elektrikli bıçak

Elektrikli_bicak

Piyasada çeşitli firmaların satışa sunduğu değişik model ve renklerde ki elektrikli bıçaklar, hayatı kolaylaştıran teknolojik mutfak aletleridir. Elektrikli bıçaklar kendimizi yormadan, yiyeceklerimizi ezmeden ve ufalamadan kusursuz bir kesme işlemi yapmak için tasarlanmıştır. Elektrikli bıçakların kolayca sökülüp takılabilen iki adet kesme bıçağı ucu vardır. Taze gıda bıçağı ucu ve donmuş gıda bıçağı ucu. Bu bıçakların kullanım amaçları şöyledir.

1. Taze Gıda bıçağı:
Taze gıda bıçağı et, ekmek, meyveler, sebzeler ve bunun gibi taze gıdaları kesmek için kullanılır.

2. Donmuş Gıda Bıçağı:
Donmuş gıda bıçağı ise, ismi üzerinde derin dondurucudan veya buzluktan çıkarılmış donmuş gıdaları kesmek için kullanılır.

Sözünü ettiğim bu bıçakların her biri, çift olarak dizayn edilmiştir. Kesme esnasında bıçaklar birbirlerine sürtünerek çalışırlar. Bu nedenle bıçaklar sürtünmenin etkisi ile bileneceğinden, her zaman için keskin kalırlar. Bu da demektir ki, bıçakların bilenmesine gerek yoktur. Bu aleti kullanmazdan önce el kitapçığını bir güzel okuduktan sonra kullanmamız güvenliğimiz açısından önemlidir. Elektrikli bıçaklar mutfaklarımız için kullanışlı küçük el aletleri olsalarda olmazsa olmazlarımızdan değildirler, tercih sizin.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.