balık çorbası sarı balık sazan


Malzemeler:
2 Kg. Sazan Balık
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Un (tepeli)
8 Su Bardağı Su
1 Adet Limon
1/5 Demet Maydanoz
Taze nane
Tuz

Ön Hazırlık:
Sazan, pullarından ve iç organlarından ayrılacak ve bir güzel yıkanacak. Yıkanmış sazanın kafa kısmı ve kuyruk bölümü ayrı ayrı kesilecek. Gövde uzunlamasına iki parçaya ayrılacak. Parçalar enine uygun büyüklükte parçalanacak. Parçalar tekrar yıkanacak ve süzgeçe alınacak. Soğanlar soyulacak. Bir tanesi yemeklik doğranacak, diğeri bütün bırakılacak. Limon enine ikiye bölünecek. Bir parçası ön haşlamada bütün kullanılacak, diğer parçası sıkılacak. Maydanoz demeti iplikle bağlanacak. Taze nane ince kıyılacak. Sarımsak soyulacak, bütün bırakılacak.

Bilgi Notu:
Arzuya bağlı olarak sazan çorbası’nın yumurtalı terbiyesi de yapılabilir. Bu çorbada kullandığım sazan’ın temizlenmiş net ağırlığı 1.2 kg. dır.

Sazan balık çorbası malzemeleri

Sazan  temizlenmiş ve parçalanmış

Tencereye balık, maydanoz, limon, soğan, sarımsak ve su ilave edilmiş

Sazan 30 dakika süre ile ön haşlama yapılmış


Haşlanan balık süzülmüş ve parçaları ayrılmış

Ayrılan balık suyu

Ön Haşlama:
Tencere içerisine balık parçaları dizilecek. Üzerine maydanoz, bütün soğan, bütün sarımsak, yarım limon ve 8 su bardağı soğuk su ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük konuma getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. 30 dakika süre bitiminde tencere ocaktan alınacak. Maydanoz, soğan, sarımsak, limon tencereden alınacak, kullanılmayacak. Tencere bir kevgirden geçirilecek su ve balık ayrı kaplara alınacak, bekletilecek.

Zeytinyağı içerisinde soğan ve un kavrulmuş

Salça kavrulmuş, su ilave edilmiş kaynatılmış

Tencereye tereyağı, yarım limon suyu ve kıyılmış nane ilave edilmiş, karıştırılmış

Çorbanın tuzu karar hale getirilmiş ve üzerine balık parçaları ilave edilmiş

balık çorbası sarı balık sazan 6

Sazan balık çorbası düşük ısıda 15 dakika süre ile pişmiş ve servise hazır

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine un ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Domates salçası ilave edilecek kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 8 su bardağı soğuk su ilave edilecek, yüksek ısıda su kaynatılacak. Kaynayan su içerisine tereyağı, yarım limon suyu ve kıyılmış nane ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek ve üzerine balık parçaları ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı düşük konuma getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek, 15 dakika süre bitiminde balık çorbanız servise hazır. Sonrası malum.

‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop