etli kuru bamya


Malzemeler :
50 gr. Kuru Bamya
150 gr. Dana Kuşbaşı Et
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
1 Tatlı Kaşığı Nar Ekşisi
4 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Yemek Kaşığı Sirke
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık :
Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak.

Bamya’nın Haşlanması:
Tencereye 5 su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Üzerine 1 yemek kaşığı sirke ve bamya ilave edilecek. Düşük ısıda 15 dakika süre ile haşlanacak. Haşlanan bamyalar süzülecek ve soğutulacak. Bamyalar iplerinden ayrılacak, haşlama suyu kullanılmayacak.

Etin Haşlanması:
Tencere’ye 1 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine etler ilave edilecek, et kendi suyunu salıp buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Üzerine 4 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve kaynatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek, tencerenin kapağı kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Et 45 dakika süre ile haşlanacak ve etin suyu yemekte kullanılacak. ‘yaklaşık 2 su bardağı et suyu’ kalacaktır.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates ve biber salçası katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından etin haşlama suyu ile birlikte toplam 4 su bardağı su katılacak. Üzerine bamya, nar ekşisi, karabiber, tuz katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika süre bitiminde bamya yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Dana eti yerine kuzu eti kullanacaksanız etin haşlanmasına gerek yoktur. 4 yemek kaşığı zeytinyağı ile eti kavurduktan sonra, diğer işlemleri aynen devam edersiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop