hamsi tava

Hamsi_tava1

Malzemeler:
1 Kg. Hamsi
1 Su Bardağı Mısır Unu
1 Çay Bardağı Un
2 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ
Tuz

Ön Hazırlık:
Hamsiler, suya vurulmadan temizlenecek. Bol su altında sudan geçirilerek, süzgeçte süzülmesi için bekletilecek. Süzülen balıkların üzerine tuz serpilerek karıştırılacak. Bir naylon poşet içerisine 1 su bardağı mısır unu, 1 çay bardağı un ilave edilecek karıştırılacak. Poşet içerisine balıklar ilave edilecek, poşet hareket etirilerek balıkların unlanması sağlanacak.

Hamsi_Tava_kapagine_alinmis5

Maharetini Göster:
Hamsi tavası bitkisel sıvı yağ ile yağlanacak, ısıtılacak. Unlanmış balıklar resimde göründüğü gibi, kuyrukları tavanın ortasına gelecek şekilde dairesel biçimde dizilecek. Ocak ısısı, düşük ısı konumunda balıklar kızartılacak. Kızaran balıkların üzerine tavanın kapağı kapatılacak, tava ters çevirilecek. Kapak üzerine alınmış olan balıklar, pişmemiş yüzeyi üzerine tava’ya kaydırılacak ve kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.