Kategoriler
Bakliyat Yemekleri

yeşil mercimek nasıl kullanılır

yesil mercimek 1
Yeşil mercimek nasıl kullanılır? Yeşil mercimek ile yemek yaparken nelere dikkat etmeliyiz ki, yapıtığımız yemek istenilen kıvam, tat ve lezzette olsun. Yeşil mercimek yemeği yapımında ön şart, yeşil mercimeğin yerli üretim olmasıdır. Bunun yanında mercimeğin miadını doldurmamış olması, mercimek yemeği yapımında olmazsa olmazlardandır.

Kategoriler
Bakliyat Yemekleri Düdüklü Tencere Yemekleri Etsiz Yemek Tarifleri

duru pratik kırmızı fasulye pişirme

kirmizi fasulye 1
Duru pratik kırmızı fasulye pişirme tarifi, düdüklüde haşlanmış kırmızı fasulye nasıl pişirilir?
Malzemeleri:
2 Poşet Duru Pratik Haşlanmış Kırmızı Fasulyesi (800 gr.)
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan (100 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (10 gr.)
1 Su Bardağı Kaynar Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Duru’nun pratik haşlanmış kırmızı fasulyesini düdüklü tencerede yaptık. Yemek yapımında iki paket kırmızı fasulye kullandık. Her paketten bir su bardağı ölçüsünde helmeli haşlama suyu çıktı. Yemekte haşlanmış fasulyeyi suyu ile birlikte kullandık. Fasulyenin suyu yeter miktarda olmadığı için, üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave ettik ve düdüklüde, kısık ateşte yemeği 20 dakikada pişirdik. Yemeğin tat ve lezzetinde sorun yoktu. Tarifimizi deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

Kategoriler
Bakliyat Yemekleri

duru pratik haşlanmış kuru fasulye yemeği

duru kuru fasulye 1
Duru Pratik Haşlanmış Kuru Fasulye Yemeği Tencerede Nasıl pişirilir Tarifi. Bu tarifle, duru’nun haşlanmış kuru fasulyesini tencerede, kısık ateşte 15 dakikada pişirir, sofranıza korsunuz.
Malzemeleri:
2 Poşet Duru Haşlanmış Kuru Fasulye
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan (100 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (10 gr.)
1 Su Bardağı Duru Kuru Fasulyenin Haşlama Suyu (200 ml.)
1 Çay Bardağı Kaynar Su (100 ml.)
1 Çay Kaşığı Silme Tuz

Ön Söz:
Duru’nun pratik haşlanmış kuru fasulyesinin iki poşetini kullanarak tencerede yemeğini yaptık. Her iki poşette toplam 550 gr. kuru fasulye ve 1 su bardağı dolusu (200 ml.) kıvamlı haşlama suyu çıktı. Yemeğe su verirken 1 su bardağı haşlama suyunu ve 1 çay bardağı (fazladan) kaynar suyu ilave ettik. Kuru fasulye yemeğini ocağın en düşük ısısında (kısık ateşte) 15 dakikada pişirdik ve en son tuzunu ilave ettik. Duru’nun kuru fasulyesi oldukça helmelenmiş, bu sebeple poşetin içinden 550 gr. fasulye çıktı. Yani, fasulye tanelerinin bir kısmı haşlama suyuna karışmış. Sonuç olarak, lezzetli olduğunu söyler, denemenizi tavsiye ederiz. Afiyet olsun.