Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri

tavada hamsi kızartması

tavada hamsi kızartması


Tavada Hamsi Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Kg. Hamsi
1 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Ayçiçeği Yağı
Tuz

Ön Söz:
Tavada hamsi kızartması birkaç yolla yapılabilir. İhtiyaç ölçüsünde hamsi başı koparılır, iç orğanları çıkarılır ve bol su ile yıkanır. Yıkanan hamsi süzgeç içine alınır ve suyu süzülür. Süzülmüş hamsi tuzlanır, un veya mısır ununa bulanarak derin olmayan yağ içinde kızartılır. Hamsi un ile mısır unu karışımı ile kaplanırsa daha güzel olur. Hamsi kızartmasında her çeşit bitkisel yağ kullanılabilir. Hamsi kızartırken kızartma süresi, kişinin damak zevkinize göre değişebilir.

Hamsi çıtır kızartılmak istenirse,  en fazla 4 dakika hamsinin bir yüzü kızartılır ve diğer yüzü çevrilir. Diğer yüzü de bir 4 dakika kızartılır ve ocaktan alınır.

Ön Hazırlık:
Hamsi temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. Süzülen balıkların üzerine tuz serpilecek, karıştırılacak ve un’a bulanacak.

Hamsi Ayıklanmışayıklanmış hamsi

Hamsi Tuzlanmış ve Un’a Bulanmışunlanmış hamsi

Hamsi Tavada Kızartılıyortavada hamsi kızartma 1

Maharetini Göster:
Tavaya 1 çay bardağı sıvı yağ konulacak ve orta ısının bir tık üzeri ısıda ısıtılacak. Kızartma yağı kızgın hale geldiğinde, hamsiler tava içerisine aralıklı dizilecek. Ardından hamsilerin bir yüzü kızardıktan sonra diğer yüzü  çevrilecek ve kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com