pizza nasıl yapılır mantarlı pizza

Mantarli_pizza1

Malzemeler:
400 gr. Mantar
4 Adet Domates
1 Adet Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Adet Sivri Biber ‘çarli, yeşil, kırmızı’
250 gr. Kaşar Peyniri
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Hamur Malzemeleri:
5 Su Bardağı Un
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı ‘ tepeli ‘ Aktif Kuru Maya
1 Tatlı Kaşığı ‘ tepeli ‘ Tuz
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker

Ön Hazırlık:
Domateslerin kabukları soyulacak, küp doğranacak. Biberler ortadan ikiye bölünecek, çekirdekleri temizlenecek, şeritler halinde dilimlenecek, ve kare doğranacak. Sarımsaklar ince kıyılacak. Soğan soyulacak ve yarım ay doğranacak. Mantarlar yıkanmayacak, silinecek. Veya fırça ile temizlenecek. Mantarlar en son domatesler sotelenirken ince ince kıyılacak. Kaşar peyniri rendelenecek.

Hamur’un Hazırlanması:
Pizza hamuru buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

Pizza üst malzemeleri

Mantarli_pizza_ust_mlz2

Zeytinyağı ile soğan, sarımsak kavurulmuş

Mantarli_pizza_ust_mal_zy_sogan3

Biberler ilave edilmiş

Mantarli_pizza_ust_mal_biber_ilav4

Domatesler ve tuz ilave edilmiş

Mantarli_pizza_ust_mal_domates_ilav5

Domatesler kavurulmuş

Mantarli_pizza_ust_mal_domates_kavr6

Mantarlar, karabiber ve pul biber ilave edilmiş

Mantarli_pizza_ust_mal_mantar_ilave7

Pizza üst malzemesi hazır, soğumaya bırakılmış

Mantarli_pizza_ust_mal_hazir8

Pizza Üst Malzemelerinin Hazırlanması:
Tava içerisine 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ve sarımsak ilave edilecek, kavrulacak. Ardından biberler ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine domates ve tuz ilave edilecek, domateslerin diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından mantar, karabiber, pul biber ilave edilecek ve malzemeler bir güzel karıştırılacak. Mantarın bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar malzemeler normal ısı ayarında sotelenecek. Malzemeler suyunu çektikten sonra, tava ocaktan alınacak ve malzemeler soğutulacak.

Pizza hamuru tepsi içerisine yayılmış

Mantarli_pizza_hamur_teps_yay9

Pizza üst malzemeleri, hamur üzerine yayılmış

Mantarli_pizza_ust_mlz_tepsi10

Pizza peynir rendesi ilavesi ile pişmiş ve servise hazır

Mantarli_pizza_pismis11

Maharetini Göster:
Yoğurulmuş ve dinlenmiş hamur tek beze yapılacak. 30 cm. çapında fırın tepsisi zeytinyağı ile yağlanacak, eller yağlanacak. Hamur tepsi içerisine konulacak ve avuç içi ile bastırılarak tepsi kenarına doğru açılarak, yayılacak. Hamur tepsiye iyice yayıldıktan sonra, tepsi kenarında 1-1.5 cm. genişlikte bir hamur yükseltisi oluşturulacak.
Yani, hamur tepsi içinde havuz şeklinde ortası ince, kenarı kalın olacak. Soğutulmuş pizza üst malzemeleri hamurun kenarında 1-1.5 cm. boşluk verilerek yüzeye eşit şekilde yayılacak. Tepsi 30 dakika dinlendirilecek ve önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 25 dakika süre ile pişirilecek. Ardından, üzerine peynir yayılacak ve eriyinceye kadar pişirilecek. Sonrası malum.

Not:
Bu hamur malzemesinden yaklaşık 900 gr. hamur elde edilir. 30 veya 40 cm. çapında tepsi kullanarak tek pizza yapılabilir. Hamuru iki veya dört eşit parçaya bölerek istediğiniz miktar pizza yapabilirsiniz. Kendim bu hamur ile 30 cm. lik tepsi kullanarak orta kalınlıkta tek pizza yaptım. Hamuru ihtiyacınıza göre beze yaparak, derin dondurucuda 1 ay süre ile ambalajı içerisinde saklayabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim