çatal tatlısı

catal_tatlisi

Malzemeler:
1 Adet Yumurta
2 Su Bardağı Un
1 Türk Kahve Fincanı Kül Suyu
1 Çay Kaşığı Silme Tuz
1/4 Limon Suyu
4 Su Bardağı Toz Şeker
3.5 Su Bardağı Su
1 Su Bardağı Odun Külü
2 Su Bardağı Soğuk Su
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Çatal tatlısı çoğu yörelerimizde, özellikle köylerde yapılan şıralı tatlı çeşitidir. Çatal tatlısının hamuru “diğer malzemelerle birlikte” meşe odunun külünden elde edilen kül suyu kullanılarak yoğurulur. Kül suyu hamuru hem kabartır, hemde çatal tatlısını yerken kıyır kıyır yapar. Tatlının şerbet kıvamı çok önemli; bu nedenle tatlının şerbeti bir gün önce hazırlanırsa, tatlınızın kıyır kıyır ve mükemmel lezzette olduğunu farkedersiniz. Şerbetin kıvamı koyu olmalıdır. Şerbeti kaynatırken kıvam için, kaşığın bömbeli yüzeyine şerbeti damlattığınızda şerbet top halinde durmalı fazla akışkan olmamalıdır. Şerbet koyu kıvamlı olacak, ama ağda gibi olmayacaktır.

Kül Suyu

odun_kulu_suyu

Kül Suyunun Hazırlanması:
Bir kase içerisine “süzgeç ile elenmiş” 1 su bardağı odun külü ve 2 su bardağı soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Kase bir süre bekletilecek, bekleme sürecinde kül kasenin tabanına çökecek ve üzerinde berrak kül suyu ayrışacak. Ayrışan kül suyu, tülbent kullanılarak dikkatlice süzülecek. Süzülen kül suyundan 1 Türk kahve fincanı alınacak ve hamur yoğurma işleminde kullanılacak.

Çatal Tatlısı Yufkası ve Şerit Kesimi

catal_tatlisi_yufkasi

Hamurun Yoğurulması ve Yufka Açılması :
Hamur yoğurma kabı içerisine 1 yumurta kırılacak. Üzerine 1 Türk kahve fincanı kül suyu ilave edilecek ve çırpılacak. Ardından un ve tuz ilave edilecek, sert bir hamur yoğurulacak. Hamur iki beze yapılacak ve bezeler 1 mm. kalınlığında yufka açılacak. Yufkalar 3 cm. genişlikte şeritler halinde kesilecek.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencere içerisine 4 su bardağı toz şeker, 3.5 su bardağı soğuk su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra, 1/4 limon suyu ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve şerbet 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde şerbet ocaktan alınacak ve soğumaya bırakılacak.

Çatal Tatlısının Kızartılması

catal_tatlisi_kizartmasi

Maharetini Göster:
Tava içerisine sıvı yağ konulacak ve normal ısıda ısıtılacak. Kızartma yağı fazla kızgın olmayacak. Yağın kızgınlığını anlamak için üzerine bir çimdik un serpilecek. Un kaynamaya başladığında kızartma yağı uygun ısıda demektir. Ocak ısısı “kızartma boyunca” en düşük ısı konumuna alınacak.Yufka şeritleri tek tek çatala takılarak yağ içerisine batırılacak. Resimde göründüğü gibi çatal “sağdan sola” döndürülerek rula yapılacak. Rulo yapılmış şeritler hafif pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Ardından kızaran rulolar soğuk şerbet içerisine atılacak ve şeffaf bir görünüm aldıktan sonra çıkartılacak. Hazırlanan çatal tatlısı, dövülmüş ceviz içi, fındık içi, kaymak ve rendelenmiş hindistan cevizi ile servis edilebilir. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.