Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri

kaya barbun balığı tava


Kaya Barbunya Balığı Tava Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1 Kg. Kaya Barbunya Balığı
1 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Bitkisel Sıvı Yağ
Tuz

Ön Söz:
Kaya barbun, barbunya balığı ailesinden taşlık alanda yaşayan türdür. Balık oldukça iridir. Bu sebeple balığı temizledikten sonra yan yüzlerine kesik atmayı uygun buldum ve balığı bu şekilde kızarttım. Kaya barbun tavada çok çabuk kızarır. Orta ateşin biraz üstündeki ısıda toplam dört dakikada balık servise hazır olur. Afiyet olsun.

Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri

kolyoz balığı tava


Kolyoz (kolyos) Balığı Tava Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
4 Adet Kolyoz Balığı (1 kg.)
1 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
1 Su Bardağı un
tuz

Ön Söz:
Kolyoz veya kolyos adıyle bilinen, uskumru benzeri bir balık olan kolyoz; fazla yağlı olmaması sebebiyle tavada kızartılır, buğulaması yapılır ve fırında sebze ile pişirilir. Balığın en yağlı olduğu ay ocak ayıdır. Bu ay içine kolyozun tuzlaması yapılır. Tarifimde kolyozuun tavasını yaptım. Balığı önce temizledim, yıkadım süzdüm ve üzerine üçer adet çizik attım. İçini ve dışını tuzladım. Peşinden balığı unlayarak tavada kızgın yağ içinde toplam 8 dakikada kızarttım. Afiyet olsun.

Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri

kalkan balığı evde nasıl temizlenir ve pişirilir


Kalkan Balığı Evde Nasıl Temizlenir ve Pişirilir?
1 Tane Kalkan Balığı (2 Kg)
1 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
2 Yemek Kaşığı Un
1 Yemek Kaşığı Mısır Unu
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kalkan balığı şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında çok lezzetli olur. Tavada, fırında kızartması, ızgarası, buğulaması ve haşlaması yapılarak yenir. Balığın ciğeri sotelenerek veya cızbız yapılarak yenir. Evde kalkan balığının temizlemesi zor değildir. Keskin bir bıçak ve satıra ihtiyaç vardır. Kalkan balığının her iki yüzeyi dikenlidir. Dikenleri daha çok beyaz yüzeyindedir. Kalkan balığı temizlenirken siyah yüzeyi üzerine yatırılır ve o konumda temizlenir. Kalkan balığı yağ içinde kızartılırken un, mısır unu veya her ikiside karıştırılarak una bulanır. Un ile mısır ununun karıştırılmasının sabit bir ölçüsü yoktur. Tarifim kalkan balığının kızartması (tavası) ile ilgilidir. Afiyet olsun.

Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri Makarna ve Mantı Tarifleri

yengeç soslu makarna


Yengeç Soslu Makarna Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1/2 Paket Makarna (herhangi bir çeşit)
2 Litre Su
1 Tatlı Kaşığı Tepelice Tuz

Yengeç Sosu Malzemeleri:
200 gr. Haşlanmış Yengeç Eti
150 gr. Domates
40 gr. Tereyağı
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Silme Pul Biber
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Çay Kaşığı Tepelice Tuz
5 Yemek Kaşığı Kaynar Su

Ön Söz:
Yengeç soslu makarna tarifimi, yarım paket ince düdük makarnadan yaptım. Siz istediğiniz makarna çeşitini kullanabilirsiniz. Haşlanmış yengeç etini buradaki tarife göre hazırladım. Makarnayı kendi damak tadımıza göre 17 dakika haşladım. Hazırladığım yengeç sosu ile haşladığım makarnayı buluşturdum ve ortaya enfes denecek düzeyde üç kişiye yetecek miktarda makarna çıktı. Tarifimi deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.