tavuk göğsü tava

Tavuk_gogusu_tava

Malzemeler:
2 Adet Tavuk Göğsü ‘600 gr.’
5 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı ‘kızartma için’
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Yoğurt
4 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı ‘sos için’
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
Tuz

Ön Hazırlık:
Tavuk göğsü etleri uygun irilikte ve 1.5 cm. kalınlıkta parçalara bülünecek. Soğan, sarımsak soyulacak. Rendenin püre yapma gözünde önce sarımsak rendelenecek ve ardından soğan rendelenecek. Püre süzülecek, çıkan su kullanılacak ve posa atılacak.

Tava Sosunun Hazırlanması:
Kap içerisine ayçiçek yağı, soğan suyu, domates salçası, yoğurt, karabiber, kimyon, çok az tuz konulacak ve karıştırılacak. Tavuk göğsü parçaları sos’a bulanacak ve sos kabının kapağı kapatılacak ve 3 saat süre ile dinlendirilecek.

Maharetini Göster:
Tava içerisine ayçiçek yağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine hafif tuz serpilmiş tavuk göğsü parçaları dizilecek ve her iki tarafı tercihinize göre yakılmadan pişirilecek. Etler kızartıldıktan sonra, üzerine istediğiniz baharatı serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.