pizza nasıl yapılır mantarlı pizza


Malzemeler:
400 gr. Mantar
4 Adet Domates
1 Adet Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Adet Sivri Biber (çarli, yeşil, kırmızı)
250 gr. Kaşar Peyniri
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Hamur Malzemeleri:
5 Su Bardağı Un
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı (tepeli) Aktif Kuru Maya
1 Tatlı Kaşığı (tepeli) Tuz
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker

Ön Hazırlık:
Domateslerin kabukları soyulacak, küp doğranacak. Biberler ortadan ikiye bölünecek, çekirdekleri temizlenecek, şeritler halinde dilimlenecek, ve kare doğranacak. Sarımsaklar ince kıyılacak. Soğan soyulacak ve yarım ay doğranacak. Mantarlar yıkanmayacak, silinecek. Veya fırça ile temizlenecek. Mantarlar en son domatesler sotelenirken ince ince kıyılacak. Kaşar peyniri rendelenecek.

Hamur’un Hazırlanması:
Pizza hamuru buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

Maharetini Göster:
Yoğurulmuş ve dinlenmiş hamur tek beze yapılacak. 30 cm. çapında fırın tepsisi zeytinyağı ile yağlanacak, eller yağlanacak. Hamur tepsi içerisine konulacak ve avuç içi ile bastırılarak tepsi kenarına doğru açılarak, yayılacak. Hamur tepsiye iyice yayıldıktan sonra, tepsi kenarında 1-1.5 cm. genişlikte bir hamur yükseltisi oluşturulacak. Yani, hamur tepsi içinde havuz şeklinde ortası ince, kenarı kalın olacak. Soğutulmuş pizza üst malzemeleri hamurun kenarında 1-1.5 cm. boşluk verilerek yüzeye eşit şekilde yayılacak. Tepsi 30 dakika dinlendirilecek ve önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 25 dakika süre ile pişirilecek. Ardından, üzerine peynir yayılacak ve eriyinceye kadar pişirilecek. Sonrası malum.

Not:
Bu hamur malzemesinden yaklaşık 900 gr. hamur elde edilir. 30 veya 40 cm. çapında tepsi kullanarak tek pizza yapılabilir. Hamuru iki veya dört eşit parçaya bölerek istediğiniz miktar pizza yapabilirsiniz. Kendim bu hamur ile 30 cm. lik tepsi kullanarak orta kalınlıkta tek pizza yaptım. Hamuru ihtiyacınıza göre beze yaparak, derin dondurucuda 1 ay süre ile ambalajı içerisinde saklayabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Hamur İşleri, Nasıl Yapılır