Kategoriler
Hamur Mayaları Mutfak Bilgileri

yaş hamur mayası nasıl kullanılır

yaş hamur mayası nasıl kullanılır
Yaş Hamur Mayası Nasıl Kullanılır: Yaş hamur mayası, mayalı hamura ihtiyaç duyan bütün hamur işlerinde kullanılır. Resimde gördüğümüz küp şeklindeki mayadır. Tekli ambalaj içinde bir tanesinin ağırlığı 42 gr. gelmektedir. 2 kg. una ilave edilerek kullanılır.

Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Hamur Mayaları Mutfak Bilgileri

yaz mevsimi ekşi maya nasıl yapılır

yaz mevsimi ekşi maya nasıl yapılır
Yaz mevsimi ekşi maya nasıl yapılır: Ekşi maya meraklılarına yönelik anlatacaklarımı dikkate alırsanız, sizlerde mis gibi kokan köy ekmeklerinizi mutfağınızda üretebilirsiniz. Bu maya’ya iki şekilde sahip olabilirsiniz. İlki, ekşi maya sahibi bir tanıdıktan bir miktar alarak ekşi mayayı elinizde bulundurabilirsiniz. Ya da, kendiniz üretme yoluna gidersiniz. Anlatacaklarım ikinci yol ile ilgili, bu mayayı kendimiz üreteceğiz.

Ekşi Maya Yapım Malzemeleri:
Maya Kabı
Tahta Kaşık
Çay Bardağı
İçme Suyu
Buğday Unu

Kategoriler
Hamur Mayaları

ekşi maya sorunları

ekşi maya sorularınıza yanıtım
Ekşi Maya Kullanımında ekşi maya sorunları:
Ekşi maya ile yaptığım ekmeklerimin hamurunu, 850 gr. ila 1 kg. arasında hazırlarım. Genellikle ekmeklerimi ekmek kalıplarını kullanarak yaparım. Bazen, değişiklik olsun diye, fırın tepsisini kullanarak yaparım. Fırın tepsisi kullandığım vakit, hamur’a değişik şekiller veririm. Ekmek kalıplarında bu mümkün değil. Ekmek hamuru yoğurmanın, belli standart bir formülü var. Hamur malzemelerini ölçerek veya göz kararı kullanarak hamur yoğururuz. Sonuçta, her iki yöntemle de hamur yoğurma işlemi yapılır.