çatal tatlısı

catal_tatlisi

Malzemeler:
1 Adet Yumurta
2 Su Bardağı Un
1 Türk Kahve Fincanı Kül Suyu
1 Çay Kaşığı Silme Tuz
1/4 Limon Suyu
4 Su Bardağı Toz Şeker
3.5 Su Bardağı Su
1 Su Bardağı Odun Külü
2 Su Bardağı Soğuk Su
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Çatal tatlısı çoğu yörelerimizde, özellikle köylerde yapılan şıralı tatlı çeşitidir. Çatal tatlısının hamuru “diğer malzemelerle birlikte” meşe odunun külünden elde edilen kül suyu kullanılarak yoğurulur. Kül suyu hamuru hem kabartır, hemde çatal tatlısını yerken kıyır kıyır yapar. Tatlının şerbet kıvamı çok önemli; bu nedenle tatlının şerbeti bir gün önce hazırlanırsa, tatlınızın kıyır kıyır ve mükemmel lezzette olduğunu farkedersiniz. Şerbetin kıvamı koyu olmalıdır. Şerbeti kaynatırken kıvam için, kaşığın bömbeli yüzeyine şerbeti damlattığınızda şerbet top halinde durmalı fazla akışkan olmamalıdır. Şerbet koyu kıvamlı olacak, ama ağda gibi olmayacaktır.

Kül Suyu

odun_kulu_suyu

Kül Suyunun Hazırlanması:
Bir kase içerisine “süzgeç ile elenmiş” 1 su bardağı odun külü ve 2 su bardağı soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Kase bir süre bekletilecek, bekleme sürecinde kül kasenin tabanına çökecek ve üzerinde berrak kül suyu ayrışacak. Ayrışan kül suyu, tülbent kullanılarak dikkatlice süzülecek. Süzülen kül suyundan 1 Türk kahve fincanı alınacak ve hamur yoğurma işleminde kullanılacak.

Çatal Tatlısı Yufkası ve Şerit Kesimi

catal_tatlisi_yufkasi

Hamurun Yoğurulması ve Yufka Açılması :
Hamur yoğurma kabı içerisine 1 yumurta kırılacak. Üzerine 1 Türk kahve fincanı kül suyu ilave edilecek ve çırpılacak. Ardından un ve tuz ilave edilecek, sert bir hamur yoğurulacak. Hamur iki beze yapılacak ve bezeler 1 mm. kalınlığında yufka açılacak. Yufkalar 3 cm. genişlikte şeritler halinde kesilecek.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencere içerisine 4 su bardağı toz şeker, 3.5 su bardağı soğuk su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra, 1/4 limon suyu ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve şerbet 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde şerbet ocaktan alınacak ve soğumaya bırakılacak.

Çatal Tatlısının Kızartılması

catal_tatlisi_kizartmasi

Maharetini Göster:
Tava içerisine sıvı yağ konulacak ve normal ısıda ısıtılacak. Kızartma yağı fazla kızgın olmayacak. Yağın kızgınlığını anlamak için üzerine bir çimdik un serpilecek. Un kaynamaya başladığında kızartma yağı uygun ısıda demektir. Ocak ısısı “kızartma boyunca” en düşük ısı konumuna alınacak.Yufka şeritleri tek tek çatala takılarak yağ içerisine batırılacak. Resimde göründüğü gibi çatal “sağdan sola” döndürülerek rula yapılacak. Rulo yapılmış şeritler hafif pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Ardından kızaran rulolar soğuk şerbet içerisine atılacak ve şeffaf bir görünüm aldıktan sonra çıkartılacak. Hazırlanan çatal tatlısı, dövülmüş ceviz içi, fındık içi, kaymak ve rendelenmiş hindistan cevizi ile servis edilebilir. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


6 comments on “çatal tatlısı
 1. Editör diyor ki:

  Adsız adlı,
  Hamur bezesini dört eşit parçaya bölerseniz, yufkanızı gayet güzel açarsınız. Tatlılarınız resimde göründüğü gibi, lokma lokma olur. Ya da, hamurunuzu bir bilene açtırmanız işinizi oldukca kolaylaştırır. Ne güzel fikir değil mi?

 2. Adsız diyor ki:

  yufkayı büyük açamayanlar için tavsiyeniz olur mu? teşekkürler.

 3. Editör diyor ki:

  safinaz,
  Çatal tatlısı hamuru yoğurulurken, yumurta ile birlikte yumurtanın ağırlığı kadar kül suyu kullanılır. Bir Türk fincanı dolusu su, yumurta ağırlığına denktir. Aslında çatal tatlısı tariflerinde bir yumurta ve bir yumurta kabuğu dolusu kül suyu tabiri kullanılır. Yumurtayı herkes düzgün kıramayacağı endişesiyle, yumurta kabuğu yerine Türk fincanı ölçek olarak kullanılmıştır. Ölçek olarak yumurta kabuğunu kullanabilirsiniz, ya da 70 gr. ağırlığında kül suyu kullanabilirsiniz. Seçimi size kalmış derim.

 4. safinaz diyor ki:

  Türk kahve fincanım yok napim, yardımcı olursanız teşekkür ederim.

 5. Editör diyor ki:

  nevin,
  Odun ekmeği yapan fırınlar, odunla çalışan lavaş, pide, lahmacun fırınları ne güne duruyor. Elinize kapaklı tencere alırsınız, bir koşu alakalı fırınlara gidersiniz. Rica ettiğinizde ilgili, fırın içerisinden meşe odununun külünü tencerenize boca eder. Gülsünler boş ver, zaten siz de gülüyorsunuzdur.

 6. nevin diyor ki:

  klasik tatlar söylermisin külü nerden bulcaz?