Kategoriler
Mutfak Aletleri Mutfak Bilgileri Pirinç Pilavı Tarifleri

pilav pişirme makinesi

pilav pisirme makinesi 1
Pilav pişirme makinesi nasıl kullanılır Philips model HD3030 pilav pişirici ile basmati pirinç pilavı nasıl yapılır?
Malzemeleri:
2 Ölçek Basmati Pirinç (makinenin ölçeği)
50 gr. Tereyağı
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (40 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz (12 gr.)
3 Ölçek Kaynar Su

Ön Söz:
Philips marka (model HD3030) pilav pişirici ile bazen pilav yaparız. Pişiricinin tarifine uyarak yaptığımız pilav, kuru olur ve damak tadımıza uymaz. Deneme yanılma yöntemi ile damak tadımıza uyan pilavı yapmayı başardık ve şimdilerde bulduğumuz iki yöntemle pilav pişiriciyi sorunsuz olarak kullanıyoruz. Tarifimiz pilav pişiriciyi doğrudan kullanarak yaptığımız basmati pilav ile ilgilidir. Pişiricide ikinci pilav pişirme yöntemimiz ise, pilavı farklı malzemelerle nasıl pişirileceği ile ilgilidir. Zamanla bu yöntemle yaptığımız pilav tariflerini sizlerle paylaşırız. Afiyet olsun.


Kategoriler
Pirinç Pilavı Tarifleri

kabaklı pilav

kabakli pilav 1
Kabaklı pilav nasıl yapılır?
Malzemeleri:
1 Su Bardağı Basmati Pirinç (200 ml.)
1 Adet Sakız Kabağı (200 gr.)
40 gr. Tereyağı
10 gr. Zeytinyağı
2 Su Bardağı Kaynar Su (400 ml.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kabaklı pirinç pilavı yapımında; bir adet 200 gr. ağırlığında sakız kabağı, 1 su bardağı basmati pirinç ve iki su bardağı kaynar su kullandık. Kabağın iki tarafını kestik ve rendenin iri gözünde rendeledik. Rendelediğimiz kabağın suyunu bez içine koyup sıkarak çıkardık. Tarifimizi deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.


Kategoriler
Pirinç Pilavı Tarifleri Tavuk Yemekleri

tavuklu nohutlu basmati pirinç pilavı tarifi

basmati pilav 1
Tavuklu nohutlu basmati pirinç pilavı tarifi, nasıl yapılır? Bu tarif; Azeri mutfağının döşeme pilav tarifinden uyarlanarak, Türk damak zevkine uygun hale dönüştürülen tavuklu, nohutlu pilav sürümü.
Malzemeleri:
300 gr. Basmati Pirinç (mahmood rice)
200 gr. Haşlanmış Nohut
1 Kg. Tavuk İncik
70 gr. Tereyağı
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Zerdeçal
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Safran
1 Çay Bardağı Sıcak Su
1 Litre Soğuk Su
1 Yemek Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tarifimiz, Azerbaycan tavuklu döşeme pilavından uyarlanarak ve aslına sadık kalınarak hazırlanmıştır. Yemekte kullanmadığımız tek malzeme kuru soğandır. Azeriler kuru soğanı piyaz doğrayıp, verdiğimiz baharatlarla birlikte tavuk etini terbiye ediyor. Tavuk eti terbiye edildikten sonra soğanı ayırıp, etin boşluklarını doldurmak için kullanıyorlar. Pilav içinde soğan, bizler için alışılmadık tat olduğundan çıkardık. Tencere içindeki dizili inciklerin
boşluklarından pirinç girmesin diye, o açıkları haşlanmış nohutla doldurduk. Pirinci tam kıvamında haşlarsanız, muhteşem yemeğini sofranıza koyarsınız. Afiyet olsun.