Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Pastane Tarifleri

yağsız patlamış mısır karamelli

yağsız patlamış mısır karamelli
Yağsız Patlamış Mısır Karamelli Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemesi:
1 Türk Kahve Fincanı Mısır
1 Çay Bardağı Toz Şeker
1 Çay Kaşığı Silme Karbonat

Ön Söz:
Yağsız patlamış karamelli mısır çerezi, bilinen karamelli mısır patlağından tamamen farklı. Tarifimi dener ve beğenirseniz; malzemelerin katlarını alarak, dilediğiniz ölçüde karamelli mısır patlağı yapabilirsiniz. Tarifin en önemli ayrıntısı, karameli hazırlarken fazla koyu renkli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Kategoriler
Pastane Tarifleri Sütlü Tatlı Tarifleri

evde mascarpone peyniri yapımı

mascarpone peyniri yapımı
Evde Mascarpone Peyniri Yapımı Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
2 Kutu Süt Kreması (400 ml.)
1/2 Limon Suyu (bir yemek kaşığı dolusu)
Mutfak Süzgeci
Tülbent

Ön Söz:
Mascarpone peyniri, Tiramisu yapımı için olmazsa olmaz peynir çeşitidir. Mascarpone peyniri’ni önüne gelen her marketten tedarik etmekte mümkün değildir. Ayrıca, mascarpone peynir’inin pahalı oluşu da ayrı konu. Tiramisu’nun tadına bakmak isteyenlerin ilk yaptıkları (bende buna dahilim) labne peyniri ile tiramisu yapımdır. Maalesef; tiramisu labne peyniriyle olmuyor, vesselam.

Verdiğim malzemelerle 250 gr. ağırlığında mascarpone peyniri yapılır. Bu peynir, tiramisu yapımı için; bir paket kedidili bisküvisine tam olarak yeter. Buradan tiramisu tarifine bakabilirsiniz.
Kategoriler
Pastane Tarifleri

klasik kakaolu kek

klasik kakaolu kek
Klasik Kakaolu Kek Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
3 Adet Yumurta (oda sıcaklığında)
1.5 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
1 Su Bardağı Süt (200 ml)
3 Yemek Kaşığı Kakao Tozu (tepeli)
2.5 Su Bardağı Un
1 Paket Vanilya
1 Paket Kabartma Tozu

Ön Söz:
Klasik kakaolu kek yapımında, malzemeleri ölçerken 200 ml. lik su bardağı kullandım. Üç yemek kaşı kakao tozunu ölçerken, herbir kaşığı tepelice doldurdum. Yanlış bilinenin aksine, kabartma tozunu kuru malzemelerle karıştırdım ve mikserle çırptım. Keki iyi pişmiş sevdiğim için, fırında 175°C derece’de 45 dakika pişirdim. Ardından, kürdan daldırma testi yaparak keki fırından aldım ve tel ızgara üzerinde soğuttum.

Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Mutfak Bilgileri Pastane Tarifleri

pirinç patlağı tarifi

pirinç patlağı
Evde Pirinç Patlağı Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Su Bardağı Baldo Pirinç
2 Su Bardağı Su
3 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
Tel Süzgeç
Tava (wok tava olabilir)
Fırın Tepsisi
Fırın Kağıdı

Ön Söz:
Pirinç patlağını seven biri olarak, evde pirinç nasıl patlatılır konusunda epey uğraştım. Sonuçta, kum ile pirinç patlatmayı başardım. Fakat; bu yöntemde kullanılan alet ve malzemelerin tedarikinin zor olduğunu düşündüğümden, tarifini vermekten vazgeçtim. Evde kolay pirinç patlatma yöntemim ise, kızgın yağ içinde olanıdır. Bu işlemle her cins pirinci kolaylıkla patlatabilirsiniz. Patlatacağınız pirinç, baldo cinsi olursa daha iyi sonuç alırsınız, şişen taneler iri olur. Evde pirinç patlatma işlemi üç aşamada gerçekleştirilir. Bu işlemler sıra ile şöyledir; pirincin pişirilmesi, kurutulması ve kurumuş pirincin kızgın yağ içinde patlatılmasıdır. Tarifimi denerseniz, evde kolaylıkla pirinç patlatabilirsiniz. Bir su bardağı ölçüsünde pirinç ile iki kase dolusu pirinç patlatmış olursunuz.

Kategoriler
Pastane Tarifleri

havuçlu kek

havuçlu kek
Havuçlu Kek Tariflerinden Memnun Olmayanlar İçin, Havuçlu Kek Tarifi
Malzemeleri:
3 Adet Yumurta (65×3= 195 gr.)
1.5 Su Bardağı Toz Şeker (250 gr.)
1 Çay Bardağı Ayçiçeği Yağı (85 gr.)
2 Su Bardağı Un (220 gr. söke geleneksel un)
2 Su Bardağı Havuç (150 gr.)
1 Su Bardağı Ceviz İçi (iri kıyım)
1 Çay Kaşığı Toz Tarçın (tepeli)
1 Paket Hamur Kabartma Tozu (10 gr.)

Ön Söz:
Kalsik Tatlar bundan böyle arada bir, kek tarifi verecek. Yayınlanacak olan kek tarifleri, yemek kategorileri içerisinde çeşit olsun diye verilmeyecek. Kendi damak tadıma uyan, beğendiğim kek çeşitlerini, sitede arşivleyip sizlerle paylaşacağım. Kek malzeme ölçülerini alırken, yemek yaparken ölçü aldığım 200 ml. su bardağı, 100 ml. çay bardağı ve standart kaşıklarla yapacağım. Malzeme miktarlarını gerektikçe gram olarakta vereceğim. Umarım, kek tariflerimi dener ve beğenirsiniz.