Kategoriler
Kebap ve Izgara Tarifleri

dana pirzola nasıl pişirilir

dana pirzola 1
Dana Pirzola Nasıl Pişirilir? Tarifi
Malzemeleri:
1 Kalem Dry-Aged Dana Pirzola
Zeytinyağı
Karabiber
Tuz

Ön Söz:
Dana kaburgasından çıkarılan kemikli antrikota pirzola deniyor. Dana pirzolayı 18 günden başlamak üzere 30 güne kadar 2°C ila 4°C derece ısıda, özel buzdolabında bekletilip kurutularak neminin alınmış haline de, Dry Aged et deniliyor. Dry-Aged (kuru dinlendirme) kemikli sığır etlerini marine etme yöntemidir. Dry Aged çeşitleri sayamayacağım kadar çokluktadır. Bu etler pahalıdır ve fiyatları yüzünden ulaşılması kolay değildir. Ayrıca bu tip etlere  para vermek akıl karı da değildir. Biz verdik mi? hayır. Birileri, bu etin birkaç çeşitini bizlere hediye etti. Böylelikle eti tatmış olduk ve tarifini yayınlıyoruz. Afiyet olsun.

Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Kebap ve Izgara Tarifleri

evde döner nasıl yapılır

evde döner nasıl yapılır
Evde Döner Nasıl Yapılır Döner Eti Terbiyesi ve Tarifi
Malzemeleri:
2 Parça Antrikot Biftek (300 gr.)
20 gr. Yemeklik Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Soğan Suyu
1 Yemek Kaşığı İçme Suyu
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tepeli Tuz

Ön Söz:
Evde dana etli döner nasıl yapılır? Kurban bayramının son günü; bu tarifim, sitemi izleyen kardeşlerime armağanım olsun. Evde döner yapımı konusundaki sorunlarımı çözdüm ve tarifimi sizlerle paylaşıyorum. Döner yapımında en büyük sorunum, etin terbiyesinde kullanılan malzeme çeşitleri ve miktarları idi. Uzatmıyayım, tarifimi denerken salçalarınız tuzlu değil ise; etin terbiyesinde 1 tatlı kaşığı tuz kullanmalısınız.

Döner yapacağınız etin orta yağlı, kalınlığının 2 cm. veya 3 cm. olmasına dikkat etmelisiniz. Terbiye edilmiş et, herhangi bir ızgara aleti üzerinde pişirilebilir. Tarifimi ocak üzerinde ve orta ateşin bir tık üzerideki alev ayarında (demir döküm) tava kullanarak yaptım. Afiyet olsun.
Kategoriler
Kebap ve Izgara Tarifleri

kıymalı tepsi kebabı

tepsi kebabi
Kıymalı Tepsi Kebabı Tarifi, Fırında Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
600 gr. Orta Yağlı Dana Kıyması
100 gr. Kuru Soğan
2 Diş Sarımsak
50 gr. Rendelenmiş Domates (buzluktan çıkardım)
70 gr. Buzluktan Kapya Biber (kırmızı yeşil karışık)
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Çankırı Kaya Tuzu
1/4 Demet Maydanoz
28 cm. çapında fırın tepsisi

Sos Malzemesi:
1 Çay Kaşığı Tepeleme Tatlı Biber Salçası
5 Yemek Kaşığı Su

Ön Söz:
Fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanlar, sağlığı için sağlıklı beslenenler ve daha da önemlisi ketojenik beslenenler bu tarifimi kaçırmasınlar. Verdiğim malzemelerle hazırlanan tepsi kebabının her bir dilimi, 100 gr. civarındadır. Kendim 24 saatte bir öğün beslenen biri olarak, bu dilimlerden bir tanesi ile günlük protein ihtiyacımı karşılıyorum. Yanına 1 kepçe dolusu sebze yameği koyuyor ve lifi için 20 gr. buğday kepeğinden et veya tavuk suyu ile hazırladığım 20 gramın altında olan (ekmek yerini tutan) karbonhidrat içeren hazırladığım yemeğimle bir öğün yemeğimi sonlandırıyorum. Bugün diyetimde üçüncü ayını doldurmuş bulunmamla birlikte, duran kilo verme işlemim başladı ve şu an itibariyle kas erimesiz 25 kilo verdim. Bunu neden yazıyorum; gelecekte konu ile ilgili, diyet yapanaları motive etmek için, hazırlayacağım yazılarımı duyurmak adına yazıyorum. Tepsi kebabı tatmamış olanlar, tarifi deneyerek yumuşacık tepsi kebabının tadına bakabilirler. Afiyet olsun.

Kategoriler
Diyet Yemekleri Tarifleri Evde Nasıl Yapılır Kebap ve Izgara Tarifleri Meze Tarifleri Mutfak Bilgileri

brokoli ızgara

brokoli ızgara
Brokoli Izgara veya Izgarada Brokoli Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1/2 Kg. Brokoli
Zeytinyağı
Karabiber
Limon Suyu
Tuz

Ön Söz:
Brokoli ızgara için, brokoliin en güzel hali derim. Yapımı gayet kolay, brokoli dal dal gövdesinden ayrılır. Her bir dal uzunlamasına ortasından ikiye kesilir. Kesilen yüzlerin üzerine tuz ekilir, zeytinyağı sürülür. Izgara ısıtılır, brokoli dalları kesik yüzey üzerine ızgaraya dizilir. Brokoli üzerine ızgara izi çıkınca, alt üst edilir ve diğer yüzü pişirilir. Burada dikkat edilecek nokta, kesik yüzeyinin pişme süresi uzun sürer. Diğer çiçekli yüzey ise, çok kısa sürede pişer. Tarifimdeki brokoli ızgarayı ocak üzerinde demir döküm ızgarada yaptım. Deneyecek olanlara afiyet olsun.

Brokoliyi ızgarada pişirirken üzerine (çelik tencere veya toprak güveç kapağı gibi) bir ağırlık koyarsanız, brokoli dalları daha güzel pişer.
Kategoriler
Kebap ve Izgara Tarifleri

kuzu çöp şiş

kuzu çöp şiş
Mangalda Kuzu Çöp Şiş Tarifi, Marinesi Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
500gr. Kuzu Budu
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Yemek Kaşığı İçme Suyu
1 Adet İri Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Kırmızı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
Yeterince Çöp Şiş Çubukları

Ön Söz:
Kuzu şiş tarifimi denerseniz; yaptığınız kuzu şişin tadını, kalite bir dönerciden yediğiniz döner tadından ayırt edemezsiniz. Fazla söze hacet yok, deneyin derim. Kuzu etini terbiye ederken, zeyinyağı’nı diğer malzemelerle birlikte karıştırmayın. Tarifimde zeytinyağını nasıl kullanmışsam, siz de aynısını yapın. Kuzu şişleri pişirirken, üzerlerine bir miktar tuz serpmeyi de unutmayın. Kuzu etini buzdolabında 4 ila 24 saat arasında terbiye edebilirsiniz. Hazırladığınız kuzu şişleri; kömürlü, elektrikli mangalda, teflon, grill veya döküm tavada, demir döküm ızgarada pişirebilirsiniz.