midye tava


Malzemeler:
60 Adet İç Midye
2 Su Bardağı Un
20 Adet Çöp Şiş
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Silme Karbonat
2 Su Bardağı Soğuk Su
2 Su Bardağı Kızartma Yağı

Ön Söz:
Bu tarif işini bilen ve masalarında oturmak için sıra beklediğiniz midyecilerin midye tava tarifidir. Yapmanız gerken; 1 litre su içerisine, 1 silme yemek kaşığı karbonat ilave etmek ve karıştırmaktır. Tarifimde bu ölçünün yarısını verdim. Kendim verdiğim ölçüyü kullanarak midye tava yapıyorum. Ağız tadında midye tava yapmak ve yemek için işte tarif, gönlünüzce kullanın.

Ön Hazırlık:
Midyeler yıkanacak ve süzülecek. Süzülmüş midyelerin üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından una bulanacak ve en az 1 saat süre ile un içerisinde bekletilecek. Süre bitiminde midyeler üçlü gruplar halinde çöp şişe dizilecek.

Karbonatlı Su:
Çöp şişlerin sığabileceği bir kap içerisine, 2 su bardağı soğuk su, 1 tatlı kaşığı silme karbonat ilave edilecek ve bir güzel karıştırılacak.

Tarator Sos

Tarator Sos:
Tarator sos buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

iç midye hazırlanmış

iç midye una bulanmış

kızarmış midye şiş

Maharetini Göster:
Kızartma tavasına kızartma yağı konulacak ve normal ısıda ısıtılacak. Yağ kızgın duruma geldiğinde çöp şişler önce karbonatlı su içerisine daldırılacak ve bekletilmeden tava içerisine atılacak. Ardından maşa yardımıyla çöp şişler çevrilerek kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop