Kategoriler
Pastane Tarifleri Sütlü Tatlı Tarifleri

evde mascarpone peyniri yapımı

mascarpone peyniri yapımı
Evde Mascarpone Peyniri Yapımı Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
2 Kutu Süt Kreması (400 ml.)
1/2 Limon Suyu (bir yemek kaşığı dolusu)
Mutfak Süzgeci
Tülbent

Ön Söz:
Mascarpone peyniri, Tiramisu yapımı için olmazsa olmaz peynir çeşitidir. Mascarpone peyniri’ni önüne gelen her marketten tedarik etmekte mümkün değildir. Ayrıca, mascarpone peynir’inin pahalı oluşu da ayrı konu. Tiramisu’nun tadına bakmak isteyenlerin ilk yaptıkları (bende buna dahilim) labne peyniri ile tiramisu yapımdır. Maalesef; tiramisu labne peyniriyle olmuyor, vesselam.

Verdiğim malzemelerle 250 gr. ağırlığında mascarpone peyniri yapılır. Bu peynir, tiramisu yapımı için; bir paket kedidili bisküvisine tam olarak yeter. Buradan tiramisu tarifine bakabilirsiniz.
Kategoriler
Sütlü Tatlı Tarifleri

fırın sütlaç

fırında sütlaç
Fırın Sütlaç Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
2 Litre Yağlı Süt
2 Türk Kahve Fincanı Pirinç
2 Türk Kahve Fincanı Nişasta
2 Adet Yumurta Sarısı
2 Su Bardağı Toz Şeker
2 Türk Kahve Fincanı Soğuk Su

Ön Söz:
Tarifimi, fırında sütlacı yapıyorum bir türlü tutturamıyorum diyenler için hazırladım. Gözü kapalı ister siz yapın sütlacınızı, ya da bırakın tarife malzemelerinizi, tarif işini halletsin. Seçimi size kalmış, o kadar kolay. Tek dikkat edilecek nokta, nişasta olarak buğday veya mısır nişastası kullanmaktır.

Kategoriler
Pastane Tarifleri Sütlü Tatlı Tarifleri

limonlu krema tatlısı

limonlu krema tatlısı
Limonlu Krema Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1 Kutu Krema (200 ml.)
2 Yemek Kaşığı Tepeleme Pudra şekeri
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Limonlu krema tatlısı tarifimin limon kreması, limonlu krema, limonlu pasta kreması ve limonlu krema ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Limonlu krema tatlısı; michelin yıldızlı restoranlarda yapılan, ahudu, böğürtlen, çilek ve şeftali parçacıklarıyle servis edilen bir tatlıdır. Limonlu krema tatlısı, yapımı en kolay olan ve bir o kadar da lezzetli sütlü tatlı çeşitidir. Tatlı yapımında pudra şekeri yerine toz şeker kullanabilirsiniz.

Bu tatlıyı çeşitli ölçülerde ve farklı firmaların malzemelerini kullanarak yaptım. En başarılı bulduğum malzemeler ise; Pınar sütün kreması ve dr. oetker’in vanilyalı pudra şekeri olduğunu söyleyebilirim. Elinizde bulunan her çeşit malzemelerle, bu tatlıyı damak zevkinize uygun hazırlayabilirsiniz.

Tarifim bir kase ölçüsünde ve tek kişiliktir. Malzemelerin katlarını alarak, ihtiyacınız kadar limonlu krema tatlısı yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
Kategoriler
Sütlü Tatlı Tarifleri

sütlü irmik helvası

sütlü irmik helvası 3
Sütlü İrmik Helvası Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
125 gr. İrmik
30 gr. Zeytinyağı (üç yemek kaşığı)
70 gr. Kahvaltılık Tereyağı
25 gr. Dolmalık Fıstık (çam fıstığı)
100 gr. Toz Şeker (süt ile karışacak)
100 gr. Toz Şeker (helva ile karışacak)
1.5 Su Bardağı Süt (300 ml.)

Ön Söz:
Sütlü irmik helvası tarifim, tartışmasız on mumara beş yıldız. Yapımı gayet kolay. Sütlü irmik helvasını yapmak isterseniz, helvayı 20 dakikada yaparsınız. Yaptığınız helvayı 20 dakika da dinlendirdikten sonra, ılık servisini yaparsınız. Tarifimle yaptığınız sütlü irmik helvası durdukça lezzetine lezzet katar, deneyin derim. Afiyet olsun.

Kategoriler
Pastane Tarifleri Sütlü Tatlı Tarifleri

keşkül nasıl yapılır

keşkül
Evde Keşkül Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Litre Süt (5 su bardağı)
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Pirinç Unu (30 gr.)
1 Su Bardağı Toz Şeker (170 gr.)
100 gr. Tatlı Badem İçi
10 gr. Acı Badem İçi
Çekilmiş Antep Fıstığı

Ön Hazırlık:
İç bademlerin kabukları buradan tarifine uygun olarak soyulacak. Soyulmuş iç bademler mutfak robotunda çok ince çekilecek. Pirinç unu 1 çay bardağı soğuk süt ile inceltilecek. Bir kase içerisinde yumurta çırpılacak.

Bilgi notu:
1 Adet iç badem yaklaşık, 1 gram gelmektedir. 10 adet acı badem tarif için yeterlidir. Keşkül’e çok nefis bir aroma verir, benden söylemesi.