Kategoriler
Kebap ve Izgara Tarifleri

dana pirzola nasıl pişirilir

dana pirzola 1
Dana Pirzola Nasıl Pişirilir? Tarifi
Malzemeleri:
1 Kalem Dry-Aged Dana Pirzola
Zeytinyağı
Karabiber
Tuz

Ön Söz:
Dana kaburgasından çıkarılan kemikli antrikota pirzola deniyor. Dana pirzolayı 18 günden başlamak üzere 30 güne kadar 2°C ila 4°C derece ısıda, özel buzdolabında bekletilip kurutularak neminin alınmış haline de, Dry Aged et deniliyor. Dry-Aged (kuru dinlendirme) kemikli sığır etlerini marine etme yöntemidir. Dry Aged çeşitleri sayamayacağım kadar çokluktadır. Bu etler pahalıdır ve fiyatları yüzünden ulaşılması kolay değildir. Ayrıca bu tip etlere  para vermek akıl karı da değildir. Biz verdik mi? hayır. Birileri, bu etin birkaç çeşitini bizlere hediye etti. Böylelikle eti tatmış olduk ve tarifini yayınlıyoruz. Afiyet olsun.

Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Kebap ve Izgara Tarifleri

evde döner nasıl yapılır

evde döner nasıl yapılır
Evde Döner Nasıl Yapılır Döner Eti Terbiyesi ve Tarifi
Malzemeleri:
2 Parça Antrikot Biftek (300 gr.)
20 gr. Yemeklik Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Soğan Suyu
1 Yemek Kaşığı İçme Suyu
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tepeli Tuz

Ön Söz:
Evde dana etli döner nasıl yapılır? Kurban bayramının son günü; bu tarifim, sitemi izleyen kardeşlerime armağanım olsun. Evde döner yapımı konusundaki sorunlarımı çözdüm ve tarifimi sizlerle paylaşıyorum. Döner yapımında en büyük sorunum, etin terbiyesinde kullanılan malzeme çeşitleri ve miktarları idi. Uzatmıyayım, tarifimi denerken salçalarınız tuzlu değil ise; etin terbiyesinde 1 tatlı kaşığı tuz kullanmalısınız.

Döner yapacağınız etin orta yağlı, kalınlığının 2 cm. veya 3 cm. olmasına dikkat etmelisiniz. Terbiye edilmiş et, herhangi bir ızgara aleti üzerinde pişirilebilir. Tarifimi ocak üzerinde ve orta ateşin bir tık üzerideki alev ayarında (demir döküm) tava kullanarak yaptım. Afiyet olsun.
Kategoriler
Kebap ve Izgara Tarifleri

kıymalı tepsi kebabı

tepsi kebabi
Kıymalı Tepsi Kebabı Tarifi, Fırında Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
600 gr. Orta Yağlı Dana Kıyması
100 gr. Kuru Soğan
2 Diş Sarımsak
50 gr. Rendelenmiş Domates (buzluktan çıkardım)
70 gr. Buzluktan Kapya Biber (kırmızı yeşil karışık)
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Çankırı Kaya Tuzu
1/4 Demet Maydanoz
28 cm. çapında fırın tepsisi

Sos Malzemesi:
1 Çay Kaşığı Tepeleme Tatlı Biber Salçası
5 Yemek Kaşığı Su

Ön Söz:
Fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanlar, sağlığı için sağlıklı beslenenler ve daha da önemlisi ketojenik beslenenler bu tarifimi kaçırmasınlar. Verdiğim malzemelerle hazırlanan tepsi kebabının her bir dilimi, 100 gr. civarındadır. Kendim 24 saatte bir öğün beslenen biri olarak, bu dilimlerden bir tanesi ile günlük protein ihtiyacımı karşılıyorum. Yanına 1 kepçe dolusu sebze yameği koyuyor ve lifi için 20 gr. buğday kepeğinden et veya tavuk suyu ile hazırladığım 20 gramın altında olan (ekmek yerini tutan) karbonhidrat içeren hazırladığım yemeğimle bir öğün yemeğimi sonlandırıyorum. Bugün diyetimde üçüncü ayını doldurmuş bulunmamla birlikte, duran kilo verme işlemim başladı ve şu an itibariyle kas erimesiz 25 kilo verdim. Bunu neden yazıyorum; gelecekte konu ile ilgili, diyet yapanaları motive etmek için, hazırlayacağım yazılarımı duyurmak adına yazıyorum. Tepsi kebabı tatmamış olanlar, tarifi deneyerek yumuşacık tepsi kebabının tadına bakabilirler. Afiyet olsun.