Biz Kimiz

Biz Kimiz: Bu sitede yemek tariflerini hazırlayan ve sizlere sunan kişi, halim selim bir insan. Hayatının hiçbir döneminde aşçılık eğitimi almamış ve aşçı biriyle arkadaşlık yapmamış bir adem olmakla birlikte; doğuştan var olan, tatdığı lezzetleri ta beş yaşından itibaren hafızasında arşivleyen bir yetenek. Bu atıp tutmalardan sonra, çocukluk yıllarımıza dönmenin tam zamanı.

Beş yaşıma kadar köyde yaşadım. Beş yaşımda kasabaya taşındık ve ortaokulu bitrdikten sonra, şehir hayatına başladım ve halen şehirde yaşıyorum. Çocukluğumda çoğu zaman tek başıma kaldığımda, gazoz kapaklarını tabak olarak kullanır, yemek yapar ve o yemekleri müşterilerime servis ederdim. Örneğin; çek bir kuru, az pilavlı diye bağırarak, kendi kendime lokantacılık oyunu oynardım.

Şimdi düşünüyorum da, o yaşımda bu işi bana sevdiren kişi, kasabamızda lokantacılık yapan pastacı Ahmet ağbey olmuştur. Harçlığımı biriktirdiğimde, pastacı Ahmet ağbeyimin lokantasına uğrar; üç çeşit yemeğinden çoğu zaman, sadece az pilavlı kuru fasulyesini sipariş ederdim. Pastacı Ahmet, çok hünerli bir insandı. Kış mevsiminde kar toplar, toprağa gömer, gömdüğü kar ile yaz mevsimi dondurma yapar ve küçük seyyar arabasında satardı.

İlk yemeğimi patlıcan, patates kullanrak türlü adını verdiğim yemeği ortaokul 2. sınıftayken yaptım. Yaptığım yemeği kendim çok beğendim. Ayrıca deli kadın diye bilinen, sokak komşumuzunda yemeğimi beğenmesi beni motive etti. İkinci yemeğim sarımsaklı patates yemeği oldu ve sonrasında bulgur pilavı başta olmak üzere yemek çeşitlerime başlamış oldum. Bir süre sonra, tencere yemeklerini bırakıp düdüklü yemeklerine geçiş yaptım.

Tariflerime dikkat ederseniz, çoğu yemeklerin tuzunu yemek piştikten sonra atarım. Bu bir korkudur ve başladığı günden beri, bu korkumu atlatamadım. Şöyle ki; lise birinci sınıfta bir arkadaşımla bekar bir evde kalıyorduk. Düdüklüde kuru fasulye yapmaya karar verdik. Ocağın alevini ayarlayamadığımdan alev fazla geldi, tenceredeki su bitti. Su buharlaştığından tuzu fasulye çekti. Üzerine su ilave ettim. Ne var ki, fasulyenin tuzunu normale getiremedim..