Kategoriler
Bulgurlu Yemekler Hamur İşleri Tarifleri Makarna ve Mantı Tarifleri

tam buğday unlu kuskus pilavı

kuskus pilavi 1
Tam buğday unlu kuskus pilavı tarifi, nasıl yapılır?
Malzemeleri:
160 gr. Tam Buğday Unlu köy Kuskusu (1 su bardağı)
75 gr. Dana Etli Hazır Kavurma
15 gr. Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (10 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz (haşlama suyu için)
1 Çay Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Su (1 litre)

Ön Söz:
Ev yapımı kuskusun en doğru pişirilme yönteminin bu tarif olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Evde yaptığınız bulgurlu veya irmikli kuskusu pilav pişirir gibi kendine karar su ile pişirmeyin deriz. Tam buğday unlu kuskus pilavı tarifimiz on numara beş yıldız. Kullandığımız malzeme miktarlarını az bulabilirsiniz, malzemelerin katlarını alarak dilediğiniz ölçüde kuskus pilavı yapmanız mümkün. Kuskusun haşlama süresi değişmez desek de, kuskusun yapımında kullanılan malzeme miktarları ve kuskusun tane iriliğinin küçük ya da büyüklüğü pişme süresini etkilemektedir. Bu sebeple kuskusun pişip pişmediğini, kuskusu haşlarken tanelerini dişleriniz arasına alarak belirleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kategoriler
Bulgurlu Yemekler Hamur İşleri Tarifleri Makarna ve Mantı Tarifleri

ev kuskusu nasıl pişirilir

salcali kuskus 1
Ev kuskusu nasıl pişirilir? Evde bulgur, un, yumurta,süt ile geleneksel yöntemlerle yapılan ve hazır satılan kuskus makarna ile uzaktan yakından bir ilgisi bulunmayan kuskustan söz ediyoruz.
Malzemeleri:
1 Su Bardağı Ev Yapımı Kuskus
5 Su Bardağı Su (1 litre)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Sosu İçin Malzemeler:
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Yemek Kaşığı Kuskus Haşlama Suyu veya Su
1 Fiske Tuz

Ön Söz:
Google aramalarımızda, ev yapımı kuskusla yapılan yemek çeşitleri arasında yapılabilir bir tarife rastlamadık. Rastladığımız yemek tariflerinin çoğu, birbirlerinin kopyası olduğundan ilgimizi çekmedi. İlgimizi çeken tarifler olsa dahi, bizim yemek yapma yöntemimiz damak tadımızla doğrudan bağlantılı olduğundan birşey farketmezdi. Kuskusun çorbasını, tereyağlı ve salçalı pilavını denedik. Çorba ve salçalı pilavını beğendik. Sadece tereyağı kullanarak yaptığımız pilavın damak tadımıza uymadığını söyleyebiliriz. Salçalı pilav dediğimize bakmayın, yaptığımız yemeğe tam olarak kuskus pilavı denmez. Dense dense, tereyağlı salçalı kuskus denebilir. Tarifimizi dener ve salçayı abartmadan kullanırsanız, yaptığınız yemek size çok az gelecektir. Afiyet olsun.

Kategoriler
Diyet Yemekleri Tarifleri Evde Nasıl Yapılır Hamur İşleri Tarifleri

ocakta ekşi mayalı ekmek yapımı

ocakta ekmek 1
Ocakta ekşi mayalı ekmek yapımı çok kolay. Hemde tambuğday unundan, ekonomik.
Malzemeleri:
5 Su Bardağı Tam Buğday Unu (500 gr.)
1.5 Su Bardağı Ekşi Maya (300 ml.)
1.5 Su Bardağı Su (300 ml.)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz (10 gr.)
Çelik Tencere 22 cm.
Fırın Kağıtı

Ön Söz:
Ocak üzerinde ekşi mayalı ekmek yapımını birkaç zamandır deniyorum. Sonuçtan oldukça memnunuz ki yapmaya devam ediyoruz. Hamuru pişirmek için kapaklı çelik tencere kullanıyoruz. Tencerenin yan kenarlarını çepeçevre sıvı yağına batırılmış kağıt peçete ile çok ince yağlıyoruz, tabanına iki kat fırın kağıtı kesip yayıyoruz. Hamuru ocağın büyük gözünde, en düşük ısı ayarında (ilk yüzünü 35 dakika + ikinci yüzünü 30 dakika) toplam 65 dakikada pişiriyoruz. Pişme süresi için, tencereyi ocağın üzerine koyduktan sonra saate bakıyoruz. Afiyet olsun.