çılbır

Cilbir

Malzemeler:
1 Adet Yumurta
3 Yemek Kaşığı Yoğurt
1 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tereyağı
1/2 Çay Kaşı Pul biber
1 Çay Kaşığı Tuz
Soğuk Su

Ön Hazırlık:
Sarımsak kıyılacak veya ezilecek. Bir kase içerisine sarımsak, 3 yemek kaşığı yoğurt, az miktarda tuz katılacak ve çırpılacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine yeterli miktar su, 1 çay kaşığı tuz konulacak ve kaynatılacak. Yemek kepçesi içerisine yumurta kırılacak ve kepçe kaynayan su içerisine yavaşcacık daldırılacak. Ocak ısısı yüksek olmayacak. Kepçe içerisindeki yumurta akı, sarısını kapladığı andan itibaren 3 dakika süre ile yumurta kaynayan su içerisinde pişirilecek. Süre sonunda yumurta kepçe içerisinden kaşık yardımıyle servis tabağına alınacak. Çevresine yoğurt ve üzerine tereyağında kızartılmış biber gezdirilecek. Sonrası malum.

Not:
Kaynayan su içerisinde isenilen miktarda yumurta pişirilebilir. Bir başka usül ise, kaynayan su içerisine yumurtanın kırılarak yavaşcacık bırakılmasıdır. Hangi yöntemi seçmek isterseniz tercih sizin.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.