Kategoriler
Hamur İşleri Tarifleri Makarna ve Mantı Tarifleri

sulu kayseri mantısı

sulu kayseri mantısı
Sulu Kayseri Mantısı Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
400 gr. Kayseri Mantısı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Bilirsiniz, etli Kayseri mantısı iki yöntemle pişirilir. Tercihe bağlı olarak doğrudan pilav gibi veya haşlanarak makarna gibi pişirilir. Tarifim hafif sulu Kayseri mantısının, pilav gibi pişirilmesiyle ilgilidir. Bu şekilde mantı pişirmek için, 100 gr. mantı ölçüsüne 200 gr. kaynar su yeterlidir. Bu yöntemle pişirilen mantı, haşlanarak pişirilen mantıdan daha lezzetli ve daha da sağlıklıdır. Çünkü, mantının haşlama suyu dökülerek ziyan olup gitmiyor.

Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Makarna ve Mantı Tarifleri

irmikli makarna yapımı

irmikli makarna yapımı
Evde İrmikli Makarna Yapımı Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
100 gr. İrmik
100 gr. Böreklik Un
2 Adet Yumurta (120 gr.)
1 yemek Kaşığı Zeytinyağı
Açmak İçin Un

Ön Söz:
Evde irmikli makarna yapımı çok kolay. Önemli olan, yapacağınız irmikli makarna miktarına karar vermenizdir. İrmikli makarna, sadece irmik un’u kullanılarak yapılabilir. Fakat, irmik ununu piyasada bulmak zordur. Bu sebeple; irmikli makarna yapımı için, normal ince irmik kullanmamız gerekiyor. İnce irmikle makarna hamuru yaparken un ilave edilmezse, açılan yufka istenilen sonucu vermez.  Malzemelerin katlarını alarak istediğiniz miktarda irmikli makarna yapabilirsiniz. Yaptığınız irmikli taze makarnayı (dişinize göre)  4 dakika ile 7 dakikada arasında haşlarsınız. Kurutulmuş irmikli makarnayı ise 15 dakikada haşlarsınız.

Yaptığım makarna şeritlerinin inceliği yarım (0.5 mm.) milimetre, genişliği ise bir (1.0 cm.) santimdir. Bezeleri 40 cm. çapında açarsanız, 0.5 mm. incelikte yufka açmış olursunuz. Yufkayı ne kadar ince açarsanız, makarnanız o kadar güzel olur.
Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Makarna ve Mantı Tarifleri Sos Tarifleri

kıymalı sos

kıymalı sos
Kıymalı Sos Yapımı Tarifi; Nasıl Hazırlanır, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
200 gr. Orta Yağlı Dana Kıyması
1 Adet Orta Boy Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kıymalı sos çeşitli sebze yemeklerinde ve makarnalarda kullanılır. Kıymalı sosun kullanılacağı yemeğin özelliğine göre domates, sarımsak, karabiber, pul biber, kimyon ve biber salçası kullanılabilir.Sosu hazırlarken domates kullanılacaksa, domatesin domates salçası ile birlikte kullanılması sosu daha da lezzetli yapar.