düdüklüde zeytinyağlı taze fasulye

duduklude_taze_fasulye

Malzemeler:
1 Kg. Taze Fasulye
1 Adet Soğan
2 Adet Orta boy Domates
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Taze fasulyeler ayıklanacak ve yıkanacak. Boy uzunluklarına göre, iki veya üç parçaya bölünecek. Domateslerin kabukları soyulacak ve küp olarak doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. 1 çay bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Düdüklü tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından taze fasulye, 1 çay bardağı kaynar su, toz şeker ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Düdüklünün kullanma talimatına uyularak, ilk düdük sesinden sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 10 dakika bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Bu yemek lastik contalı, klasik (Termo marka) düdüklü tencerede pişirimiştir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.