Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri

tavada hamsi kızartması

tavada hamsi kızartması
Tavada Hamsi Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Kg. Hamsi
1 Su Bardağı Un veya Mısır Unu
1 Çay Bardağı Ayçiçeği Yağı
Tuz

Ön Söz:
Tavada hamsi kızartması birkaç yöntemle yapılabilir. İhtiyaç ölçüsünde hamsi başı koparılır, iç orğanları çıkarılır ve bol su ile yıkanır. Yıkanan hamsi süzgeç içine alınır ve suyu süzülür. Süzülmüş hamsi tuzlanır, un veya mısır ununa bulanarak derin olmayan yağ içinde ya da hamsi tavasında kızartılır. Hamsi un ile mısır unu karışımı ile kaplanırsa daha güzel olur. Hamsi kızartmasında her çeşit bitkisel yağ kullanılabilir. Tavaya konulacak yağ miktarı hamsi dizildiğinde  hamsinin yarı seviyesini aşmaması doğru tercih olur. Hamsi kızartırken kızartma süresi, kişinin damak zevkinize göre değişebilir.

Hamsi sulu kızartılmak istenirse; orta ateşte hamsinin bir yüzü 2 dakika kızartılır ve diğer yüzü üzerine döndürülür. Döndürülen yüzü de 2  dakika kızartılır ve ocaktan alınır.  Hamsi çıtır kızartılmak istenirse, hamsinin bir yüzü en fazla 3-4 dakika  kızartılır ve diğer yüzü çevrilir. Diğer yüzü de bir 3-4 dakika kızartılır ve ocaktan alınır.

Ön Hazırlık:
Hamsi temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. Süzülen balıkların üzerine tuz serpilecek, karıştırılacak ve un veya mısır ununa bulanacak. 1 Kilo hamsi temizlendiğinde 600 gr. civarında elde hamsi kalır.

Hamsi Ayıklanmışayıklanmış hamsi

Hamsi Tuzlanmış ve Una Bulanmışunlanmış hamsi

Hamsi Tavada Kızartılıyortavada hamsi kızartma 1

Maharetini Göster:
Tavaya 1 çay bardağı sıvı yağ konulacak ve orta ısının bir tık üzeri ısıda ısıtılacak. Kızartma yağı kızgın hale geldiğinde temizlenmiş ve una bulanmış hamsiler (fazla unu silkenerek) tava içine dizilecek. Ardından ocak ısısı orta ateşe ayarlanacak. Hamsinin sulu kıvamda kızartılması istenirse; hamsilerin bir yüzü 2 dakika kızardıktan sonra diğer yüzü  üzerine döndürülecek ve döndürülen yüzü 2 dakika kızartıldıktan sonra tavadan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com