Blog Archives

erzincan kesme kadayıf

erzincan kesme kadayıfı 400x267 erzincan kesme kadayıf
Malzemeler:
2 Su Bardağı Un (200 ml.)
1 Çay Bardağı Süt (100 ml.)
1 Adet Yumurta ( 55-60 gr.)
Bir Fiske Tuz

Ön Söz:
Erzincan kesme kadayıfı nasıl yapılır? Erzincan kesme kadayıfı un, süt, yumurta ve çok az tuz kullanılarak yoğurulan hamurla yapılır. Hamur yoğurulur, beze yapılır, dinlendirilir ve çok ince yufka açılır. Açılan yufka ısınmış yufka pişirme sacı üzerinde nemi alındıktan sonra, katlanarak çok ince kesilir. Kesilmiş parçalar elle harmanlanır, katları açılır ve arzu edildiği gibi kadayıf tatlısı yapılır. Verdiğim malzemelerle 400 gram civarında Erzincan kesme kadayıfı yapılır. Malzemelerin katlarını alarak ihtiyacınız kadar kesme kadayıf yapabilirsiniz. Yaptığınız kadayıfı aynen diğer kadayıflar gibi dilediğiniz şekilde kızartır ve şerbetlersiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›



teflon tavada kadayıf

teflon tavada kadayıf 400x267 teflon tavada kadayıf
Malzemeler:
200 gr. Çiğ Tel Kadayıf
80 gr.Tuzsuz Tereyağı
50 gr. Ceviz İçi
Teflon Tava (24 cm.)
1 Su Bardağı Toz Şeker (200 ml.)
1 Su Bardağı Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Teflon tavada ceviz içli kadayıf tatlısı favori tatlılarımdan biridir. Sebebi ise, malzeme ölçülerinin tam olarak tutuyor olmasıdır. Bu yüzden; ocak üstü teflon tavada kadayıf tatlısı yaptığımda tek seferde biter gider, bereketsizdir. Bilirsiniz, 80 gram tereyağını ocak üstünde ılıtırsanız; erimiş tereyağını yemek kaşığı ile ölçtüğünüzde 8 yemek kaşığı dolusu tereyağı olduğunu görürsünüz. Bütün sıvı yağların bir kaşığı 10 gr. gelir. İşte erittiğiniz tereyağından iki kaşığını (yani, 20 gramını) teflon tava tabanının yağlanmasında kullanacaksınız, unutmayın. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›



yumurtalı puding

yumurtalı puding 400x267 yumurtalı puding
Malzemeler:
1/2 Litre Soğuk Süt (pastorize süt veya kutu süt, 500 ml.)
2 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağı (20 gr.)
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Mısır Nişastası (15 gr.)
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Kakao (15 gr.)
4 Yemek Kaşığı Tepeli Toz Şeker (100 gr.)
1 Adet Yumurta

Ön Söz:
Ev yapımı kakaolu yumurtalı puding tarifim enfes, mutlaka denemelisiniz. Malzemelerin katlarını alarak, dilediğiniz miktarlarda yumurtalı puding yapabilirsiniz. Mutfağınızda hassas teraziniz varsa eğer; malzeme miktarlarını terazi ile ölçün derim. 20 gr. tereyağını eritirseniz, iki yemek kaşığı dolusu erimiş tereyağınız olur. Yani; bir yemek kaşığı dolusu tereyağı, 10 gr. ağırlıktadır. Terazisi olmayanlar için, malzeme ölçülerini tatlı kaşığı ve yemek kaşığı olarak verdim. Malzemeleri tatlı kaşığı veya yemek kaşığına doldururken, tepeli olarak doldurmayı ihmal etmeyin. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›



muz tatlısı

muz tatlısı 400x267 muz tatlısı
Malzemeler:
2 Adet Muz
2 Yemek Kaşığı Toz Şeker (40 gr.)
1 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağı (10 gr.)
1 Yemek Kaşığı Krema (10 gr.)
Çikolata Sosu (istenirse)
3 Top Dondurma
Fındıklı Krokan
Krem Şanti

Ön Söz:
Karamelli muz tatlısı veya banana tatlısı muz karamelize edilerek yapılır. Karamelize yapımında kahverengi (esmer) şeker veya beyaz toz şeker kullanılabilir. Şeker karamelize edilirken tereyağına ilaveten hazır krema kullanılırsa çok iyi sonuç alınır. Muzlar bütün olarak karamelize edilebileceği gibi; halka doğranarak veya tarifimdekine benzer yarımşar karamelize yapılabilir. Muz parçalarını tavada döndürürken çift çatal kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Çelik tava yerine teflon tava kullanmanız da kolaylık sağlar.

Ön Hazırlık:
Muz, iki başından kesilecek ve kabuklu olarak uzunlamasına iki eşit parçaya bölünecek. Ardından muz kabukları soyulacak. Fındıklı krokan, buradaki tarife göre hazırlanacak. Krem şanti ve dondurma hazır edilecek.

Tarifin devamı ›



limonlu buzlu dondurma

limolu buzlu dondurma 400x267 limonlu buzlu dondurma
Malzemeler:
2 Adet Limon
3 Su Bardağı İçme Suyu (600 ml.)
1 Çay Bardağı Toz Şeker (100 gr.)

Ön Söz:
Evde limonlu buzlu dondurma yapmak için, öncelikle dondurma kalıbına ihtiyaç vardır. Piyasada dondurma kalıpları plastik veya silikon olarak satılmaktadır. Bu kalıpları satın alırken çubuklarına dikkat etmek gerekir. Tek kullanımlık ahşap çubuklar yerine, kalıbın üzerinde kendi çubukları olanlarını tercih etmeniz yerinde olur. Kullandığım dondurma kalıbı plastik ve kendi üzerinde sabit plastik çubukları mevcut. Diğer silikon dondurma kalıbımın ise; tek seferlik (kullan at) ahşap çubukları var, bu sebeple kullanışlı değil.

Limonlu buzlu dondurma tarifim, küçükler ve yetişkinlerin damak zevkine göre hazırlanmıştır. Ağız tadında limonlu buzlu dondurma yapıp yemeniz için, tarifime uymalısınız. Limonata hazırlayıp kalıplara koyarsanız, istenilen kalitede dondurma yapamazsınız. Hazırladığınız limonatayı mutlaka kaynatıp soğutmalısınız. Limonata donunca genleşeceği için; limonatayı kalıplara 2 mm. boşluklu doldurmanız gerekir, unutmayın.

Tarifin devamı ›



limonlu krema tatlısı

limonlu krema tatlısı 400x267 limonlu krema tatlısı
Malzemeler:
1 Kutu Krema (200 ml.)
2 Yemek Kaşığı Tepeleme Pudra şekeri
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Limonlu krema tatlısı tarifimin limon kreması, limonlu krema, limonlu pasta kreması ve limonlu krema ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Limonlu krema tatlısı; michelin yıldızlı restoranlarda yapılan, ahudu, böğürtlen, çilek ve şeftali parçacıklarıyle servis edilen bir tatlıdır. Limonlu krema tatlısı, yapımı en kolay olan ve bir o kadar da lezzetli sütlü tatlı çeşitidir. Tatlı yapımında pudra şekeri yerine toz şeker kullanabilirsiniz.

Bu tatlıyı çeşitli ölçülerde ve farklı firmaların malzemelerini kullanarak yaptım. En başarılı bulduğum malzemeler ise; Pınar sütün kreması ve dr. oetker’in vanilyalı pudra şekeri olduğunu söyleyebilirim. Elinizde bulunan her çeşit malzemelerle, bu tatlıyı damak zevkinize uygun hazırlayabilirsiniz. Tarifim bir kase ölçüsünde ve tek kişiliktir. Malzemelerin katlarını alarak, ihtiyacınız kadar limonlu krema tatlısı yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›



karamelli sütlaç

karamelli sütlaç 400x267 karamelli sütlaç
Malzemeler:
6 Su Bardağı Günlük Süt (1200 ml.)
1 Çay Bardağı Süt (karamelize için)
1 Türk Kahve Fincanı Pirinç
1 Su Bardağı Su (pirinç haşlama için)
1 Türk Kahve Fincanı Mısır Nişastası (25 gr.)
1 Türk Kahve Fincanı Su (nişasta için)
1 Su Bardağı Toz Şeker

Ön Söz:
Karamelli sütlaç yanık kokulu sütlaçtan başka bir şey değildir. Yanık kokulu yoğurt yemesini ve yanık kokulu süt içmesini sevenler, bu tarife bayılacak. Karamelli sütlaç tarifimi kendim için yazdım; bu yüzden sütlaçı sulu kıvamda yaptım. Yani; sütlaçı sıvılaştırmak adına, sütlaçı yaparken 1 su bardağı süt fazladan ilave ettim. Karamelli sütlaç yapımını bir tesadüfle keşfettim ve ardından, evde her sütlaç yapımında hep bu tarifimi kullandım. Karamelli sütlaç adını verdiğim bu tarifimi, sütlaç severlerle paylaşyorum. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›



kremalı kadayıf tatlısı

kremalı kadayıf tatlısı 400x267 kremalı kadayıf tatlısı
Malzemeler:
250 gr. Çiğ Tel Kadayıf
100 gr. Tuzsuz Tereyağı
2 Su Bardağı Toz Şeker (340 gr.)
1 Kutu Çiğ Krema (200 ml.)
1 Su Bardağı Süt (200 ml.)
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsiye yaymak için)
1 Su Bardağı İri kıyım Ceviz İçi
24 – 26 cm. Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Daha önce, buradaki karamelli kadayıf tatlı tarifini yayınlamıştım. Bu tarifim de benzer bir tarif ve yapımı gayet kolay. Kremalı kadayıf tatlısı, klasik kadayf tatlılarına sadece görüntü olarak benzer. Tat, lezzet bakımından diğer kadayıf tatlılarından farklıdır. Derin dondurucuda streç veya buzdolabı torbasına konularak aylarca saklanır, çıkarılıp ısıtıldığında (mikrodalga veya fırında) ilk günkü gibi, kıtırlığını ve lezzetini korur. Kadayıf, fırında düşük ısı ile kızartıldığından tereyağı doğal tat, lezzet ve aromasından bir şey kaybetmez. Kadayıfı yerken çıtırlığı yanında mis gibi tereyağı kokusunu alırsınız. Sözün özü, bu tarifimi denemelisiniz derim.

Tarifin devamı ›



portakal şekeri

portakal şekeri 400x267 portakal şekeri
Malzemeler:
2 Adet Kalın Kabuklu Portakal
1 Su Bardağı Toz Şeker (şerbet için)
1 Su Bardağı Su (şerbet için)
1 Çay Bardağı Toz Şeker (kaplama için)
4 Litre Su (haşlama suyu)
4 Fiske Tuz

Ön Söz:
Portakal şekeri, portakal kabuğu şekerlemesi veya portakal kabuğu şekeri adı verilen bu tarifin bir benzerini bu sayfada yayınlamıştım. Bu tarifim, diğerinden farklı ve bir o kadar da başarılı. Portakal şekeri yapımına meraklı iseniz, tarifimi deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken; malzemeleri tedarik etmek ve tarifime harfiyen uymaktır. Bu tarifimde, portakal kabuğunun acısını gidermek için; bir litre su ve bir fiske tuz ile kabukları dört kez haşlayıp suyunu süzüyorum. Yani; toplam 4 litere su, birer litre olarak haşlama suyu olarak kullanılacak. Her seferinde haşlama suyu içine 1 fiske tuz ilave edilecek.

Tarifin devamı ›



süt reçeli

süt reçeli 400x267 süt reçeli
Malzemeler:
1 Litre Günlük Süt
1 Su Bardağı Toz Şeker (170 gr.)
1 Yemek Kaşığı Bal
1 Çay Kaşığı Silme Karbonat
1 Çay Kaşığı Vanilya
1 Fiske Tuz
Çelik Tencere (4 Litre)

Ön Söz:
Süt reçeli, süt karameli, cajeta, dulce de leche, confiture de lait adları yukarıda gördüğünüz o tatlı şeye aittir. O şey; şeker ile sütün karıştırılarak karamelize edilmesidir. Süt kaynatılarak buharlaştırılır ve bu sayede yoğunlaşır. Yoğunlaşan süt su kaybedeceğinden şeker yanmaya başlar ve karamelize olur. Ne ise.. Süt reçeli nasıl yenir veya nerelerde kullanılır? Dilim ekmeğe veya kreplere sürülür, yenir. Evde yapılan kurabiyelerin arasına, hazır bisküvilerin arasına sürülür ve sıkıştırılarak yenir.

Kurabiye, kek, pasta ve dondurma süslemelerinde kullanılır. Tarifimle yaptığınız süt reçelini bir gün buzdolabında bekletin, dilediğiniz yerde ve dilediğiniz şekilde kullanın. Süt reçelim donmaz, kurumaz ve katılaşmaz.

Tarifin devamı ›



Kategoriler

Top