Blog Archives

kuşdili erişte

kuşdili erişte kuşdili erişte
Malzemeler:
300 gr. Böreklik Un (üç su bardağı)
100 gr. Su (bir çay bardağı)
1 Adet Yumurta
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kuşdili erişte, kesme mantı, kuşdili mantı, kuşdili makarna veya kesme aş adıyle bilinen kuşdili erişte un, su, yumurta ve tuz kullanılarak yapılır. Kuşdili erişte diğer mantı ve makarna çeşitleri gibi pişirilir. Taze kesilmiş kuşdili erişte 7 dakikada, kurutulmuş kuşdili erişte ise 15 dakikada pişer. Kuşdili erişte tereyağlı olarak sade, salçalı, domates soslu, kıymalı, sarımsaklı yoğurtlu ve peynirli olarak hazırlanır. Kuşdili erişte kışlık olarak hazırlanıp kurutulacaksa, kesimi sırasında şerit genişliklerini en az 2 cm. olmalıdır. Kuruyan kuşdili erişte çekeceğinden, bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›irmikli makarna yapımı

irmikli makarna yapımı 400x267 irmikli makarna yapımı
Malzemeler:
100 gr. İrmik
100 gr. Böreklik Un
2 Adet Yumurta (120 gr.)
1 yemek Kaşığı Zeytinyağı
Açmak İçin Un

Ön Söz:
Evde irmikli makarna yapımı çok kolay. Önemli olan, yapacağınız irmikli makarna miktarına karar vermenizdir. İrmikli makarna, sadece irmik un’u kullanılarak yapılabilir. Fakat, irmik ununu piyasada bulmak zordur. Bu sebeple; irmikli makarna yapımı için, normal ince irmik kullanmamız gerekiyor. İnce irmikle makarna hamuru yaparken un ilave edilmezse, açılan yufka istenilen sonucu vermez. Makarna yapımı konusunda çok uğraştım ve uğraşmaya devam ediyorum.

Üstte verdiğim malzemeler kulanılarak, iki veya üç kişiye yetecek miktarda irmikli makarna yapılır. Malzemelerin katlarını alarak, istediğiniz miktarda irmikli makarna yapabilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi, hazırladığım makarna hamurunu ince (0.5 cm.), kalın (1.0 cm.) şeritler halinde kestim. Bezeleri 40 cm. çapında açarsanız, çok ince (0.5 mm.) kalınlıkta yufka açmış olursunuz. Yufkayı ne kadar ince açarsanız, makarnanız o kadar güzel olur.

Tarifin devamı ›soslu pirinç pilavı

soslu pirinç pilavı 400x267 soslu pirinç pilavı
Malzemeler:
1 Su Bardağı Jasmin Pirinç
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Çay kaşığı karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Tavuk Suyu

Ön Söz:
Soslu pirinç pilavı yapımında elimde var olan, jasmin pirinç ve tavuk suyu kullandım. Siz istediğiniz pirinç çeşitini kullanabilirsiniz. Tavuk suyu yerine, damak zevkinize uyan et suyu veya normal su kullanabilirsiniz. Malzemelerin katlarını alarak, ihtiyacınız ölçüsünde pilav miktarını artırmak size kalmış. Soslu pirinç pilavı, sevdiğim pilav çeşitleri arasındadır ve sıklıkla yaparım. Tarifimi denerseniz memnun kalırsınız, afiyet olsun.

Tarifin devamı ›tel şehriye pilavı

tel şehriye pilavı 400x267 tel şehriye pilavı
Malzemeler:
1 Su bardağı Tel Şehriye (200 ml.)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (20 gr.)
1 yemek Kaşığı Zeytinyağı (10 gr.)
1.5 Su Bardağı Kaynar Su (300 gr.)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tel şehriye pilavı, tarifimde olduğu gibi kavurma yöntimiyle yapılabilir. Ya da tencerede yağ ısıtılır, üzerine kaynar su, karabiber, tuz ilave edildikten sonra; kaynayan su içine tel şehriye ilave edilerek en düşük ısıda pişirilir. Tercihi size kalmış, tel şehriye pilavınızı istediğiniz yöntemle pişirebilirsiniz. Pilavınızı fazla miktarda yapmak isterseniz, yapmanız gereken; verdiğim ölçülerin katlarını almanız yeterlidir. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›kenger pilavı

kenger pilavı 400x267 kenger pilavı
Malzemeler:
1 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
300 gr. Ayıklanmış Kenger
2 Yemek Kaşığı Tereyağı (60 gr.)
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Orta Boy Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Bulgurlu kenger pilavı malzemelerinin kengeri Siirt’ten, bulguru Kahramanmaraş’tan, tereyağı Trabzon’dan, kuru soğanı Ankara’dan, domates ve sivri biberi Antalya’dan tedarik edilmiştir. Kenger yemeği tarifi ise, Yozgat yöresine aittir. Kenger turşusu, kenger çorbası, etli kenger yemeği, kenger kavurması, kenger salatası, yumurtalı kenger kavurması, kenger kızartması, kenger böreği, kenger gözlemesi, kengerli pilav ve kenger aşı kengerle yapılan yemeklerdir. Tarifimi dener; ayran, yoğurt ve kefir eşliğinde tüketirseniz, memnun kalırsınız.

Tarifin devamı ›yapışmayan pilav

yapışmayan pilav 1 yapışmayan pilav
Malzemeler:
1 Su Bardağı Baldo Pirinç
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (30 gr.)
1 Çay Kaşığı Tepeli doldurulmuş Tuz
7 Su Bardağı Çeşme Suyu

Ön Söz:
Yapışmayan mükemmel pilav nasıl yapılır? Yapışmayan tane tane pirinç pilavı, haşlama veya salma tabir edilen pilav pişirme yöntemiyle yapılır. Bu yöntemle yapılan pilav sağlıklıdır ve pilav pişirme ustalığı gerektirmez. Pirinç kavrulmadığı için, pilavın yağı yanmaz. Yapışmayan pirinç pilavının lapa derdi olmaz. Diğer pilav pişirme yöntemlerinin aksine, bu pilav durdukça taneleşir ve lezzeti artar. Ayrıca, bu pilavı yaptığınızda; pirinç bol su ile haşlandığından, pirinç büyük oranda nişastasını kaybeder. Bu yöntemle her çeşit pirinç pilavı yapılır ve yapılan yapışmaz pirinç pilavı uzun süre buzdolabında saklanır, gerektikçe ısıtılıp yenir. Pilavınızı sofraya koymadan birkaç saat önce yaparsanız mükemmel sonuca ulaşırsınız.

Tarifin devamı ›suşi nasıl yapılır

suşi nasıl yapılır 400x267 suşi nasıl yapılır
Malzemeler:
1 Su Bardağı Suşi Pirinci
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
3 Adet Yosun Yaprağı (nori)
1 Yemek Kaşığı Pirinç Sirkesi
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Çay kaşığı Tuz
Füme Somon Dilimleri
Havuç, Salatalık, Köz Biber
Vasabi, Soya Sosu
Zencefil Turşusu
Bambu Servis Atlığı

Ön Söz:
Bu tarif, suşi ustası olmayı öğretmez; ama, evde suşi yapmanın ne kadar kolay olduğunun ipuçlarını verir. Bu tarifi kulanarak, malzeme israfı yapmadan evde suşinizi yapar ve yersiniz. Evde suşi yapımı bir yatırımdır, servet gerektirir. Olsun, yemek yapmaya merakınız had seviyede ise, küçük bir yatırım yapın, suşi malzemelerini tedarik edin ve gerisini tarifime bırakın. Kolay gelsin.

Tarifin devamı ›suşi pilavı nasıl yapılır

suşi pilavı nasıl yapılır 400x267 suşi pilavı nasıl yapılır
Malzemeler :
1 Su Bardağı Suşi Pirinci
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Yemek Kaşığı Pirinç Sirkesi
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Evde suşi pilavı nasıl yapılır? Suşi pilavı; küçük taneli pirinç soğuk su ile yıkanıp süzüldükten sonra, belirli ölçüde su ile çok kısık ateşte haşlanır ve dinlendirilir. Ardından, toz şeker, tuz ve pirinç sirkesiyle hazırlanan karışımla tatlandırılır. Suşi pilavı yapımında malzeme ölçüsü; bir bardak pirinç için, 1.5 bardak kaynar su kullanılır. 2 bardak pirince, 2.5 bardak su kullanılır. Yani, ilk bardak pirinç için 1.5 bardak su, diğer (pirinç dolusu) ilave bardaklar için 1 bardak su kullanılır.

Tarifin devamı ›klasik tatlar pirinç pilavı

klasik tatlar pirinç pilavı 400x267 klasik tatlar pirinç pilavı
Malzemeler:
1 Su Bardağı Pilavlık Pirinç
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tepeleme Tuz

Ön Söz:
Klasik Tatlar pirinç pilavı bu siteye özel pirinç pilavıdır. Aynı tarifin bu gezegende olup olmadığını bilmiyorum. Öyle bir pirinç pilavı yapayım ki, kimsenin tarifine benzemesin diye, bu pilav yapılmamıştır. Tarifimi dener ve memnun kalırsanız, bundan böyle pirinç pilavınızı bu tarifle yapacağınıza eminim. Başkalarının söz etmesine gerek yok, insan nasıl pirinç pilavı yaptığını bilir. Pilav yapmak netameli iştir, bu yüzden her defasında aynı kalitede pilav pişirmek zordur. Tarifim bu zorluğu yok etmeyi hedefler, meraklı iseniz; bir bardak dolusu pirinçle tarifimi deneyin derim.

Tarifin devamı ›meyhane pilavı

meyhane pilavı 400x267 meyhane pilavı
Malzemeler:
1 Su Bardağı İri Pilavlık Bulgur
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Adet Orta Boy Domates
1 Adet Sivri Biber
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Meyhane pilavı, TDK Güncel Türkçe Sözlük’de kıyma, soğan, biber ve domates kullanılarak bulgurdan yapılan bir pilav türü diye tanımlanıyor. Güncel mutfaklarda ise, meyhane pilavı iri bulgur kullanılarak kıymasız yapılıyor. Tariflerim arasında kıymalı bulgur pilavı var. Meyhane pilav tarifimi kıymasız veriyorum. Bu pilavı iki su bardağı bulgurla yaparsanız, 3.5 su bardağı su kullanmanız gerekir. Malzemeleri 200 ml.lik su bardağı ile ölçtüm.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top