gül cacığı yemeği

gul_cacigi1

Malzemeler:
600 gr. Kabak Çiçeği
2 Yemek Kaşığı Bulgur
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Su

Ön Hazırlık:
Kabak çiçeklerinin alt tarafında bulunan ucu sivri ve dikenli olan beş parçalı yeşil çanak yaprakları ayıklanacak ve sap kısmı kesilecek. Kabak çiçekleri yıkanacak ve süzülecek. Turuncu renkli taç yaprakları ise, bıçak ile ince ince kıyılacak.

gul_cacigi2

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 3 su bardağı su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Üzerine bulgur, kıyılmış kabak çiçekleri ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 45 dakika süre bitiminde gül cacığı yemeğiniz hazır. Tereyağı eritilecek ve yemeğin üzerinde gezdirildikten sonra, yemek karıştırılarak servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.