Blog Archives

yumurtalı puding

yumurtalı puding 400x267 yumurtalı puding
Malzemeler:
1/2 Litre Soğuk Süt (pastorize süt veya kutu süt, 500 ml.)
2 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağı (20 gr.)
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Mısır Nişastası (15 gr.)
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Kakao (15 gr.)
4 Yemek Kaşığı Tepeli Toz Şeker (100 gr.)
1 Adet Yumurta

Ön Söz:
Ev yapımı kakaolu yumurtalı puding tarifim enfes, mutlaka denemelisiniz. Malzemelerin katlarını alarak, dilediğiniz miktarlarda yumurtalı puding yapabilirsiniz. Mutfağınızda hassas teraziniz varsa eğer; malzeme miktarlarını terazi ile ölçün derim. 20 gr. tereyağını eritirseniz, iki yemek kaşığı dolusu erimiş tereyağınız olur. Yani; bir yemek kaşığı dolusu tereyağı, 10 gr. ağırlıktadır. Terazisi olmayanlar için, malzeme ölçülerini tatlı kaşığı ve yemek kaşığı olarak verdim. Malzemeleri tatlı kaşığı veya yemek kaşığına doldururken, tepeli olarak doldurmayı ihmal etmeyin. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›limonlu krema tatlısı

limonlu krema tatlısı 400x267 limonlu krema tatlısı
Malzemeler:
1 Kutu Krema (200 ml.)
2 Yemek Kaşığı Tepeleme Pudra şekeri
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Limonlu krema tatlısı tarifimin limon kreması, limonlu krema, limonlu pasta kreması ve limonlu krema ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Limonlu krema tatlısı; michelin yıldızlı restoranlarda yapılan, ahudu, böğürtlen, çilek ve şeftali parçacıklarıyle servis edilen bir tatlıdır. Limonlu krema tatlısı, yapımı en kolay olan ve bir o kadar da lezzetli sütlü tatlı çeşitidir. Tatlı yapımında pudra şekeri yerine toz şeker kullanabilirsiniz.

Bu tatlıyı çeşitli ölçülerde ve farklı firmaların malzemelerini kullanarak yaptım. En başarılı bulduğum malzemeler ise; Pınar sütün kreması ve dr. oetker’in vanilyalı pudra şekeri olduğunu söyleyebilirim. Elinizde bulunan her çeşit malzemelerle, bu tatlıyı damak zevkinize uygun hazırlayabilirsiniz. Tarifim bir kase ölçüsünde ve tek kişiliktir. Malzemelerin katlarını alarak, ihtiyacınız kadar limonlu krema tatlısı yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›karamelli sütlaç

karamelli sütlaç 400x267 karamelli sütlaç
Malzemeler:
6 Su Bardağı Günlük Süt (1200 ml.)
1 Çay Bardağı Süt (karamelize için)
1 Türk Kahve Fincanı Pirinç
1 Su Bardağı Su (pirinç haşlama için)
1 Türk Kahve Fincanı Mısır Nişastası (25 gr.)
1 Türk Kahve Fincanı Su (nişasta için)
1 Su Bardağı Toz Şeker

Ön Söz:
Karamelli sütlaç yanık kokulu sütlaçtan başka bir şey değildir. Yanık kokulu yoğurt yemesini ve yanık kokulu süt içmesini sevenler, bu tarife bayılacak. Karamelli sütlaç tarifimi kendim için yazdım; bu yüzden sütlaçı sulu kıvamda yaptım. Yani; sütlaçı sıvılaştırmak adına, sütlaçı yaparken 1 su bardağı süt fazladan ilave ettim. Karamelli sütlaç yapımını bir tesadüfle keşfettim ve ardından, evde her sütlaç yapımında hep bu tarifimi kullandım. Karamelli sütlaç adını verdiğim bu tarifimi, sütlaç severlerle paylaşyorum. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›kremalı kadayıf tatlısı

kremalı kadayıf tatlısı 400x267 kremalı kadayıf tatlısı
Malzemeler:
250 gr. Çiğ Tel Kadayıf
100 gr. Tuzsuz Tereyağı
2 Su Bardağı Toz Şeker (340 gr.)
1 Kutu Çiğ Krema (200 ml.)
1 Su Bardağı Süt (200 ml.)
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsiye yaymak için)
1 Su Bardağı İri kıyım Ceviz İçi
24 – 26 cm. Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Daha önce, buradaki karamelli kadayıf tatlı tarifini yayınlamıştım. Bu tarifim de benzer bir tarif ve yapımı gayet kolay. Kremalı kadayıf tatlısı, klasik kadayf tatlılarına sadece görüntü olarak benzer. Tat, lezzet bakımından diğer kadayıf tatlılarından farklıdır. Derin dondurucuda streç veya buzdolabı torbasına konularak aylarca saklanır, çıkarılıp ısıtıldığında (mikrodalga veya fırında) ilk günkü gibi, kıtırlığını ve lezzetini korur. Kadayıf, fırında düşük ısı ile kızartıldığından tereyağı doğal tat, lezzet ve aromasından bir şey kaybetmez. Kadayıfı yerken çıtırlığı yanında mis gibi tereyağı kokusunu alırsınız. Sözün özü, bu tarifimi denemelisiniz derim.

Tarifin devamı ›süt reçeli

süt reçeli 400x267 süt reçeli
Malzemeler:
1 Litre Günlük Süt
1 Su Bardağı Toz Şeker (170 gr.)
1 Yemek Kaşığı Bal
1 Çay Kaşığı Silme Karbonat
1 Çay Kaşığı Vanilya
1 Fiske Tuz
Çelik Tencere (4 Litre)

Ön Söz:
Süt reçeli, süt karameli, cajeta, dulce de leche, confiture de lait adları yukarıda gördüğünüz o tatlı şeye aittir. O şey; şeker ile sütün karıştırılarak karamelize edilmesidir. Süt kaynatılarak buharlaştırılır ve bu sayede yoğunlaşır. Yoğunlaşan süt su kaybedeceğinden şeker yanmaya başlar ve karamelize olur. Ne ise.. Süt reçeli nasıl yenir veya nerelerde kullanılır? Dilim ekmeğe veya kreplere sürülür, yenir. Evde yapılan kurabiyelerin arasına, hazır bisküvilerin arasına sürülür ve sıkıştırılarak yenir.

Kurabiye, kek, pasta ve dondurma süslemelerinde kullanılır. Tarifimle yaptığınız süt reçelini bir gün buzdolabında bekletin, dilediğiniz yerde ve dilediğiniz şekilde kullanın. Süt reçelim donmaz, kurumaz ve katılaşmaz.

Tarifin devamı ›cevizli sütlü karamelli kadayıf tatlısı

cevizli sütlü karamelli kadayıf tatlısı 400x267 cevizli sütlü karamelli kadayıf tatlısı
Malzemeler:
250 gr. Tel Kadayıf
100 gr. Kahvaltılık Tereyağı
2 Su Bardağı Toz Şeker
1.5 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsi tabanı için)
1 Su Bardağı Doğranmış Ceviz İçi
24 veya 26 cm. Çap’ında Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Hayalimde hep, bu kadayıf tatlısını yapmak vardı. Tatlıyı yapıp dondurucuda saklamayı ve canımın çektiğinde dilim dilim çıkarıp mikrodalgada çözdürerek yemeyi hayal ederdim. Öyle bir kadayıf tatlısı yapamayı hedeflemiştim ki, ilk bakışta olması imkansız zannedilir. Örneğin; yaptığım kadayıf tatlısı bir kaç saat içinde değil, hiç hamurlaşmayacak. Her daim çıtır ve kıtır olacak. Ve hatta dondurucuya konup çıkarıldığında kıtırlığı ve lezzeti kaybolmayacak. Evet, bu kadayıf tatlısını yaptım. Bu tarifteki kadayıf tatlısı ılık ve soğuk yenilir, derin dondurucuda dondurulur, istendiğinde günler sonrası çıkarılır ve fırında veya mikrodalgada çözdürülür. Fazla söze hacet yok, tarifimi deneyin.

Tarifin devamı ›sütlü kadayıf tatlısı

sütlü kadayıf tatlısı 400x267 sütlü kadayıf tatlısı
Malzemeler:
200 gr. Kadayıf
75 gr. Kahvaltılık Tereyağı
2 Su Bardağı Süt
1.5 Su Bardağı Toz Şeker
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsi için)
Kıyılmış Ceviz İçi (üzeri için)
26 cm.  Tepsi

Ön Söz:
Sütlü kadayıf tatlısı’nın diğer kadayıf tatlılarından tek farkı; şerbetinin su yerine sütle yapılmasıdır. Tarifimde verdiğim malzemelerle beş porsiyon sütlü kadayıf tatlısı yapılır. Alta bulunan resimlerde kadayıfın üzerinde benekler görmektesiniz; görünen benekler tereyağından ileri gelmektedir. Terayağı olarak yayık tereyağı kullandım. Tereyağını eritince ayranı ortaya çıktı ve ayranı tereyağından ayrıştırmak istemedim. Tereyağı olduğu gibi kullandım ve ayran kızarınca tatlı üzerinde benekler oluştu. Bu sebeple, tatlının tat ve lezzetinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Şeker ve süt miktarı 200 ml. lik su bardağı ile ölçülmüştür.

Tarifin devamı ›kremalı sütlaç

kremalı sütlaç 400x267 kremalı sütlaç
Malzemeler:
1 Litre Günlük Süt
1 Kutu Sıvı Süt Kreması (200 ml.)
1 Kahve Fincanı Pirinç
1 Kahve Fincanı Mısır Nişastası
1.5 Çay Bardağı Toz Şeker

Ön Söz:
Kremalı sütlaç; süt, sıvı süt kreması, pirinç, her çeşit nişasta veya pirinç sübyesi ve toz şekerle yapılır. Ağız tadında sütlaç yemek isterseniz, sütlaç yaparken mutlaka sıvı süt kreması kullanın derim. Bir litre süt için, 200 ml. (yani, bir su bardağı dolusu) sıvı süt kreması yeterlidir. Bir litre süt için, bir su bardağı şeker ölçüsü yeterlidir. İki çay bardağı şeker, bir su bardağı şeker ölçüsüne denktir. Sütlaçınızı şekerli seviyorsanız, siz 2 çay bardağı dolusu toz şeker kullanabilirsiniz.

Tarifin devamı ›sübyeli sade sütlaç

sübyeli sade sütlaç 400x267 sübyeli sade sütlaç
Malzemeler :
1 Litre Yağlı İnek Sütü
1 Türk Kahve Fincanı Kırık Pirinç (sübye için)
1 Türk Kahve Fincanı Normal Pirinç (sütlaç için)
1 Çay Bardağı Toz Şeker
Yeteri Kadar Su

Ön Söz:
Pirinç sübyeli sade sütlaç yapımı için normal pirinç ve kırık pirinç kullanılır. Kırık taneli pirinç, sütlacın kıvamını verecek pirinç sübyesi hazırlamada gereklidir. Elinizde kırık pirinç yoksa, normal pirinçte kullanabilirsiniz. Pirinç sübyesiyle yapılan sütlaç, buğday nişastası, mısır nişastası veya pirinç unu ile yapılan sütlaçlardan lezzet bakımından daha güzel olur. Sütlaç yaparken, uzun taneli pirinç kullanmamanızı tavsiye ederim. Örneğin; baldo pirinç ve Osmancık uzun taneli pirinç gibi. Ayrıca, kırık taneli pirinçte sütlaç yapımına uygun değildir. Bir çay bardağı toz şeker, sütlaç’ın normal ölçüsüdür. Sütlaçın daha da tatlı olması için, bir su bardağı şeker kullanabilirsiniz.

Tarifin devamı ›sütlü karamelli kemalpaşa tatlısı

sütlü karamelli kemalpaşa tatlısı 400x267 sütlü karamelli kemalpaşa tatlısı
Malzemeler:
1/2 Paket Kemalpaşa Peynir Tatlısı
2 Su Bardağı Toz Şeker
2 Su Bardağı Süt

Ön Söz:
Sütlü karamelli kemalpaşa tatlısı tarifim, kemalpaşa peynir tatlısını sevenleri memnun edecek düzeyde tat ve lezzete sahip. Bir tatlı ancak, bu kadar tadının zirvesine oturur. Yapıp tadarsanız eğer, söylenenlerin boş laf kalabalığı olmadığından emin olabilirsiniz. Önemli olan, gerçek kemalpaşa peynir tatlısını satıcılardan tedarik etmenizdir.

Sevenleri bilir; kuru kemalpaşa tatlısının kendine özel kokusu, dizili olduğu raflardan insanı kendine çeker.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top