mascarpone peyniri yapımı

klasiktatlar_mascarpone_peyniri

Malzemeler:
2 Paket 200 ml. Süt Kreması
1/2 Limon Suyu (bir yemek kaşığı dolusu)
Mutfak Süzgeci
Tülbent

Ön Söz:
Mascarpone peyniri, Tiramisu yapımı için olmazsa olmaz peynir çeşitidir. Mascarpone peyniri’ni önüne gelen her marketten tedarik etmekte mümkün değildir. Ayrıca, mascarpone peynir’inin pahalı oluşu da ayrı konu. Tiramisu’nun tadına bakmak isteyenlerin ilk yaptıkları (bende buna dahilim) labne peyniri ile tiramisu yapımdır. Maalesef; tiramisu labne peyniriyle olmuyor, vesselam. Verdiğim malzemelerle 250 gr. ağırlığında mascarpone peyniri yapılır. Bu peynir, tiramisu yapımı için; bir paket kedidili bisküvisine tam olarak yeter. Buradan tiramisu tarifine bakabilirsiniz.

evde_mascarpone_peyniri

Maharetini Göster:
Tencere’ye iki paket hazır süt kreması konulacak. Ardından düşük ısıda krema karıştırılarak ısıtılacak. Krema kaynamaya başlayınca (kremanın kesilmesi için) limon suyu ilave edilecek, karıştırılacak ve ocak söndürülecek. Krema soğuyunca bir tülbent veya bez torba içine (süzülmesi için) konulacak ve ağızı bağlanacak. Ardından bir süzgeç içine alınacak, altına bir kap konulacak ve buzdolabına kaldırılacak. Mascarpone peyniriniz 24 saat süre sonunda kullanıma hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.