portakal sulu kereviz yemeği

portakalli_kereviz_yemegi

Malzemeler:
600 gr. Kök Kereviz
2 Adet Portakal
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Orta Boy Havuç
3 Adet Orta Boy Soğan
3 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Portakallı ve portakal sulu, zeytinyağlı, çiğden hazırlanmış kereviz yemeğim bir numaradır. Bunca zamandır kereviz yemeği yapar yerim; bu yemek tarifim, yaptığım bütün kereviz yemeklerimi sollar. Yapmanız gereken, yemekte Finike portakalı kullanmaktır. Her Finike portakalı bu yemeğe lezzet katmaz, bilesiniz. Portakalın üzerine bastırdığınızda yumuşacık olanını seçin ve gerisini merak etmeyin. Kerevizi sevmeyenler dahi, bu yemeği sevecektir.  Sakın ha, kuru nane’yi unutmayın.

Ön Hazırlık:
Bir adet portakal sıkılacak ve suyu yemekte kullanılacak. Diğer portakal soyulacak ve uzunlamasına ikiye bölünecek. Parçalardan her biri, enlemesine (dört dilim) dilimlenecek. Kereviz, havuç yıkanacak, soyulacak ve irice kuşbaşı doğranacak. Soğan, sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Maydanoz ince doğranacak. 1.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Portakallı Kereviz Yemeği Sosu:
Kase içine 1 tatlı kaşığı tepelice doldurulmuş un, bir portakalın suyu ve 1.5 su bardağı dolusu kaynar su, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve karıştırılacak.

portakal_sulu_kereviz_yemegi

Maharetini Göster:
Tencereye kereviz, havuç, soğan, sarımsak konulacak. Üzerine hazırlanan sosun tamamı ve 6 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 30 dakika bitiminde yemeğiniz hazır. Üzerine, maydanozu ve kuru nane’yi şimdi serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.