Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

kabak tatlısı

kabak tatlısı
Kolay Kabak Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1 Kg. Kestane Kabağı (dilimlenmiş)
1/2 Kg. Toz şeker ( 250 ml. lik 2 su bardağı dolusu)
4 Tane Karanfil

Ön Söz:
Kabak tatlısı ocak üzerinde tencerede veya fırında yapılır. Her iki yöntemle yapılan kabak tatlısı için balkabağı dilimlenir ve üzerine toz şeker konularak suyunun salması beklenir. Suyunu salan kabak, ocakta veya fırında kendi suyu ile pişirilir. Acil durumlarda kabak tatlısı yapmak için, kabak üzerine şekerle birlikte 1 çay bardağı su ilave edilir ve pişirilir. Kabak pişip soğuduktan sonra, tenceredeki şerbetin tamamını çeker. Kabağı şerbetli yemek isterseniz, kabak pişerken 1 çay bardağı sıcak suyu tencereye ekleyin. Kabağı kendi tenceresinde ağızı açık olarak soğutun ve kabak soğuduktan sonra üzerini kapatın ki, şekerleme yapmasın.

Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri Mutfak Bilgileri

tahin pekmez karışımı

tahin pekmez karışımı
Tahin Pekmez Karışımı Nasıl Karıştırılır, Oranı ve Ölçüsü:
Tahin ve pekmezin belirli oranlarda karıştırılmasıyle,  beğenilen bir tatlı elde edilir. Bu tatlının elde edilmesinde sabit bir malzeme ölçüsü yoktur. Her aile veya bireyin kendi damak tadına ve göz zevkine göre tahin pekmez karıştırılır. Karışım hazırlanırken karıştırma kabına önce tahin konur. Tahini tatlandırmak için üzerine pekmez ilave edilir. Pekmez çeşitlerine ve yapımına göre, pekmezin yoğunluğu farklıdır. Aynı çeşit pekmezin de yoğunluğu farklıdır. Ayrıca pekmez, tahinden az da olsa yoğundur. Çoğu damak tadına uyabilen tahin pekmez karışımı, 1 ölçü tahin ve tahinin yarı ölçüsünde pekmez olabilir. Bir başka anlatımla; 100 gr. tahin pekmez karışımına 60 gr. tahin 40 gr. pekmez karıştırılırsa tadı beğenilen karışım elde edilir. Bu karışımı ölçeklendirirsek; 2 ölçek tahin, 1 ölçek pekmez diyebiliriz. Bu karışımı % de olarak tanımlarsak; % 60 tahin, % 40 pekmez oranını kurabiliriz. Sonuç olarak: Tahin pekmez karışımında pekmez ölçüsünü azaltıp çoğaltarak, istenilen renk ve kıvamda tahin pekmez karışımı elde edilir. Bu karışımın üzerine özellikle kavurulmuş beyaz susam taneleri serpilirse, tatlı daha lezzetli olabilir.

Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

halka tatlısı tarifi

halka tatlısı
12 Saat Çıtır Kalan Halka Tatlısı Tarifi, Evde Nasıl Yapılır?
Malzemeleri :
2 Adet Yumurta
140 gr. Ayçiçeği Yağı
160 gr. Süt
180 gr. Yoğurt
180 gr. İrmik
320 gr.Un
1/2 Paket Kabartma Tozu
Kızartma Yağı

Şerbet Malzemesi:
4 Su Bardağı Şeker
3 Su Bardağı Su
1/4 Parça Limon Suyu

Ön Söz:
Tarifimi denerseniz, satın aldığınız halka tatlısından daha da lezzetli olduğunu farkedersiniz. Halka tatlısı yapmak hiçte zor değil, elinizin altında krema torbası ve duy setiniz varsa gerisi kolay. Yapmanız gereken malzemeleri tedarik etmek ve yenilebilir halka tatlısını yapıp sofranıza koymaktır. Krema torbanız yoksa, her yerden tedarik edebileceğiniz plastik krema sıkma aleti ve uçları işinizi görebilir. Tercih sizin, yeterki isteyin.

Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

jalebi tarifi

jalebi tatlısı
Hint Tatlısı Jalebi Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Su Bardağı Un (100 gr.)
1 Çay Bardağı Su (110 gr.)
1 Çay Kaşığı Kabartma Tozu (1.5 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Ayçiçeği Yağı
1 Su Bardağı Kızartma Yağı
1 Fiske Tuz

Şerbet Malzemeleri:
1 Su Bardağı Toz Şeker (180 gr.)
1 Su Bardağı Su (200 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Jalebi tatlısı hamuru 1.5 günde hazırlanır. Tatlının hamurunda ekmek mayası, un, irmik, su, renklendiriciler ve aroma vericiler kullanılır. Jalebi hamuru ve şerbetinin yapımı, gerçek İzmir lokma tatlısına benzer. Hamur iki aşamalı yoğurulur ve mayalandırılır. Hamurun yarısı yoğrulur ve 24 saat mayalanmaya bırakılır. Süre bitiminde mayalı hamura un ilavesi yapılır, yoğrulur ve 12 saat tekrar mayalanmaya bırakılır. Bu yöntem jalebi’nin profesyonelce yapımıdır. Bilnen şu ki, böyle bir tatlıyı meraklısından başkası yapmaz. Tarifim, jalebi’nin kolay yoldan yapılmasıyle ilgilidir. Jalebiyi kabartma tozu kullanarak yaptım. Deneyecek olanlara afiyet olsun.

Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

lor peynir tatlısı

lor peynir tatlısı
Lor Peynir Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
250 gr. Tuzsuz Lor Peyniri
30 gr. Tuzsuz Tereyağı
2 Su Bardağı İrmik
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Süt
1 Çay Kaşığı Karbonat

Şerbeti:
2.5 Su Bardağı Toz Şeker
2.5 Su Bardağı Su
1/4 Parça Limon Suyu
28 cm. Alüminyum Tepsi

Ön Söz:
Lor peynir tatlısı tarifimi uygularsanız, bundan böyle lor peynirine gereken değeri vermiş olursunuz. Yok kalsın, almiyim derseniz; lor peyniri sizin için hak ettiği yeri, ekşimik olarak korumaya devam eder, ne diyeyim siz bilirsiniz. Lor peyniri tatlı tarifim bu siteye özel, denerseniz memnun kalırsınız. Unutmayalım, malzeme miktarlarını her zaman olduğu gibi; 200 ml. lik su bardağı ile ölçtüm, bilginiz olsun.