baharatlar

Baharatlar

Baharatları, yemeklerimizin lezzetlerini zenginleştirmek için kullanırız. Her baharat çeşitinin kendine özgü tat ve kokusu vardır. Mutfağımızda kullandığımız baharatları öylesine dikkatli kullanmalıyız ki, içerisinde kullandığımız yemeğin tadını bozarak, ön plana kendi çıkmasın. Yerinde ve zamanında kullanacağımız baharatlar, yaptığımız yemeklerin içerisinde belli belirsiz fark edilmeli.
Yemeği tadarken sadece bir aroma olarak fark etmeliyiz. Baharatlar, aroma olarak ana yemeğin önüne geçtiği andan itibaren, yaptığımız yemeğin kalitesi tamamıyle bozulur. Bu bakımdan baharatları yerinde ve çok ölçülü kullanmalıyız. Baharatların kullanıldığı yemekleri buradan izleyebilirsiniz.

Baharat çeşitleri:
Biberiye, çam fıstığı, çörek otu, damla sakızı, defne yaprağı, dereotu, fesleğen, hardal, haşhaş tohumu, hindistan cevizi rendesi, kakule, kapari, karabiber, karanfil, kekik, kırmızı toz biber, kırmızı pul biber, kimyon, kişniş, koruk ekşisi, köfte baharı, köri, kuş üzümü, limon tuzu, maydanoz, muskat, nane, nar ekşisi, safran, sarımsak, sumak, tarçın, tarhun, vanilya, yenibahar, zerdeçal

‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.