Blog Archives

evde patates cipsi

evde patates cipsi 400x267 evde patates cipsi
Malzemeler:
2 Adet Kızartmalık Patates
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Su (cips dinlendirme suyu)
1 Litre Su (cips haşlama suyu)
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Evde patates cipsi yapımı çok basit ve bir o kadarda çıtır. Tarifimi denerseniz; yaptığınız patates cipsi (kızartma sürenize bağlı olarak) en az 3 saat ila 24 saat arasında gevrekliğini, çıtırlığını ve kıtırlığını korur. Önemli olan, cipsleri kızartırken aldığı renktir. Patates cipslerini normal altın sarısı renginde kızartır, yağ içinden alırsanız kıtırlığını en az 3 saat korur. Cipsleri hafif pembesi renk aldırarak kızartırsanız, en az 24 saat boyunca kıtırlığını korur ve asla yumuşamaz. 24 saatın sonunda cipsler yumuşamaz ama, sertleşmeye başlar. Tarifimi deneyerek, evinizde patates cipslerini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›bamya kızartması

taze bamya kızartması 400x267 bamya kızartması
Malzemeler:
150 gr. Uzun Bamya
1 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Buğday Unu
1 Çay Bardağı Mısır Unu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kızartma Yağı

Ön Söz:
Taze bamya kızartması nasıl yapılır? Bamya kızartmasında en pratik yol; kısa bamya yerine, uzun bamya kullanmaktır. Taze bamya’yı bütün olarak yağ içinde kızartmak iyi sonuç vermez. Bu nedenle, bamya kızartılmazdan önce kuşbaşı doğranır veya uzunlamasına ikiye bölünür. Bamya isteğe bağlı olarak haşlanır veya haşlanmadan da kızartılabilir. Bamya’yı su içinde haşlamak yerine buharda pişirmek iyi sonuç verir. Bamya kızartması, hazırlanan bandırma sosuna bandırılarak atıştırmalık olarak yenilir. Ya da sarımsaklı yoğurtlu, domates sosu hazırlanır ve karıştırılarakta yenilebilir.

Ön Hazırlık:
Taze bamya çeşme suyu ile yıkanacak, kurulanacak ve sap kısmı külah şeklinde kesilecek. Ardından bıçakla uzunlamasına ikiye bölünecek ve karabiber tuz serpilecek. Yumurta, az tuz ile bir kap içinde çırpılacak. Mısır unu ile buğday unu bir kap içinde güzelce karıştırılacak.

Tarifin devamı ›kıtır patates kızartması

kıtır patates kızartması 400x267 kıtır patates kızartması
Malzemeler:
2 Adet Orta Boy Patates
Kızartma Yağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Litre Su

Ön Söz:
Kıtır patates kızartması tarifimle patates kızartma sorunumu çözdüm ve sizlerle paylaşıyorum. Patates kızartma yapmak için sayısız yol ve yöntem vardır. Bu zamana kadar, patates kızartması için her yolu denedim. Başarılı olduğum yöntemlerin herkes tarafından uygulanabilir oluşunu görmediğim için tarifleyip yayınlamadım. Fazla söze gerek yok, tarifimi denerseniz mükemmel derecede kıtır patates dilimlerinizi kızartır ve afiyetle yersiniz. Bu tarifle yapılan patates kızartması’nın kıtırılığı kolay kolay yok olmaz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›ekmek kırıntılı taşlık kızartması

ekmek kırıntılı taşlık kızartması 400x267 ekmek kırıntılı taşlık kızartması
Malzemeler:
500 gr. Tavuk Taşlığı
2 Adet Yumurta
2 Su Bardağı Ekmek Kırıntısı
2 Yemek Kaşığı Buğday Unu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Ekmek kırıntılı tavuk taşlığı kızartması, tavuk taşlığı tencerede veya düdüklü tencerede haşlandıktan sonra üzeri kaplanarak kızartılır. Taşlığın kaplanmasında un, yumurta ve ekmek kırıntısı kullanılır. Ekmek kırıntılı taşlık kızartması, tavuk taşlığı ile yapılan yemekler arasıda başı çeker. Önemli olan, tavuk taşlığını kızartmazdan önce yumuşacık haşlanmasıdır. Bu iş için en uygun olanı, düdüklü tencere kullanmaktır. Düdüklü tencerede tavuk taşlığı bütün olarak haşlanır ve haşlanan tavuk taşlıkları (hemen kullanılmayacaksa) haşlama suyu içerisinde bekletilir.

Tarifin devamı ›yumurtalı tavuk ciğeri kızartması

yumurtalı tavuk ciğeri kızartması 400x267 yumurtalı tavuk ciğeri kızartması
Malzemeler:
400 gr. Tavuk Ciğeri
1 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Ekmek Kırıntısı
2 Yemek Kaşığı Buğday Unu
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Yumurtalı tavuk ciğeri kızartması; tavuk ciğeri ile yapılan yemekler arasında, muhteşem sayılabilecek lezzete sahiptir. Kızartılan tavuk ciğeri parçalarının çeşitli sebze ve sos ilavesiyle ekmek arası veya sandviç yapılarak yenmesi bir başka güzel. Yumurtalı tavuk ciğeri kızartması derin yağ içinde yapılır ve (kızartma boyunca) ocak ısı ayarı orta ateşe sabitlenir. Tavuk ciğeri parçaları sırayla un, yumurta ve ekmek kırıntısına bulandıktan sonra; orta ateşte, kızgın yağ içerisinde toplam 2 dakika süreyle kızartılır.

Tarifin devamı ›kızarmış patates topları

kızarmış patates topları 400x267 kızarmış patates topları
Malzemeler:
2 Adet Kışlık Patates (400 gr.)
1 Adet Küçük Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Adet Yumurta
2 Yemek Kaşığı Ekmek Kırıntısı
2 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kırmızı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
Bir Tutam Maydanoz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Derin yağ içinde kızartılmış patates toplarını yapıp tattığınızda, emeğinizin boşa gitmediğini anlarsınız. Kendi damak tadıma göre hazırladığım bu tarifim, site ziyaretçilerime yeni yıl hediyem olsun. Yapmanız gereken tarifime uymanız, yumurta ve ekmek kırıntısını orta boy şefin kasesine koymanızdır. Patates köftelerini beze yapıp yumurtaya buladıktan sonra, ekmek kırıntısına bularken bezeleri elinizle değil kaseyi sallayarak yaparsanız doğru bir işlem yapmış olursunuz. Hazırladığınız patates köftesinin bezelerini en fazla 25 gr. ölçüsünde yaparsanız, patates topları ağızınızın içinde lezzet patlaması yapar. Afiyet olsun, mutlu yıllar.

Tarifin devamı ›çıtır karnabahar

çıtır karnabahar 400x267 çıtır karnabahar
Malzemeler:
1/2 Kg. Karnabahar
2 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Ekmek Kırıntısı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Dışı çıtır, içi yumuşacık karnabahar kızartmasını 15 dakika süre ile haşladığım karnabahar dalları ile yaptım. Dalların üzerini kaplamak için; buğday un’u, yumurta ve ekmek kırıntısı kullandım. Ekmek kırıntısı yapmak gayet basit, kurumuş veya bayatlamış ekmek dilimlerini rondodan geçirmeniz yeterlidir. Karnabaharı kızartırken ekmek kırıntısı yerine galeta un’u da kullanılabilir. Fakat, ekmek kırıntısının verdiği çıtırlığı ve görünümü galeta un’u veremez. Tercih sizin, karnabaharınızı dilediğiniz şekilde kızartabilirsiniz.

Tarifin devamı ›brokoli kızartması

brokoli kızartması 400x267 brokoli kızartması
Malzemeler:
400 gr. Brokoli
2 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Galeta Unu
1 Çay Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Brokoli kızartması haşlanmış brokoli ile yapılır. Brokoli kaynayan su içerisinde haşalanabileceği gibi, buhar sepeti kullanılarakta haşlanabilir. Brokoli haşlama süresi kişinin damak zevkine göre değişebilir. Brokoliyi dişe dokunur veya yumuşak olarak haşlamak için; brokoli haşlama süresi isteğe göre ayarlanabilir. Haşlanmış brokolinin kaplanması için galeta unu yerine, bayat ekmek kırıntısı kullanırsanız; resimde gördüğünüz gibi, kızartmanız daha güzel olur.

Tarifin devamı ›enginar kızartması

enginar kızartması 400x267 enginar kızartması
Malzemeler:
4 Adet Temizlenmiş Enginar
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
1 Çay Bardağı Mısır Unu
1 Çay Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Enginar kızartması tadılası nefis bir yemek, bir kez denemeye değer. Enginarlar yağ içinde kızartılırken yağ çekmiyor. Mısır un’u ise eser miktarda yağ çekiyor. Kızartılmış enginarlar bolca sarımsaklı yoğurtla birlikte süper oluyor. Resimde, yoğurt enginar görüntüsünü kapatmasın diye, az kullandım.

Bu lezzeti mutlaka denemelisiniz, beğenmeme gibi sorununuz olmaz.

Tarifin devamı ›acı soslu tavuk kanat

acı soslu tavuk kanat 400x267 acı soslu tavuk kanat
Malzemeler:
1/2 Kg. Tavuk Kanadı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Acı Biber Salçası
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Acı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Acı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Un
1 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Kendi yöntemimle hazırladığım acı soslu tavuk kanat kızartmasını tadanlar, Amerika’nın meşhur tavuk kanat kızartması buffalo wings benzetmesiyle yerler. Bu acı soslu tavuk kanat kızartmasını (ikisi fırında, biri tencerede olmak üzere) üç değişik yöntemle hazırlarım ve üçüde güzel olur. Buffalo wings, değişik hazır soslar kullanılarak hazırlanır ve bizim damak tadımıza uymaz. Hazırlamış olduğum acı soslu tavuk kanat kızartması, görünüş olarak buffalo wings’e benzemiş olsada; tat ve lezzet olarak buffalo wings’le uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yapın deneyin, nasıl bir lezzet olduğunu keşfedin.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top