nişasta

Nisasta

Nişasta, tahıl tanelerinden veya patates gibi birtakım yumrulardan özel yöntemlerle çıkarılan ve una benzer bir maddedir. Bunlardan bazıları şunlardır: Buğday nişastası, Mısır nişastası, Patates nişastası, Pirinç nişastası gibi. Nişastalar gıdalara kıvam verme, su tutmasını ve akışkanlığını artırmak için kullanılır. Nişasta çeşitleri fazlasıyle gıda endüstrisinde tüketilmektedir. Mutfaklarımızda ise, daha çok buğday ve mısır nişastası sıklıkla kullanılmaktadır.
Buğday nişastası mutfaklarımızda baklava, börek yufkaları açarken, hamur bezelerinin kolay açılması için kullanılır. Muhallebi, sütlü tatlı yapımında, baklava, pasta, kurabiye, kek yapımında kullanılır. Ayrıca salça yaparkan koyulaştırılması için nişasta kullanılır. Gıda sektöründe ise, konserve ürünler ve sos yapımında, unlu mamüllerin üretiminde kullanılır. Buğday nişastası besin değeri olarak protein, yağ ve karbonhidrat içerir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.