Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri

tavada hamsi kızartması

tavada hamsi kızartması
Tavada Hamsi Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Kg. Hamsi
1 Su Bardağı Un veya Mısır Unu
1 Çay Bardağı Ayçiçeği Yağı
Tuz

Ön Söz:
Tavada hamsi kızartması birkaç yöntemle yapılabilir. İhtiyaç ölçüsünde hamsi başı koparılır, iç orğanları çıkarılır ve bol su ile yıkanır. Yıkanan hamsi süzgeç içine alınır ve suyu süzülür. Süzülmüş hamsi tuzlanır, un veya mısır ununa bulanarak derin olmayan yağ içinde ya da hamsi tavasında kızartılır. Hamsi un ile mısır unu karışımı ile kaplanırsa daha güzel olur. Hamsi kızartmasında her çeşit bitkisel yağ kullanılabilir. Tavaya konulacak yağ miktarı hamsi dizildiğinde  hamsinin yarı seviyesini aşmaması doğru tercih olur. Hamsi kızartırken kızartma süresi, kişinin damak zevkinize göre değişebilir.

Hamsi sulu kızartılmak istenirse; orta ateşte hamsinin bir yüzü 2 dakika kızartılır ve diğer yüzü üzerine döndürülür. Döndürülen yüzü de 2  dakika kızartılır ve ocaktan alınır.  Hamsi çıtır kızartılmak istenirse, hamsinin bir yüzü en fazla 3-4 dakika  kızartılır ve diğer yüzü çevrilir. Diğer yüzü de bir 3-4 dakika kızartılır ve ocaktan alınır.
Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri

terbiyeli dil balığı buğulama

dil baligi bugulama 1
Terbiyeli dil balığı buğulama tarifi, nasıl yapılır?
Malzemeleri:
4 Adet Dil Balığı (1.2 kg.)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (40 gr.)
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (10 gr.)
1 Orta Boy Kuru Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Tutam Maydanoz
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Dil balığının üzerinde bulunan derileri soyulacak ve iç organları çıkarılacak. Ardından yıkanacak, suyu süzülecek ve balıklar ortalarından iki parçaya bölünecek. Soğan piyaz, sarımsak ve maydanoz yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri

buharda lüfer

buharda lufer 1
Buharda lüfer nasıl yapılır?
Malzemeleri:
1 Adet Lüfer
1 Adet Limon
Haşlanmış Patates
Karabiber
Tuz
1 Çay Bardağı Su (100 ml.)

Ön Söz:
Sağlıklı beslenenler ve diyet yapanlar için buhar sepetinde lüfer pişirmek çok pratik bir yoldur. Bir çay barağı su ile bir tane lüfer kısık ateşte 15 dakikada pişirilir. Buharda lüferi buhar sepetinde pişirdik. Balık parçaları buhar sepetine yapışmasın diye altına ince limon dilimleri koyduk. Tarifimizi deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun deriz.