Kategoriler
Tavuk Yemekleri

tencerede tavuk güveci nasıl yapılır

tavuk guveci 1
Tencerede tavuk güveci nasıl yapılır? Derisini soyduğumuz bir bütün tavuğu ikiye böldük, yarısını çeşitli sebzeler kullanarak tavuk güveci yaptık ve beyaz pirinç pilavı, cacık ile servis ettik.
Malzemeler:
1 Bütün Tavuğun Yarısı (800 gr.)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
100 gr. Küçük Soğan
1 Adet Orta Boy Domates
1 Adet Küçük Boy Kabak
1 Adet Orta Boy Patates
1 Adet Küçük Boy Havuç
2 Adet Yeşil Biber
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Kara Biber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Kuru Bilye Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su (200 ml.)

Ön Söz:
Marketten aldığımız bir bütün (1650 gr.) tavuğun derisini soyduk ve göğüsünün tam ortasından ikiye böldük. Böldüğümüz tavuğun yarısını başka yemek yapımında kullanmak için ayırdık. Kalan diğer yarısını da uygun irilikte parçalara ayırdık ve verdiğimiz diğer malzemeleri kullanarak çelik karnıyarık tenceresinin içinde tavuk güveci yaptık. Tarifimizi deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

Kategoriler
Tavuk Yemekleri

parça tavuk sulu yemeği

parca tavuk 1
Tencerede parça tavuk sulu yemeği yapımında 600 gr. kemikli tavuk eti, çeşitli sebze ve baharat kullanarak 45 dakikada yemeği pişirdik.
Malzemeleri:
600 gr. Tavuk Parçası
3 Adet Küçük Soğan
1 Adet Olgun Domates
1 Adet Patates
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Havuç
2 Diş Sarımsak
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Çay Kaşığı Silme Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Parça tavuk sulu yemeğini tencerede çiğden yaptk. Bir tane market tavuğunun derisini soyduk, kemili kısımlarını çorbalık ayırdık. Tavuktan geriye kalan etli bölümlerini uygun irilikte parçaladık ve onları da başka yemekte kullanmak için ikiye böldük. Anlıyacağınız, bir tavuktan iki yemeklik, bir çorbalık çıkardık. Afiyet olsun.

Kategoriler
Düdüklü Tencere Yemekleri Mutfak Bilgileri Tavuk Yemekleri

düdüklü tencerede tavuk haşlama

düdüklü tencerede tavuk
Düdüklü Tencerede Tavuk Haşlama Tarifi ve Kilolarına Göre Pişirme Süreleri:
1 Adet Market Tavuğu (1650 gr.)
5 Su Bardağı Soğuk Su (1 litre)
2 Tatlı Kaşığı Tepelice Tuz
Klasik Düdüklü Tencere (7 litre)

Ön Söz:
Düdüklüde tavuk haşlama, zaman bakımından kolay bir işlemdir. Düdüklüde lezzetli tavuk haşlama işi ise, bazı ayrıntılara dikkat gerektirir. Market veya kasaplarda çoğunlukla çeşitli tavuk üretici fimaların çiftlik tavukları satılır. Bu sebeple, tavuk yetiştiricilerinin ürettiği tavukların lezzeti de birbirlerinden farklıdır. Bu farklılığın, tavukların beslenmesi ile birlikte bir çok sebebi vardır ve konumuzla ilgili değildir. Deneyerek hangi marka tavuğun damak tadınıza uygun olduğunu belirleyip o markayı tercih etmeniz gerekir. Tavuğu haşlamadan önce düdüklüye koyun, üzerini kapatacak miktarda kaynar su koyun ve 1-2 dakika kaynatın. Peşinden haşlama suyunu dökün, tavuğu musluk suyu altında içini dışını yıkayın ve ondan sonra tavuğu haşlamaya başlayın. Bu yöntemle tavuğu haşlarsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Kategoriler
Pirinç Pilavı Tarifleri Tavuk Yemekleri

tavuklu nohutlu basmati pirinç pilavı tarifi

basmati pilav 1
Tavuklu nohutlu basmati pirinç pilavı tarifi, nasıl yapılır? Bu tarif; Azeri mutfağının döşeme pilav tarifinden uyarlanarak, Türk damak zevkine uygun hale dönüştürülen tavuklu, nohutlu pilav sürümü.
Malzemeleri:
300 gr. Basmati Pirinç (mahmood rice)
200 gr. Haşlanmış Nohut
1 Kg. Tavuk İncik
70 gr. Tereyağı
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Zerdeçal
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Safran
1 Çay Bardağı Sıcak Su
1 Litre Soğuk Su
1 Yemek Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tarifimiz, Azerbaycan tavuklu döşeme pilavından uyarlanarak ve aslına sadık kalınarak hazırlanmıştır. Yemekte kullanmadığımız tek malzeme kuru soğandır. Azeriler kuru soğanı piyaz doğrayıp, verdiğimiz baharatlarla birlikte tavuk etini terbiye ediyor. Tavuk eti terbiye edildikten sonra soğanı ayırıp, etin boşluklarını doldurmak için kullanıyorlar. Pilav içinde soğan, bizler için alışılmadık tat olduğundan çıkardık. Tencere içindeki dizili inciklerin
boşluklarından pirinç girmesin diye, o açıkları haşlanmış nohutla doldurduk. Pirinci tam kıvamında haşlarsanız, muhteşem yemeğini sofranıza koyarsınız. Afiyet olsun.

Kategoriler
Tavuk Yemekleri

tavuk ciğeri kavurması

tavuk cigeri 1
Soğanlı Tavuk Ciğeri Kavurması Tarifi. Yemekte tat ve kokusu rahatsız etmeyen, ciğer kavurması evde nasıl yapılır?
Malzemeleri:
300 gr. Tavuk Ciğeri
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tepelice Tuz

Ön Söz:
Tavuk ciğerini yemek yapımında kullanmazdan önce yıkasanız dahi, ciğerle yapılan yemekler sorunludur. Tavuk ciğeriyle yemek yapmadan önce ciğerin haşlanması, ağız tadıyle yiyebileceğiniz ciğer yemeklerini ortaya çıkarır.
Ne var ki, ciğeri haşlarken süreyi uzatmamanız gerekir. Ciğer haşlanırken üzerinde bulunan sıvının 1/3’ünü suya verir ve sıvı kaybından dolayı sertleşmeye başlar. Tavuk ciğeriyle ilgili yazıma buradan erişebilirsiniz.