karnabahar yemeği

Karnabahar_yemegi

Malzemeler:
600 gr. Karnabahar
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Domates
1 Adet Soğan
1 Diş Sarımsak
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Karnabaharın ortasında bulunan koçan kısmı kesilecek. Dal dal olan, çiçek kısım gövdeden ayrılacak ve yıkanacak. Soğan yemeklik doğranacak. Sarımsak iri kıyılacak. Domates kabukları soyulduktan sonra küp doğranacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Sarımsak ilave edilecek, hafif kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak salça katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından domates ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Karnabaharlar tencerenin tabanına düzgün bir şekilde dizilecek.
Üzerine 2 Su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 50 Dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.