Kategoriler
Diyet Yemekleri Tarifleri Mutfak Bilgileri Şerbetli Tatlı Tarifleri

stevia nasıl kullanılır

sivi stevia
Evde stevia nasıl kullanılır? Stevia (şeker otu) yaprakları taze veya kurutulmuş olarak, yiyecek ve içeceklerde şeker yerine kullanılır. Stevia içeceklerde kullanılaması için sıvı tatlandırıcı olarak hazırlanması gerekir. Sıvı steviya hazırlamanın tek yolu ise stevia yapraklarından şurup yapmaktır. Stevia kullanımının standart bir tanımı yoktur. Kişi damak zevkine göre stevia’yı dilediği şekilde yiyecek ve içeceklerinde kullanır.

Kategoriler
Diyet Yemekleri Tarifleri Şerbetli Tatlı Tarifleri

şeker otlu peynir tatlısı

seker otlu peynir tatlisi 1
Şeker otlu peynir tatlısı nasıl yapılır?
Malzemeleri:
6 Adet Peynir Tatlısı (Mustafa Kemal Paşa)
4 gr. Şeker Otu (kurutulmuş stevia yaprağı)
300 ml. Kaynamış Su
Çay Süzgeçi
Çay Demliği
Çaydanlık

Ön Söz:
Diyet yapanlar, düşük karbonhidratlı veya sağlıklı beslenenler için (şeker yerine) şeker otu kullanılarak peynir tatlısı tarifimiz tamda size göre hazırlanmıştır. Tarifdeki malzeme miktarlarıyle oynayarak damak tadınıza uyan şekersiz peynir tatlısını kolaylıkla yapabilirsiniz. Biz altı adet peynir tatlısı kullandık ve diyetimize uygun (ikişerli) üç porsiyon peynir tatlısı hazırladık. Sonucun mükemmeliği tartışılmaz. Şeker otu, şekerin yerini tutmasada tatlıya ihtiyaç duyan diyetteki insanların şeker açlığını giderebilir. Sağlık sorunları olanlar, şeker otunu kullanmdan önce mutlaka doktora danışmalıdır.  Afiyet olsun.

Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

kabak tatlısı

kabak tatlısı
Kolay Kabak Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1 Kg. Kestane Kabağı (dilimlenmiş)
1/2 Kg. Toz şeker ( 250 ml. lik 2 su bardağı dolusu)
4 Tane Karanfil

Ön Söz:
Kabak tatlısı ocak üzerinde tencerede veya fırında yapılır. Her iki yöntemle yapılan kabak tatlısı için balkabağı dilimlenir ve üzerine toz şeker konularak suyunun salması beklenir. Suyunu salan kabak, ocakta veya fırında kendi suyu ile pişirilir. Acil durumlarda kabak tatlısı yapmak için, kabak üzerine şekerle birlikte 1 çay bardağı su ilave edilir ve pişirilir. Kabak pişip soğuduktan sonra, tenceredeki şerbetin tamamını çeker. Kabağı şerbetli yemek isterseniz, kabak pişerken 1 çay bardağı sıcak suyu tencereye ekleyin. Kabağı kendi tenceresinde ağızı açık olarak soğutun ve kabak soğuduktan sonra üzerini kapatın ki, şekerleme yapmasın.