Blog Archives

kuru barbunya yemeği

kuru barbunya yemeği kuru barbunya yemeği
Malzemeler:
2 Su Bardağı İri Kuru Barbunya Fasulyesi
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan
1 Yemek Kaşığı Silme Domates Salçası
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tarifim, helmeli kuru barbunya yemeği yapmı ile ilgilidir. Bilirsiniz, kuru bakliyat yemeklerini yaptıktan sonra, bir gün bekletirseniz yemeğiniz daha da lezzetli olur. Bu işin sırrı, bir gün bekleyen yemeğin helmelenmesidir. Kuru fasulye, kuru nohut veya kuru barbunya fasulyesi pişirilerekte helmeli hale getirilebilir. Yalınız bu işlemi yaparken yemeğin pişirilme süresi uzar, bu durumu göze almak gerekir. Tarifimde, yaz mevsiminde kuruttuğumuz iri taneli kuru barbunya fasulyesini kullandım. Resimde de görüldüğü gibi; kuru barabunya yemeğini en düşük ısı ayarında, helme salıncaya kadar (2.5 saat süreyle) pişirdim. Tarifimi denerseniz, memnun kalacağınızı umarım. Afiyet olsun.

Kuru barbunya fasulyesi’nin ön haşlamasını yaparken, tencereyi aralıklı kapatın ve üzerinde biriken köpüğü almayı ihmal etmeyin.

Tarifin devamı ›ıspanaklı yeşil mercimek yemeği

ıspanaklı yeşil mercimek yemeği 400x267 ıspanaklı yeşil mercimek yemeği
Malzemeler:
1 Su Bardağı Yeşil Mercimek
150 gr. Ispanak
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı kaynar Su (600 ml.)

Ön Söz:
Ispanaklı yeşil mercimek yemeği tarifim üç kişiliktir. Yeşil mercimeği akşamdan 15 saat süre ile ısladım. Yemek yaparken süzdüm ve doğrudan yemek yapımında kullandım. Ispanaklı yeşil mercimek yemeğini iki aşamalı yaptım. Önce, normal mercimek yemeği yapar gibi; mercimeğin bütün işlemleri uyguladım ve tencerede 30 dakika pişirdim. 30 dakikanın bitiminde tencereye doğradığım ıspanağı ilave ettim ve 15 dakikada ıspanağın pişmesini sağladım. Ispanaklı yeşil mercimek yemeğimi toplam 45 dakikada pişirmiş oldum. Tarifimi denerseniz memnun kalacağınızı düşünüyorum. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›kara fasulye yemeği

kara fasulye yemeği 400x267 kara fasulye yemeği
Malzemeler:
1 Su Bardağı Kuru Kara Fasulye
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kara fasulye yemeği tencerede geç pişer ve fazlasıyle lezzetlidir. Kara (siyah) fasulye yemeğini düdüklü tencerede yapmış olsanız dahi, beyaz kuru fasulye gibi yumuşatamazsınız. Kara fasulye kırmızı renkli meksika fasulyesine benzer ve piştiğinde kendine özgü dişe dokunur sertliği vardır ve fasulyenin bu sertliği insanı rahatsız etmez. Kara fasulyeyi tencerede ve düdüklü tencerede defalarca yaptım.

Kara (siyah) fasulye ıslatıldıktan sonra; düdüklü tencerede 20 dakikada, tencerede ise 105 dakikada pişer. Tarifimi denemek isterseniz, afiyet olsun.

Tarifin devamı ›sebzeli yeşil mercimek yemeği

sebzeli yeşil mercimek 400x267 sebzeli yeşil mercimek yemeği
Malzemeler:
2 Su Bardağı Yeşil Mercimek
7 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan
1 Adet Orta Boy Domates
1 Adet Orta Boy Havuç
1 Adet Orta Boy Patates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Sebzeli yeşil mercimek yemeği, sade pişirilen yeşil mercimek yemeğine göre fazlasıyle lezzetli. Bu yemeği yapmak için; yeşil mercimeği akşamdan ıslayabilirsiniz. Ya da, birden aklınıza sebzeli yeşil mercimek yemeği yapmak geldi; zaman dar ve bu yemeği yapmakta kararlısınız. İşte o zaman, tarifimde olduğu gibi; tencerede yeterli suyu kaynatır, içine mercimeği atar, bir defa karıştır, kapağını kapatır ve ocağı söndürürsünüz. Tam 30 dakika bitiminde yeşil mercimeğiniz yumuşar, süzdükten sonra, sebzeli yeşil mercimek yemeğinizi yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›Top