Blog Archives

erzincan kesme kadayıf

erzincan kesme kadayıfı 400x267 erzincan kesme kadayıf
Malzemeler:
2 Su Bardağı Un (200 ml.)
1 Çay Bardağı Süt (100 ml.)
1 Adet Yumurta ( 55-60 gr.)
Bir Fiske Tuz

Ön Söz:
Erzincan kesme kadayıfı nasıl yapılır? Erzincan kesme kadayıfı un, süt, yumurta ve çok az tuz kullanılarak yoğurulan hamurla yapılır. Hamur yoğurulur, beze yapılır, dinlendirilir ve çok ince yufka açılır. Açılan yufka ısınmış yufka pişirme sacı üzerinde nemi alındıktan sonra, katlanarak çok ince kesilir. Kesilmiş parçalar elle harmanlanır, katları açılır ve arzu edildiği gibi kadayıf tatlısı yapılır. Verdiğim malzemelerle 400 gram civarında Erzincan kesme kadayıfı yapılır. Malzemelerin katlarını alarak ihtiyacınız kadar kesme kadayıf yapabilirsiniz. Yaptığınız kadayıfı aynen diğer kadayıflar gibi dilediğiniz şekilde kızartır ve şerbetlersiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›teflon tavada kadayıf

teflon tavada kadayıf 400x267 teflon tavada kadayıf
Malzemeler:
200 gr. Çiğ Tel Kadayıf
80 gr.Tuzsuz Tereyağı
50 gr. Ceviz İçi
Teflon Tava (24 cm.)
1 Su Bardağı Toz Şeker (200 ml.)
1 Su Bardağı Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Teflon tavada ceviz içli kadayıf tatlısı favori tatlılarımdan biridir. Sebebi ise, malzeme ölçülerinin tam olarak tutuyor olmasıdır. Bu yüzden; ocak üstü teflon tavada kadayıf tatlısı yaptığımda tek seferde biter gider, bereketsizdir. Bilirsiniz, 80 gram tereyağını ocak üstünde ılıtırsanız; erimiş tereyağını yemek kaşığı ile ölçtüğünüzde 8 yemek kaşığı dolusu tereyağı olduğunu görürsünüz. Bütün sıvı yağların bir kaşığı 10 gr. gelir. İşte erittiğiniz tereyağından iki kaşığını (yani, 20 gramını) teflon tava tabanının yağlanmasında kullanacaksınız, unutmayın. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›muz tatlısı

muz tatlısı 400x267 muz tatlısı
Malzemeler:
2 Adet Muz
2 Yemek Kaşığı Toz Şeker (40 gr.)
1 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağı (10 gr.)
1 Yemek Kaşığı Krema (10 gr.)
Çikolata Sosu (istenirse)
3 Top Dondurma
Fındıklı Krokan
Krem Şanti

Ön Söz:
Karamelli muz tatlısı veya banana tatlısı muz karamelize edilerek yapılır. Karamelize yapımında kahverengi (esmer) şeker veya beyaz toz şeker kullanılabilir. Şeker karamelize edilirken tereyağına ilaveten hazır krema kullanılırsa çok iyi sonuç alınır. Muzlar bütün olarak karamelize edilebileceği gibi; halka doğranarak veya tarifimdekine benzer yarımşar karamelize yapılabilir. Muz parçalarını tavada döndürürken çift çatal kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Çelik tava yerine teflon tava kullanmanız da kolaylık sağlar.

Ön Hazırlık:
Muz, iki başından kesilecek ve kabuklu olarak uzunlamasına iki eşit parçaya bölünecek. Ardından muz kabukları soyulacak. Fındıklı krokan, buradaki tarife göre hazırlanacak. Krem şanti ve dondurma hazır edilecek.

Tarifin devamı ›fındıklı krokan nasıl yapılır

fındıklı krokan 400x267 fındıklı krokan nasıl yapılır
Malzemeler:
100 gr. Kavrulmuş Fındık İçi
3 Yemek Kaşığı Toz şeker
20 gr. Tereyağı
Yağlı Fırın Kağıdı

Ön Söz:
Fındık karamel kaplama veya fındıklı krokan nasıl yapılır. Fındıklı krokan yapımı, yapılan krokanın nerede kullanılacağına bağlı olarak değişir. Fındıklı krokan doğrudan yenmek için yapılacaksa, yumuşak olması istenir. Bu yüzden fındıklı krokan yapımında farklı malzemeler kullanılır. Verdiğim malzemelerle yapılan fındıklı krokan özellikle tatlı ve pasta süslemelerinde kullanılır. Bu nedenle; fındığa karamel kaplandıktan sonra soğuması için, fırın kağıdı üzerine aralıklı dizilmesi gerekir. Kaplanmış fındıklar soğumaya başlayınca, birleşik fındıklar ayrılmalıdır.

Tarifin devamı ›limonlu buzlu dondurma

limolu buzlu dondurma 400x267 limonlu buzlu dondurma
Malzemeler:
2 Adet Limon
3 Su Bardağı İçme Suyu (600 ml.)
1 Çay Bardağı Toz Şeker (100 gr.)

Ön Söz:
Evde limonlu buzlu dondurma yapmak için, öncelikle dondurma kalıbına ihtiyaç vardır. Piyasada dondurma kalıpları plastik veya silikon olarak satılmaktadır. Bu kalıpları satın alırken çubuklarına dikkat etmek gerekir. Tek kullanımlık ahşap çubuklar yerine, kalıbın üzerinde kendi çubukları olanlarını tercih etmeniz yerinde olur. Kullandığım dondurma kalıbı plastik ve kendi üzerinde sabit plastik çubukları mevcut. Diğer silikon dondurma kalıbımın ise; tek seferlik (kullan at) ahşap çubukları var, bu sebeple kullanışlı değil.

Limonlu buzlu dondurma tarifim, küçükler ve yetişkinlerin damak zevkine göre hazırlanmıştır. Ağız tadında limonlu buzlu dondurma yapıp yemeniz için, tarifime uymalısınız. Limonata hazırlayıp kalıplara koyarsanız, istenilen kalitede dondurma yapamazsınız. Hazırladığınız limonatayı mutlaka kaynatıp soğutmalısınız. Limonata donunca genleşeceği için; limonatayı kalıplara 2 mm. boşluklu doldurmanız gerekir, unutmayın.

Tarifin devamı ›portakal şekeri

portakal şekeri 400x267 portakal şekeri
Malzemeler:
2 Adet Kalın Kabuklu Portakal
1 Su Bardağı Toz Şeker (şerbet için)
1 Su Bardağı Su (şerbet için)
1 Çay Bardağı Toz Şeker (kaplama için)
4 Litre Su (haşlama suyu)
4 Fiske Tuz

Ön Söz:
Portakal şekeri, portakal kabuğu şekerlemesi veya portakal kabuğu şekeri adı verilen bu tarifin bir benzerini bu sayfada yayınlamıştım. Bu tarifim, diğerinden farklı ve bir o kadar da başarılı. Portakal şekeri yapımına meraklı iseniz, tarifimi deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken; malzemeleri tedarik etmek ve tarifime harfiyen uymaktır. Bu tarifimde, portakal kabuğunun acısını gidermek için; bir litre su ve bir fiske tuz ile kabukları dört kez haşlayıp suyunu süzüyorum. Yani; toplam 4 litere su, birer litre olarak haşlama suyu olarak kullanılacak. Her seferinde haşlama suyu içine 1 fiske tuz ilave edilecek.

Tarifin devamı ›karamelize kabak tatlısı

karamelize kabak tatlısı 400x267 karamelize kabak tatlısı
Malzemeler:
1 Kg. Soyulmuş Kestane Kabağı
1/2 Kg. Toz Şeker
2 Çay Bardağı Kaynar Su
Ve tabanı kalın, bir çelik tencere

Ön Söz:
Tarifim, karamelize kabak tatlısı veya Adapazarı kabak tatlısı nasıl yapılır sorusunu arayan meraklısına yanıttır. İnternette ararsanız; meşhur Adapazarı kabak tatlısı’nın nasıl yapıldığına dair, işinize yarayacak tarifi bulamazsınız. Diyelim ki, es kaza bir tarif buldunuz; bulduğunuz yazılı ya da görsel tarifte, kırk dereden su getirirler ve size bir tas su vermezler. Ne ise.. Karamelize kabak tatlısı yapımı emek ve sabır ister. Çünkü; bu tatlı toplam 3 saatte pişer. Kabak tatlısının her çeşitini seviyor ve tatlı yapmaya meraklı iseniz, bu tarifim tam da size ve dişinize göredir. Karamelize kabak tatlısı yapımı için, mutlaka kestane kabağı kullanmalısınız derim. Bu tatlıyı yaparken en önemli konu, toz şekerin karamelize edilmesidir. Tenceredeki şekerin tamamını karamelize etmenize gerek yok. Tencere kenarından şekerin karamel rengine döndüğünü gördüğünüz an, ocak alevini tamamen kısın ve tencere kapağını kapatın. Diğer ayrıntılarını tarifim halleder, afiyet olsun.

Tarifin devamı ›klasik lor tatlısı

klasik lor tatlısı 400x267 klasik lor tatlısı
Malzemeler:
250 gr. Lor Peyniri (tuzsuz)
1 Adet Yumurta (65 gr.)
3 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağı
50 gr. Böreklik Un
40 gr. İrmik
1 Çay Kaşığı Karbonat (4 gr.)
2 Su Bardağı Toz Şeker
2.5 Su Bardağı Su
Çeyrek Limon Suyu
30 cm. Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Klasik lor peynir tatlısı tarifim yumurta ile hazırlanmıştır. Bundan önce irmik ve süt kullanarak hazırladığım lor peynir tatlısı ile bu tarifim, tat ve lezzet olarak tamamen farklıdır. İkisi arasında tercih yapmam doğru olmaz, her iki tatlımda güzeldir. Klasik lor tatlısı yapımında malzeme miktarlarına dikkat ederseniz, ağız tadıyle lor tatlınızı tatmış olursunuz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›lor peynir tatlısı

lor peynir tatlısı 400x267 lor peynir tatlısı
Malzemeler:
250 gr. Tuzsuz Lor Peyniri
30 gr. Tuzsuz Tereyağı
2 Su Bardağı İrmik
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Süt
1 Çay Kaşığı Karbonat

Şerbeti:
2.5 Su Bardağı Toz Şeker
2.5 Su Bardağı Su
1/4 Parça Limon Suyu
28 cm. Alüminyum Tepsi

Ön Söz:
Lor peynir tatlısı tarifimi uygularsanız, bundan böyle lor peynirine gereken değeri vermiş olursunuz. Yok kalsın, almiyim derseniz; lor peyniri sizin için hak ettiği yeri, ekşimik olarak korumaya devam eder, ne diyeyim siz bilirsiniz. Lor peyniri tatlı tarifim bu siteye özel, denerseniz memnun kalırsınız. Unutmayalım, malzeme miktarlarını her zaman olduğu gibi; 200 ml. lik su bardağı ile ölçtüm, bilginiz olsun.

Tarifin devamı ›


cevizli sütlü karamelli kadayıf tatlısı

cevizli sütlü karamelli kadayıf tatlısı 400x267 cevizli sütlü karamelli kadayıf tatlısı
Malzemeler:
250 gr. Tel Kadayıf
100 gr. Kahvaltılık Tereyağı
2 Su Bardağı Toz Şeker
1.5 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsi tabanı için)
1 Su Bardağı Doğranmış Ceviz İçi
24 veya 26 cm. Çap’ında Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Hayalimde hep, bu kadayıf tatlısını yapmak vardı. Tatlıyı yapıp dondurucuda saklamayı ve canımın çektiğinde dilim dilim çıkarıp mikrodalgada çözdürerek yemeyi hayal ederdim. Öyle bir kadayıf tatlısı yapamayı hedeflemiştim ki, ilk bakışta olması imkansız zannedilir. Örneğin; yaptığım kadayıf tatlısı bir kaç saat içinde değil, hiç hamurlaşmayacak. Her daim çıtır ve kıtır olacak. Ve hatta dondurucuya konup çıkarıldığında kıtırlığı ve lezzeti kaybolmayacak. Evet, bu kadayıf tatlısını yaptım. Bu tarifteki kadayıf tatlısı ılık ve soğuk yenilir, derin dondurucuda dondurulur, istendiğinde günler sonrası çıkarılır ve fırında veya mikrodalgada çözdürülür. Fazla söze hacet yok, tarifimi deneyin.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top