Blog Archives

güveçte uskumru

güveçte uskumru güveçte uskumru
Malzemeler:
1 Adet Uskumru
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Adet Limon Dilimi
Bir Tutam Maydanoz
Karabiber, Kimyon
Pul Biber
Tuz

Ön Söz:
Güveçte uskumru yapımı için 1 adet dondurulmuş (ithal Norveç) uskumrusu kullandım. Uskumruyu buradaki tarife göre fileto çıkardım ve ardından filetoyu küçük parçalara böldüm. Tarifte sıralanan (zeytinyağı ve limon dilimi dışında) bütüm malzemeleri bir kap içinde karıştırdım ve ardından tek kişilik toprak güveç içine koydum. Güveci açık olarak 225°C ye ısıtılmış fırının orta rafına sürdüm ve 25 dakika pişirdim. Sonuç; mükemmel denebilecek seviye de lezzetli, güveçte uskumru yemeğini yaptım ve sofraya koydum. Tavsiye ederim, emeğiniz boşa gitmez. Afiyet olsun.

İhtiyacınız ölçüsünde malzeme miktarını artırıp, güveçte uskumru yemeğini bütyük toprak güveçte de yapabilirsiniz.

Tarifin devamı ›balık fileto nasıl yapılır

balık fileto nasıl yapılır balık fileto nasıl yapılır
Malzemeler:
1 Adet Uskumru Balığı
1 Adet Keskin Bıçak
Mutfak Tahtası

Ön Söz:
Balık fileto nasıl yapılır veya çıkarılır, fileto nedir? İnce dilim halinde kemiksiz kırmızı et, tavuk eti veya balık etine fileto adı verilir. Örneğin; tavuk göğsü kemiğinden ayrılıp yaprak yaprak kesilirse, tavuk göğüs eti fileto kesilmiş olur. Fileto çıkarmaya uygun iri balık çeşitleri de, bıçakla eti kılçığından ayrılarak fileto kesim yapılır. Önemli olan, hayavan etinin veya balık etinin kemiğinden ayrılması ve eşit olarak pişirmeye uygun ince dilmlenmesidir. Yazımın konusu balık fileto nasıl yapılır veya nasıl kesilir konusunda bilgilerimi paylaşmaktır.

Bu konuda örnek olarak, bir adet dondurulmuş Norveç uskumrusunu ele aldım. Bu örnek, diğer balık çeşitlerinin filetosu nasıl çıkarılır sorusuna yanıt olacaktır.

Tarifin devamı ›tavada hamsi kızartması

tavada hamsi kızartması tavada hamsi kızartması
Malzemeler:
1 Kg. Hamsi
1 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Ayçiçeği Yağı
Tuz

Ön Söz:
Tavada hamsi kızartması birkaç yolla yapılabilir. İhtiyaç ölçüsünde hamsi başı koparılır, iç orğanları çıkarılır ve bol su ile yıkanır. Yıkanan hamsi süzgeç içine alınır ve suyu süzülür. Süzülmüş hamsi tuzlanır, un veya mısır ununa bulanarak derin olmayan yağ içinde kızartılır. Hamsi un ile mısır unu karışımı ile kaplanırsa daha güzel olur. Hamsi kızartmasında her çeşit bitkisel yağ kullanılabilir. Hamsi kızartırken kızartma süresi, kişinin damak zevkinize göre değişebilir.

Hamsi çıtır kızartılmak istenirse,  en fazla 4 dakika hamsinin bir yüzü kızartılır ve diğer yüzü çevrilir. Diğer yüzü de bir 4 dakika kızartılır ve ocaktan alınır.

Tarifin devamı ›inci kefali tava

inci kefali kızartması inci kefali tava
Malzemeler:
1 Kg. İnci Kefali
1 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Ayçiçeği Yağı
Tuz

Ön Söz:
İnci kefali Van Gölü’nde yetişen bir balık cinsidir. İnci kefal’nin eti haddinden fazla lezzetlidir. İnci kefali’nin yağlı olduğu dönemlerde her çeşit pişirma yöntemiyle pişirilebilir. Balığın yağsız olduğu dönemlerde ise, inci kefalinin tavada yağ içinde kızartması lezzetli olur. İnci kefali yağlandığı zaman salamurası yapılır. Tarifimde kullandığım inci kefali yağsız döneminde idi, balığın tavasını yaptım ve oldukça lezzetli oldu. İnci kefal’ini bulmak güç olsa da; Van’dan inci kefal’i satıcıları kamyonlarla İstanbul’un çeşitli semtlerinde satıyorlar. İnci kefali’ni tavsiye ederim, rast gelirseniz mutlaka alın ve deneyin.

Van Gölü balığı inci kefali, üzerinde yumuşak pulları bulunan ve fazla kılçıklı omayan müthiş lezzete sahip balık çeşitidir.

Tarifin devamı ›Top