Kategoriler
Bakliyat Yemekleri

yeşil mercimek nasıl kullanılır

yesil mercimek 1
Yeşil mercimek nasıl kullanılır? Yeşil mercimek ile yemek yaparken nelere dikkat etmeliyiz ki, yapıtığımız yemek istenilen kıvam, tat ve lezzette olsun. Yeşil mercimek yemeği yapımında ön şart, yeşil mercimeğin yerli üretim olmasıdır. Bunun yanında mercimeğin miadını doldurmamış olması, mercimek yemeği yapımında olmazsa olmazlardandır.

Kategoriler
Bakliyat Yemekleri Düdüklü Tencere Yemekleri Etsiz Yemek Tarifleri

duru pratik kırmızı fasulye pişirme

kirmizi fasulye 1
Duru pratik kırmızı fasulye pişirme tarifi, düdüklüde haşlanmış kırmızı fasulye nasıl pişirilir?
Malzemeleri:
2 Poşet Duru Pratik Haşlanmış Kırmızı Fasulyesi (800 gr.)
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan (100 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (10 gr.)
1 Su Bardağı Kaynar Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Duru’nun pratik haşlanmış kırmızı fasulyesini düdüklü tencerede yaptık. Yemek yapımında iki paket kırmızı fasulye kullandık. Her paketten bir su bardağı ölçüsünde helmeli haşlama suyu çıktı. Yemekte haşlanmış fasulyeyi suyu ile birlikte kullandık. Fasulyenin suyu yeter miktarda olmadığı için, üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave ettik ve düdüklüde, kısık ateşte yemeği 20 dakikada pişirdik. Yemeğin tat ve lezzetinde sorun yoktu. Tarifimizi deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

Kategoriler
Bakliyat Yemekleri

duru pratik haşlanmış kuru fasulye yemeği

duru kuru fasulye 1
Duru Pratik Haşlanmış Kuru Fasulye Yemeği Tencerede Nasıl pişirilir Tarifi. Bu tarifle, duru’nun haşlanmış kuru fasulyesini tencerede, kısık ateşte 15 dakikada pişirir, sofranıza korsunuz.
Malzemeleri:
2 Poşet Duru Haşlanmış Kuru Fasulye
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan (100 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (10 gr.)
1 Su Bardağı Duru Kuru Fasulyenin Haşlama Suyu (200 ml.)
1 Çay Bardağı Kaynar Su (100 ml.)
1 Çay Kaşığı Silme Tuz

Ön Söz:
Duru’nun pratik haşlanmış kuru fasulyesinin iki poşetini kullanarak tencerede yemeğini yaptık. Her iki poşette toplam 550 gr. kuru fasulye ve 1 su bardağı dolusu (200 ml.) kıvamlı haşlama suyu çıktı. Yemeğe su verirken 1 su bardağı haşlama suyunu ve 1 çay bardağı (fazladan) kaynar suyu ilave ettik. Kuru fasulye yemeğini ocağın en düşük ısısında (kısık ateşte) 15 dakikada pişirdik ve en son tuzunu ilave ettik. Duru’nun kuru fasulyesi oldukça helmelenmiş, bu sebeple poşetin içinden 550 gr. fasulye çıktı. Yani, fasulye tanelerinin bir kısmı haşlama suyuna karışmış. Sonuç olarak, lezzetli olduğunu söyler, denemenizi tavsiye ederiz. Afiyet olsun.

Kategoriler
Bakliyat Yemekleri

yayla meksika fasulyesi yemeği tarifi

yayla meksika fasulyesi 1
Haşlanmış yayla meksika fasulyesi yemeği tarifi, nasıl yapılır? Bu kadarını beklemezdik, Yayla, kırmızı fasulyeyi on numara beş yıldız hazırlamış. Oldukça lezzetli, denemeye değer.
Malzemeleri:
1 Poşet Haşlanmış Meksika Fasulyesi (700 gr.)
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan (100 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (10 gr.)
Su (gerekmez, kendi suyu yeter)
Tuz (gerekmez, kendi tuzu yeterli)

Ön Söz:
Meksika fasulyesinin kurusunu kullanarak, sıklıkla yemeğini yaparız. Fasulyenin kabuğu kalın ve sert olsa da, fazlasıyle lezzetli ve besleyici. Deneme amaçlı Yayla’nın Meksika fasulyesinin yemeğini yaptık. Kullandığımız fasulyenin içinden 400 gr. fasulye, 300 gr. su çıktı. Yemeği klasik düdüklü tencerede yaptık ve fasulyenin suyunu kullandık. Yemeği ocağın en düşük ısı ayarında, 20 dakikada pişirdik ve tuz kullanmadık. Çünkü, fasulyenin haşlama suyundaki tuz kendine karar geldi. Afiyet olsun.

Kategoriler
Bakliyat Yemekleri Düdüklü Tencere Yemekleri

duru haşlanmış nohut yemeği nasıl yapılır

duru nohut 1
Duru haşlanmış nohut yemeği nasıl yapılır, tarifi. Duru pratik haşlanmış nohut yemeği, en güzel düdüklü tencerede yapılır. Normal tencerede zorunlu kalmadıkça bu yemeği pişirmeyin, nohutu gerektiği gibi pişiremezsiniz, diri kalır.
Malzemeleri:
2 Poşet Duru Pratik Haşlanmış Nohut (süzülmüş 440 gr.)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
30 gr. Tereyağı
1 Adet Kuru Soğan (100 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (10 gr.)
1 Su Bardağı Kaynar Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Tepelice tuz

Ön Söz:
Duru’nun haşlanmış nohutunu tencerede yapmayı denedik ve diğer nohut çeşitlerinde olduğu gibi başarılı olamadık. Yumuşacık nohut tencereye girip salça ile buluşunca sertleşti. Sertleşen nohutu eski haline döndürmek tencerede mümkün olmadı. Haliyle tencerede pişirdiğimiz nohut yemeğinin tat ve dokusunu başta bu yemeği yapan olmak üzere, ailede çoğu kişi sevmedi. Bilinen bir şeyi, tencerede tekrar denemiş olduk. Nohut düdüklü tencereden başka bir aleti pişmesi için uygun bulmuyor, nohutun gerçeği bu. Duru, gerçekten bakliyat konusunda efsane ürünler üretiyor. Çoğu ürünlerini denedik ve başarılı bulduk. Tarifimizi denerseniz, memnun kalırsınız. Afiyet olsun.