çiğ börek

cig_borek

Malzemeler:
3 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Su
1 Çay Kaşığı Tuz ‘tepeli’
Kızartma Yağı

İç Malzemesi:
250 gr. Yağsız Dana Kıyma
1 Adet İri Soğan
3 Yemek Kaşığı Su
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Üç su bardağı dolusu un elenecek. Soğan soyulacak ve ince olarak yemeklik doğranacak.

Hamur’un Hazırlanması:
Yoğurma kabına 3 su bardağı un, tuz konulacak ve ortası havuz yapılacak. Havuz içerisine su ilave edilecek ve ele yapışmayacak kıvamda hamur yoğurulacak. Yoğurulan hamur tek beze yapılacak ve üzeri kapatılarak 15 dakika dinlendirilecek.

İç Malzeme’nin Hazırlanması:
Bir kap içerisine kıyma, soğan, 3 yemek kaşığı su, karabiber, tuz konulacak ve yoğurulacak.

cig_borek_hamuru

Maharetini Göster:
Dinlenmiş hamurdan ceviz irliğinde (40 gr.) parçalar koparılacak ve beze yapılacak. Beze yeteri kadar un ile birlikte, tatlı tabağı büyüklüğünde yufka açılacak. Açılan yufkanın bir tarafına, 1 yemek kaşığı dolusu iç harç yayılacak. Yufkanın boş tarafı (yarım ay şeklinde) harcın üzerine kapatılacak. Kenarları hamur kesme aletiyle düzgün bir şekilde birleştirilecek. Ardından, hazırlanan çiğ börekler kızgın yağ içerisinde arkanlı önlü kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.