıymalı börek tarifim kendi icadım. Özelliği ise börek yapımında süt, yoğurt gibi malzemeleri kullanmamış olmamdır. Bu malzemeleri kullanmadığım için, yaptığım böreğin tadı Sarıyer kıymalı kol böreği lezzetindedir. Böreğin harcında salça yerine limon suyu kullandım. Börk üzerine çörek otu serpmedim, siz isterseniz serpebilirsiniz.

Hazır yufkalı kıymalı börek tarifimi denemek isterseniz, emeğinizin boşa gitmediğini fark edersiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›yumurtalı peynirli pide

yumurtalı peynirli pide yumurtalı peynirli pide
Hamur Malzemesi:
4 Su Bardağı Un (450 gr.)
1.5 Su Bardağı Su (300 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Silme İnstant Kuru Maya (2,5 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

İç Malzemesi:
400 gr. Mihaliç veya Örgü Peyniri
1 Adet İri Kuru Soğan
3 Adet Yumurta
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Demet Maydanoz

Ön Söz:
Yumurtalı peynirli açık pide yapımında yağlı örgü peyniri kullandım. Peynirin tuzunu almak için, peyniri 3-4 mm. kalınlıkta doğradım ve bol su içinde 15 dakika beklettim. Ardından peyniri avuç içinde sıktım, suyunu aldım ve bir kaseye koydum. Peynir çok tuzlu olursa, suyunu tekrar değiştirmek yerinde olur. Yani, peynirin tuzu kendine karar olmalıdır. Pidenin iç harcını karıştırırken peynirin tuz oranına göre, karışıma tuz eklenmesine karar verilir. Bu pide aslına uygun olarak,her çeşit yağlı salamura peynirle yapılabilir.

Tarifin devamı ›kuşdili erişte

kuşdili erişte kuşdili erişte
Malzemeler:
300 gr. Böreklik Un (üç su bardağı)
100 gr. Su (bir çay bardağı)
1 Adet Yumurta
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kuşdili erişte, kesme mantı, kuşdili mantı, kuşdili makarna veya kesme aş adıyle bilinen kuşdili erişte un, su, yumurta ve tuz kullanılarak yapılır. Kuşdili erişte diğer mantı ve makarna çeşitleri gibi pişirilir. Taze kesilmiş kuşdili erişte 7 dakikada, kurutulmuş kuşdili erişte ise 15 dakikada pişer. Kuşdili erişte tereyağlı olarak sade, salçalı, domates soslu, kıymalı, sarımsaklı yoğurtlu ve peynirli olarak hazırlanır. Kuşdili erişte kışlık olarak hazırlanıp kurutulacaksa, kesimi sırasında şerit genişliklerini en az 2 cm. olmalıdır. Kuruyan kuşdili erişte çekeceğinden, bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›gurme tahinli çörek

gurme tahinli çörek gurme tahinli çörek
Malzemeler:
3 Su Bardağı Un (330 gr.)
1 Su Bardağı Ilık Su (200 ml.)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Instant Kuru Maya (1 gr.)
1 Çay Kaşığı Tuz (2 gr.)
1 Adet Yumurta Sarısı
Susam Tohumu

İç Malzemesi:
9 Yemek Kaşığı Tahin
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Ön Söz:
Gurme tahinli çörek tarifim bana özel, bu tarifi sitede kendim için arşivliyorum. Şekerli tahinli çöreği seviyorsanız eğer, bu tarifimi denemenizi tavsiye ederim. Fırın tahinli çöreği, pastane tahinli çöreği asla gurme tahinli çöreğin tat ve lezzetine ulaşamaz. Tahinli çöreğin üzerine yumurta sarısı sürmedim.  Siz isterseniz su ile inceltilmiş yumurta veya yumurta sarısı sürebilirsiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Bir kase içine 9 yemek kaşığı tahin ve 6 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve karıştırılacak. Bir yumurta sarısı kase içine kırılacak ve karıştırılacak. Yeter miktarda susam tohumu hazır edilecek.

Tarifin devamı ›Top