et kavurma

et_kavurma_tabakta1

Malzemeler:
600 gr. Kavurmalık Dana Eti
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Etin üzerindeki fazla yağ ve sinirler temizlenecek, tercihinize göre iri veya küçük olarak kuşbaşı doğranacak.

Kavurma ocak üzerinde

et_kavurma_ocakta2

Suyunu salmış

et_kavurma_suyunu_salmis3

Servise hazır

et_kavurma_pismis4

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve kavrulacak. Et suyunu salmaya başlayınca, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencere kapağı kapatılacak.  Ara sıra et karıştırılacak ve suyu kontrol edilecek. Gerektiğinde kaynar su ilave edilecek. İlave edilen su miktarı et ile yüz yüze olacak. Et tamamen yumuşayıp piştiği an da; karabiber, kekik ve tuz ilave edilecek.   Sonrası malum.

Not:
1 kg. üzeri dana eti kavrulurken su ilavesine ihtiyaç duymaz. Etin kalitesine göre ağırlığı fark etmez 70 ila 90 dakika içerisinde kavrulur. Düşük ölçekli etleri kavrurken mutlaka kaynar su ilavesi gerekir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.